1. YAZARLAR

  2. Cevat NAS

  3. İyileştirilmiş parlamenter sisteme bakış!
Cevat NAS

Cevat NAS

platform
Yazarın Tüm Yazıları >

İyileştirilmiş parlamenter sisteme bakış!

A+A-

Türkiye acilen geliştirilmiş, genişletilmiş, iyileştirilmiş Parlamenter Sisteme geçmelidir. Dolar ve Avro aldı başını giderken, Türk parası düştükçe düşerken, hala tek adamlık mı dersiniz, bir kişinin idare ettiği sistem mi dersiniz, ne derseniz deyin de ülkede sessizce hiç bir şey iyiye gitmiyor. Türk parası Güney Afrika'da hiç bir kaynağı olmayan ülkelerin paralarının değerinden çok aşağılara düşmüş vaziyette.

*

Devlet bürokrasisi karmakarışık bir hal almış! Kişi başına düşen para ve Milli hasıla asla açıklanan gibi değil .Gelir dağılımında müthiş bir uçurum var. Ekonomi rayından tamamen çıkmış vaziyette. İnsanların iş-aş bulması torpilsizler için hayal konumundadır!

Tarım politikaları tamamen iflasın eşiğinde.

Köylerin çoğunda tarım ve hayvancılık bitmiş, yağ, yoğurt, yumurta, un vb her köyde üretilecek maddeler şehirlerde marketlerden alınıyor. Düşünsenize Türkiye gibi bir ülke buğdayı, samanı, hayvan etini dışarıdan alıyor! Fabrikaların büyük kısmı özelleşme adı ile satılmış, kimisi beceriksiz ellerde heba oluyor.

*

Zengin-fakir arasındaki uçurum giderek artıyor. Milli eğitim hiç bir zaman bu kadar kötü duruma düşmemiştir.

Adalet mekanizması çabuk ve adil işlemiyor!

Ailelerin sarsılması bu kadar hiç olmamıştır. Çöküntüye uğrayan sayabileceğimiz daha çok konu başlığı var. Başkanlık sistemi öyle anlatıldı ki, sanki bu sisteme geçilirse "her şey uçacak, Türkiye düze çıkacak" ama maalesef tam tersi oldu ve olmaya devam ediyor!

Ülkemizin daha çok zarar görmemesi için güçlendirilmiş, iyileştirilmiş Parlamenter Sisteme acilen geçilmelidir!

*

İyileştirilmiş Parlamenter Sistemde bir kişi her şey değildir. Ülkedeki bütün yaşayan halkın iradesi parlamentoya mutlaka yansımalıdır. Bu sistemde demokrasi daha da geliştirilerek halk kendi iradesini ortaya kor. Partiler demokrasinin olmazsa olmazlarıdır. Partiler kıskaç ve baskı altına alınmaz, herkes hür iradesini kurulan partilerle ; Anayasanın ve kanunlar nezdinde parlamenter sistemdeki hür irade ile parlamentoya yansıtır. Seçimler bu sistemde, her partiye aynı hak ve özgürlükler tanınarak yapılır. Devletin kurum ve kuruluşları iktidardaki parti tarafından haksızca kullanılamaz!

*

Parlamentoda çoğunluğun alacağı karar geçerli olur. Bugün gizli-kapaklı bazen açıktan açığa "Baştaki başkan ne derse O olur" fikri ve uygulaması iyileştirilmiş bir Parlamenter Sistemde geçersizdir. Fertlerin hür iradeleri Meclis'e yansımamışsa buna "adil bir demokrasi, adil bir fert hak ve hukuku gerçekleştirilmiştir" diyemeyiz .Türkiye'de kaç yıldan beri hak ve hukuk hemen hemen bir kişinin dilinin ucundan çıkacak söze bağlı. İyileştirilmiş Parlamenter Sistemde böyle bir şey yoktur! Bu durum padişahlığı yada krallığı, kısaca bir kişinin tahakkümünü çağrıştırmaktadır!

*

İyileştirilmiş Parlamenter Sistemde; Bakanlar yapacağı çalışmaları, alacakları kararları "Yukarıdaki ne der, başkan ne diyecek?" korkusu olmadan yaparlar. Bu sistemde istişare olmazsa olmazlardandır. Bu sistemde dini inançlar , kişilerin şahsi çıkar sağlaması için kullanılamaz. Ferdin hak ve hukuku, üretim araçlarının eşit ve adil dağılımı herkese aynı uygulanır. Ülkenin bölünmez bütünlüğü en ön plandadır.

"Başkan ne derse o olur", düşüncesi ve fikri iyileştirilmiş Parlamenter Sistemde yoktur, olmamalıdır! İyileştirilmiş Parlamenter Sistemde seçilenlerin hakları ne ise, seçenlerin hakları da odur!

Saygılarımla... 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
3 Yorum