1. YAZARLAR

  2. Şakir Şükrü ERDÖL

  3. Kadınlar ölsün, çocuklar amele olsun...
Şakir Şükrü ERDÖL

Şakir Şükrü ERDÖL

YAD
Yazarın Tüm Yazıları >

Kadınlar ölsün, çocuklar amele olsun...

A+A-

Kadın cinayetleri ülkemizin gündeminden inmiyor. Hergün yeni bir erkek (!) kahraman yeni bir canı almaya devam ediyor. Birkaç çıkış herşey normal seyrine dönüyor. Ülkemizin gündeminde herşey öylesine anlık seyrediyor ki fırıldak olsanız hızına yetişemezsiniz.

Şimdi kadın cinayetleri ile ilgili akılda kalıcı bir çıkış, bir yaptırım var mı? Ben şahsen ne gördüm ne duydum! Aklına esen estiği gibi devam ediyor! Nasıl olsa bir kravat, bir pantolon bir de ceketin yanında iki de boynunu büktün mü al sana iyi hal indirimi!

'Efendim idam, idam da idam'! E tamam hadi idam kim çıkaracak idam yasasını? Herhalde buna bireysel olarak ne benim ne de sokaktaki Ahmet'in, Necla'nın gücü yetmez! Arkadaş idam gelirse kafasına esen estiği kararı verir falan.

Yahu idamdan vazgeçtik olayda teşebbüs var mı var! Bırak cinayeti, teşebbüs etmişse bile bas temyize kapalı kırk seneyi! Başlangıçtaki on beş yılı hücre! Görsün hanyayı konyayı! Arkadaş adam tam teşebbüs etmiş sokakta geziyor, niye?

'Efendim eylemi tamamlayamamış rahat tamamlasın'! Yahu arkadaş ne gerekiyorsa gerekli düzenlemeler yapılsın, bir yerlerden başlansın. Öyle TV ekranlarında 'ah vah yazık' demeyle bu işler çözüme kavuşmayacak bunun hepimiz farkındayız.

x x x

Güncel konularımızdan bir diğeri ise okullara kayıt ücreti muhabbeti, şimdi elinizi vicdanınıza koyun ve şu soruyu kendinize sorun: Okullarda kayıt parası hatta bırakın kayıt ücretini aylık 200-250 TL’den az olmamak kaydıyla bağış olmalı mı olmamalı mı?

Sayın bakanlar her okul kayıt döneminde çıkıp kat-iyyen diye başlayan açıklamalar ile okul idarelerinin böyle bir ücreti alamayacaklarını ifade ederler,ancak gel gelelim durum anlattıkları gibi midir? Hayır asla!

Şayet bir anne baba evladının devlet okulunda sağlıklı bir eğitim almasını istiyorsa mutlak surette okuluna her ay rutin bağış yapmak zorundadır. Sebebine gelince; Okullarda yeterince yıllık temizlik malzemesi, kırtasiye, müstahdem vb kalemler için verilen yardım ya da ödenek yeterli değildir.

Birbirimizi kandırmanın alemi yok. Zaten okullar bu ve buna benzer giderlerini Okul Aile Birlikleri aracılığı ile yapıyor, yapmak zorunda da. Eskiden Okul Koruma Dernekleri vardı bu yasaklandı ve okul dışına çıkarıldı. Şimdi ise bu işler Okul Aile Birlikleri tarafından yürütülüyor,

Ancak evladını okula veren aile 'Nasılsa devlet yardım ediyor ben neden para veriyorum kardeşim?' diyerek okullarda kendisinden istenen her türlü bağış olayını reddediyor! Bir sınıfta otuz öğrenci var yirmi ailenin velisi bedeli ödüyor, on aile vermiyor bu da beraberinde sorunları getiriyor.

Sözün kısası bazı konularda artık net hareket etmeliyiz: Örneğin kadına cinayet teşebbüs bile edilse otuz-kırk sene ağırlaştırılmış hapis cezasını getirilmeli. Okullarda çocuklarımız, adamakıllı eğitim alacaksa elleri cebe atacağız, hamasi nutuklar işin hikayesi…

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.