1. YAZARLAR

  2. Mehmet SORAL

  3. "Kökten Kemalist" CHP'liler diyet istiyor...
Mehmet SORAL

Mehmet SORAL

platform
Yazarın Tüm Yazıları >

"Kökten Kemalist" CHP'liler diyet istiyor...

A+A-

CHP'nin bir türlü yüzde 25 oy bandını aşamama sendromunun yarattığı bıkkınlık ve yılgınlık sempatizanlarını o günlerde yeni kurulmuş, teşkilatlanma süreci devam etmekte olan İYİ Parti'ye yönlendiriyordu. O sürecin heyecanını bizatihi yaşayanlardanım, olup bitenleri çok iyi hatırlıyorum.

Yine aynı süreçte Kılıçdaroğlu herkes gibi cumhur ittifakının İYİ Parti'nin seçime girememesi için çevirdiği her türlü kumpas ve engellemelere şahitti. Tam da bu noktada Sayın Kılıçdaroğlu, Meral Hanım'ın İYİ Parti'nin seçime girebilmesi için CHP'den 15 vekilin İYİ Parti'ye geçmesi teklifini kabul ederek büyük bir jestte bulundu. Bu jest CHP tabanında takdirle karşılandı, CHP'den kopup İYİ Parti'ye geçme sürecine girmiş binlerce mensubu tekrar partilerini sahiplenmeye yöneldiler. O nedenle kurulduğu günlerde anketlerde yüzde 18-21 bandında olan İYİ Parti'nin oy oranı yapılan ilk seçimde yüzde 9.9 düşmüştür. Düşme nedeni tamamen ve tamamen o günkü süreçte CHP'den İYİ Parti'ye geçmeye niyetlenmiş olanların bundan vazgeçip partilerine dönmeleridir.

Kısaca Kemal Kılıçdaroğlu ve Meral Akşener'in demokrasimize sahip çıkma niyetiyle ortaya koydukları onurlu duruşun sonuçları CHP seçmeninin partileri ile barışık olmalarına motivasyon kaynağı olurken, İYİ Parti'nin de önünü açmıştır. CHP, İYİ Parti'ye el atması ile güçlenmiş, İYİ Parti'nin de CHP'nin katkıları ile sorunsuz doğumu gerçekleşmiştir. O gün İYİ Parti seçime giremeseydi bugünkü kurumsallaşmasını gerçekleştiremeyebilirdi. CHP de malum jesti yapmasaydı kan kaybı devam edecek, bugünkü kadar etkin ve yetkin olamayacaktı.

Dolaysıyla CHP'nin ideolojik taassupla hareket eden "kökten Kemalist" bir damarı dolaylı yollarla hatırlatmalarda bulunarak sürekli İYİ Parti'den diyet istemek gibi etik dışı davranışlarda bulunuyorlar. Meral Akşener CHP'nin yapmış olduğu jesti karşısında başta Sayın Kılıçdaroğlu olmak üzere kurumsal olarak da CHP'ye sürekli müteşekkir olduğunu dile getiriyor. Ancak ideolojik taassupla hareket eden CHP'li dostlar da şunu bilmeliler ki; Recep Tayyip Erdoğan tüm seçimleri İYİ Parti'ye karşı değil CHP'ye karşı kazanmıştır. CHP, İYİ Parti ile güçlenmiş, İYİ Parti ile kazanmaya başlamıştır. İYİ Parti'yi siyasi arenadan çekin çıkarın CHP'yi Cumhur İttifakı ile başbaşa bırakın, her şeyi ile AKP'leşmiş bir devlet ile karşılaşacaksınız.

Umuyor ve ümit ediyorum ki; Meral Akşener ve Kemal Kılıçdaroğlu şimdiye kadar demokrasimiz ve ülkemizin geleceği için ortaya koymuş oldukları mantalitenin gereği yine gerekeni yapacaklar, kazanabilecek bir adayın ismini açıklayacaklardır.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum