1. YAZARLAR

  2. Neşe DİLEKÇİOĞLU

  3. KADIN ÖZGÜRSE, İRTİCA TUTSAKTIR
Neşe DİLEKÇİOĞLU

Neşe DİLEKÇİOĞLU

TRT THM Sanatçısı
Yazarın Tüm Yazıları >

KADIN ÖZGÜRSE, İRTİCA TUTSAKTIR

A+A-

Bu gün sevgili eşim Ali KARADENİZ 'in bu anlamlı sözünden hareketle Türkiye de kadın olmak ve kadın haklarının ne kadarını elde ettik, elde ettiğimiz hakların ne kadarını ellerimizle teslim ettik yazmak istiyorum..

Ulu önder Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK bunu o yıllarda yani 1930 yılından itibaren çıkartılan bir dizi yasa ile ,önce Beledıye seçimlerine sonra köylerde muhtar olma ,ihtiyar meclisine katılma ve 5 Aralık 1934 de de oy kullanma Mılletvekılı seçilme hakkını vermis biz kadınlara.. Avrupa dan önce keşfetmiş ki kadınların toplum içindeki önemini ,kadına öncelıkle özgür birey olma seçme seçilme hakkını teslim etmiş. Bunu yaparken modern çağın gereği olarak kadının eğitimine de önem vermiş.. Batı bizden onlarca yıl sonra bu hakları tanıdı kadınlara..

Peki neden İRTİCA beyinler toplumun yapı taşı biz kadınlara ve haklarımıza saldırıyor..? Kadını tutsak ettiklerinde irticanın fitili de atılmış oluyor.. Kadının tek özgürlüğü başörtüsü gibi bundan nemalanıp kadını köle yapmanın eve kapatmanın iş ortamından yönetici konumundan ve eşit birey hakkından geri koymanın altındaki neden gerici faaliyetlerin kadına saldırdığında ülkeye daha çabuk irtica nin geleceğini bildiklerinden elbette..

Son dönemlerde kadın cinayetlerinin ardında kadınların giyim tarzının yattığını bunun günaha çağırı olduğunu düşünen sakat beyinler ,kafalarının içinde soğan cücuğü gibi beyin taşıdıkları için kadını şeytanla eş tutar hale geldiler. Bu kadar kolay günaha meyilli olduklarının kanıtı gibi sanki kadının özgürce giyimi. Kimse kimsenin özgürlük alanına nasıl yaşayacağına müdahale etme hakkına sahip değil.. İsteyen kapanır isteyen açık gezer. Yaşamlara karışıyor kendi düşünceni bir tesettür gibi kadınların beynine şırınga etmek istiyorsanız ,kadınlar asla özgürlüklerini bağımsız düşüncelerini kendi elleriyle teslim etmezler. Mücadele ederler Kazanımları icın..

ATATÜRK 'ün biz kadınlara verdiği değeri şuradan anlıyoruz ki birinci dünya savaşından sonra NACİYE SULTAN I Devlet kademelerinde görevlendirmiş kadınlar tüm iş kollarında çalışma ekonomik özgürlüklerini kazanma yolunda bir adım atmışlardır.. Buradan eve kapatılmış tüm hakları ellerinden alınmış erkeğin kölesi pozisyonuna gelmeyi hangi kadına içine sindirebilir ki.. Toplumun kokuşmuş değer ölçülerini düzeltmek yine sofrayı kurar gibi kadına düşer..

Eğitimli kadın evladını da özgür yetiştirir. Özgürlük fikrini ilk önce kendisi aşılar eğer kadın özgürse tabii .. Bu edinim haklarını savunma karşı durma mücadele ruhunu verir çocuğa. Haksızlık karşısında susmaz.. Lâik sistemin önemi de buradan yola çıkarsak güneş gibi yolumuzu aydınlatır..Din le Devlet işini ayırır .Din de zorlama yoktur. Laık sistemde de.. Bu sistemin dışındaki rejimlerde kadın tutsaktır. Bir dilin ucundadır hakları. Lâik sisteme tutunan önce kadındır. Yoksa fetvalarla 7 yaşında çocuk evlenebilir kafın hamileyken sokağa çıkamaz .Annenin bacağını görmek tahrik unsuru olur.. Sapık düşünceler toplumu esir alır. Gelır müslüman bir ülkede kadını öldürmek şiddet uygulamak erkeğin hakkı olur . Adına da namus cinayeti denir iyi halden ve tahrikten katiller salınır. Tecavüz davalarındaki indirime baktığınızda aleni gòrürsünuz.. Ama tahrik edici giyinmişti hakim bey bu yüzden tecavüz ettim olur.. Iyı halden indirim uygulanır .Peki çocuk tacizleri ve tecavüzlerine diyecek bir söz var mı. Üç yaşındaki bir çocuğa tecavüz edip öldürmek neyle izah edilebilir. Bu yüzden diyorum kadınlar önce çocuklarınızı sonra kendinizi ve haklarınızı koruyun. Özgürlük bir gitti mi geri gelmez. Türk geleneğinde Hakanlar kadınlarını otağlarında baş köşeye otururlardı ve eş güdüm dahilinde ülkeyi yönetirlerdi. Buradan hareketle her yerde olun siyasette söz sahibi olun özgürlüğünüzü teslim etmeyin.. YÖNETIN YÖNETİLMEYİN. unutmayın çocuklarınızın geleceği ellerinizde. Bir kereden bişey olmaz diyen kadınları aklınızla mücadele ruhunuzla yok edin. Tarihin sayfalarında kara bir leke gibi kalsınlar.. Sonrası inanın ki İYİ olacak.

Kadın hareketine bir omuz da siz verin. Kadınlar her yerde.. Kadınlar yönetimde. Kadınlar. Kadınlarımız. Haydi bir adım atın.. Korkmayın. Sinmeyin. Sindirilmeyin. Özgürlük Türküleri söyleyin. Dünya yı değiştirecek olan sizlersiniz. Yani bizleriz...

Haydi kadınlar Özgür kalmak için. Mürtecilıği tutsak edelim.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.