Neşe DİLEKÇİOĞLU

Neşe DİLEKÇİOĞLU

TRT THM Sanatçısı
Yazarın Tüm Yazıları >

Kim Jong-un kim?

A+A-

Kuzey Kore lideri ilk kez Güney Kore lideri ile Kore savaşından bu yana aradaki husumeti bitirmek için sınırda bir araya geldiler.. Dünyaya kafa tutan silahlarını gelin çeyizi gibi herkese gösteren Kim JONG bildiğiniz gibi Amerika'ya kafa tutarak füzellerini fırlatmış Amerika'ya düşmese de 'haddini bil istesem işi bitirirdim' mesajı vermişti.. Ülkesinde Diktatör olan Kim JONG artık barış istiyor anlaşılan.. Güçleri birleştirerek en büyük düşmanın Emperyalist Amerika olduğunun bir anlaşması bu..

Güney Kore lideri ile sınırda buluşması ve birlikte ağaç dikmesi. Ağaç dikmek sembol olarak barışa bir adım.. Birlikte büyüyelim mantığı olsa gerek.. Düşünsenize Kuzey Kore'de 'öl de ölelim vur de vuralım' diyen bir anlayış varken istediğinde dünyayı tehdit eden bu tombul Diktatör, Güney Kore lideri ile barış imzalıyor.. Ülkesinde öyle seviliyor ki (korkudan mı acaba) babasının cenazesinde halkı ağlama yarışına giriyorlardı. Kim daha iyi ağladı yarışması var gibi millet gözyaşlarını salarak salya sümük birbirleriyle yarıştılar..Yalnızlaştı yine de öyleyken,halkının gözyaşları da yetmedi. Onu kendilerinden fazla sevmeleri de yetmedi.. Ülkesinde Demokrasi var mı yok. Diktatör mü.. Diktatör.. Ağzından çıkan her söz emir mi telâkki ediliyor. Aynen öyle. Birbirinizi toplu imha edin dese herkes bu emre itaat eder etmeyen de bir şekilde anladınız siz onu..

Ama o ne yaptı 2007'den beri görüşmediği Güney Kore lideri ile bir araya gelerek bir adım attı barış için.. Amerika'ya kafa tuttu da ciddiye mi alınmadı bilmiyorum.. Onlar yeni silahlarını Ortadoğu'da kullanıp ne kadar zayiat verdirdiler onun sevincini yaşayarak silahlarının dünyada birinci olduğunu kanıtladılar müslümanların üzerinde.. Orada petrol var mı bilmiyorum Kuzey Kore'de yani.. Olsa onlara da attığını anında vuran bir füze yollarlardı.. Ortadoğu 'yu şekillendirmek, dizayn etmek daha önemli şimdilik.. BOP'ni gerçekleştirme derdindeler.. Anlaşılan o ki Kim JONG kendi yalnızlığının derdinde halkı ona tapsa da..Ortak düşmana birleşerek bir yanıt vermek istedi sanırım.. Diktatörlerin yanında o kadar şakşakçıları varken gücünün yetmediğini düşünmesi ortak düşmanlarının ne kadar güçlü olduğunu kanıtlıyor.. Aynı milletin ortadan karpuz gibi ikiye ayrılması böl ve yok et düşüncesinde hareket eden süper güçlerin işine yarayacağı da bir gerçek..Habire silahlanmaları yeni yeni füzeler icat etmeleri bunu bayram havasında dünyaya göstermeleri de bu yüzden..Bu kadar gücü olan Dünyayı tehdit eden bu adamın da korkuları olacak elbette.. Korumalarını artıracak .Sarayında rahat yatamayacak. Ya bize de bir füze sallarlarsa korkusuyla uyuyamayacak. Diktatörlerin korkulu rüyası herkesi kendilerine düşman bellemeleri. Bu yüzden güçsüzler.. Neyse ağaç dikerek ormana çevirmek barışın uzun süreli olmasını istemek demektir..

Peki biz ne durumdayız..?

Petrol olan yer altı zenginliği olan ülkeler ilk sıradalar. Şimdilik petrolümüz yok.. Bir ara Güneydoğu'da çıktı diye sevinmiştik. Sonra anlaşıldı petrol borularını deldiğimiz üstünü kapattık gitti.. Aman deyim varsa da beton dökmekte yarar var. Ne olur ne olmaz.. Komşu ülkelere nasıl saldırdıkları ortada süper güçlerin.. Aklımıza beton dökmeyelim yeter. Oradan akıl fışkırmaya devam etsin.. Biliyorum ki aklımızla kurtulacağız. Akıllı olalım. Oyuna gelmeyelim.. BHP projesi ortada.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.