1. YAZARLAR

  2. Mehmet Gürcan BÜYÜKÜNAL

  3. İyi Yıllarınız Olsun
Mehmet Gürcan BÜYÜKÜNAL

Mehmet Gürcan BÜYÜKÜNAL

platform
Yazarın Tüm Yazıları >

İyi Yıllarınız Olsun

A+A-

Merhaba Sevgili Okurlarım,Öncelikle, sizlerden özür diliyorum. Kıymetli arkadaşlarım, Aralık ayının ilk günlerinde bana köşemi tahsis etmelerine karşın, yıl sonu yoğunluğu nedeniyle sizinle ilk yazımı paylaşmam, biraz gecikti. Geride bıraktığımız yıl, ülkemiz için pek iyi bir yıl olmamıştı.

Malumunuz, daha ilk saatlerinde Reina katliamıyla girilen senenin, gerek dış siyaset gerek ekonomi gerekse iç siyaset açısından pek olumlu bir yönünü algılayamadık. Dolar, dört lira sınırına dayandı. İşsizliğin, ulaştığı korkunç oranları, artık resmî rakamlarla bile izah edemiyorlar. Asgarî ücret, değil yoksulluk sınırı, artık açlık sınırının altında seyrediyor. Hal böyle iken, asgarî ücret artışı olarak verilen iki yüz lira artıştan sonra, sayın Cumhurbaşkanı, emekçi kardeşlerimize çatıyor.

Mesleğim gereği, içinde olduğum için en iyi bildiğim alan adalet sistemi, malumunuz. Bundan, on ya da on beş yıl önce sıradan bir iş davası yerel mahkeme nezdinde bir buçuk yılda sonuçlanıp, iki buçuk yılda kesinleşiyorsa, bugün bu süreler iki hatta iki buçuk katına çıktı. Üstelik, yargının siyasallaşmasının doğal bir sonucu olarak, mahkeme kararları da açıkça belirtmekte beis görmüyorum, kalitesini yitirdi. Vatandaşların nezdinde, yargı güvenilirliğini yitirdi. Memlekette en ilgisiz konular bile Kanun Hükmünde Kararnameler ile düzenleniyor. Türkiye Büyük Millet Meclisi adeta işlevsiz hale geldi. 

Aslında, memleketin sorunları, saymakla bitecek gibi değil. Ayrıca, böyle bir sayma işlemini gereksiz görüyorum. Zaten, hepimizin morali bozuk. Ülkemizin geleceğinden yana endişelerimiz var. Memleketimiz, kötü yönetildiği için, deyim yerindeyse bir dertler yumağına dönmüş durumda.

Moralimizi daha da bozmayalım. Yeni yılın, vatanımıza, milletimize, herbirinize ve tüm sevdiklerinize iyilikler ve güzellikler getirmesini, tüm kalbimle diliyorum. Devletimizin, sözde değil özde güçlü bir devlet olacağı, sokağa çıktıklarında sevdiklerimiz için endişelenmeyeceğimiz, hergün yeni şehit ve gazi haberleriyle yüreğimizin dağlanmayacağı ve en önemlisi emeğe saygı duyulan, sosyal adaletin tesis edildiği bir ülke diliyorum.

Sizlerden, gecikme için tekrar özür diliyorum. Bundan sonra, zaman zaman birlikte olacağız. En içten saygı ve sevgilerimle, yeni yılınızı bir kere daha kutluyorum. Vatanımız ve milletimiz için iyi ve hayırlı bir yıl olsun.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.