1. YAZARLAR

  2. Prof. Atila BİTİGEN

  3. İYİ VE YENİ BİR EKONOMİK STRATEJİ LAZIM!
Prof. Atila BİTİGEN

Prof. Atila BİTİGEN

platform
Yazarın Tüm Yazıları >

İYİ VE YENİ BİR EKONOMİK STRATEJİ LAZIM!

A+A-

İyi ve yeni bir ekonomik strateji lazım 
Yeni strateji üretilmedi

Türkiye üretim faktörlerinin ucuzluğu, dünya ekonomisinin son derece destekleyici yönde olması, siyasi istikrar ve Kemal Derviş’in IMF-AB etkisinde yaptığı reformlar sayesinde 2002-2007 arasında başarılı bir dönem geçirdi. Ama Türkiye’yi yeni hamlelere, uzun vadeli hedeflere odaklayacak iktisadi, siyasi ve içtimai adımlar atılmadı, stratejiler üretilmedi.

Katma değerli yarış

Geldiğimiz aşamada Türkiye artık ‘yeterince’ ucuz olmadığından Çin-Hindistan-Vietnam-Endonezya gibi 'aşağıdaki ucuzcu ve düşük kaliteye oynayan' ülkelerle fiyat rekabetinde yarışamazken, yenilikçi-inovatif olmadığı için de G. Kore, Almanya, Japonya, ABD gibi 'yukarıdaki' ülkelerle yüksek katma değerli ürünler kategorisinde bir yarışa giremiyor. Hem bu fakir hem sözü edilen bu zengin ülkelerin hepsine karşı büyük ticari açıklar veriyor.
Yenilikçi inovatif katma değeri yüksek ileri teknoloji yatırımı üretimi için eğitim hukuk ifade özgürlüğü ve açık şeffaf yönetim anlayışı temelli kaideli devlet yönetimine geçmelidir. Cari açık yüksek döviz açığı ve tasarruf açığı olan kamu özel sermaye hane halkı borçlu olduğu bu kırılgan yapı krize adaydır. FED faizi yükseltirse işimiz daha zor yellen yellensin bizde fırtına kopar.....??!!iy

 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.