1. YAZARLAR

  2. Mehmet SORAL

  3. İYİ Parti'ye 'kumpas'
Mehmet SORAL

Mehmet SORAL

platform
Yazarın Tüm Yazıları >

İYİ Parti'ye 'kumpas'

A+A-

Meral Hanım sürekli "6'lı Masa'nın mutabık kaldığı isim Millet İttifakı'nın adayı olacak" dedi ve devamında "kazanacak aday" vurgusunu da yaparak olabildiğince riski bertaraf etmeye özen göstermiştir. Eğer kazanamama riskini tamamen ortadan kaldıran Cumhur İttifakı ile açık ara farkın oluştuğu kanaati 6'lı Masa'da hakim olmuş ise mesele bitmiştir Kılıçdaroğlu pekala aday olabilir.

Ancak Kılıçdaroğlu Meral Hanım kadar ittifak ruhuna sadakat konusunda doğru çizgide yürümedi. Meral Hanım masanın ruhuna ve ilkelerine sadık kalmak adına en değerli kurmayının bile istifasını isterken Kılıçdaroğlu o anlamda aynı hassasiyeti göstermemiş, hatta gördük ki isminin öne çıkarılması için sözcülerini öğütlemiş. Anladık ki; Kılıçdaroğlu bütün süreç boyunca eninde sonunda kendi ismini dayatacağının hesabını yapmış.
Meral Hanım, kendisi ve İYİ Parti adına 6'lı Masa'nın aldığı kararın bundan sonraki siyasi süreçte sonuçları itibariyle her türlü vebalinden sorumlu olmayacaklarını ilan ederken aynı zamanda 2 Mart toplantısında "Biz 5'li masa olarak devam edeceğiz" diyenlerin dayatma saygısızlığını ifşa etmek zorunda bırakıldığını kamuoyuna açıklamak zorunda kalmıştır.
Dün yapılan toplantıda Ekrem İmamoğlu ve Mansur Yavaş'ın adaylıklarının konuşulmasını istemeyen Kılıçdaroğlu niçin her iki isimin adaylıkları bir senedir kamuoyunda tartışılırken "Bu arkadaşların aday olmaları söz konusu olamaz" demedi. Demeyerek hatta sessiz kalarak kamuoyunu İmamoğlu ve Mansur Yavaş lehine beklentiye sokmuştur. Meral Hanım, maalesef Kılıçdaroğlu'nun bu iki isime karşı olan sessizliğinin, tepkisizliğinin hatta ketumluğunun oyuna gelerek kamuoyunun da beklentilerini dikkate alarak İmamoğlu ve Yavaş'ı Millet İttifakı'nın adayı olabilecekleri tespitini yaparak bu minvalde strateji yürüttü. 6'lı masada herkes Meral Hanım'a vefasızlık yapabilirdi ama Kılıçdaroğlu yapmamalıydı. Meral Hanım'ın Bağımsız Türkiye Partisi'ni Millet İttifakı'na katılması önerisini kabul etmeyen Kılıçdaroğlu bugün sol partiler dahil her kesimi masaya davet etmesine ne diyeceğiz? Egoistçe süreç yürüterek nihayetinde istediğini elde etmiştir.
Meral Akşener somut kamuoyu göstergelerine göre aday tespitini önermiştir. Kılıçdaroğlu her ankette diğer iki isimin gerisinde çıkmasına rağmen kendi ismini dayatarak 5'li masa ile hareket etmeyi tercih etmiş, 6'lı Masa'yı dağıtmıştır.
Nihai görüşüm; bu devleti, Cumhur İttifakı'nın "iki tek adam"ının tasallutundan kurtarmak; Atatürk'e sadakat gereği emanet ettiği Cumhuriyeti korumak kollamak, onun değer ve kazanımlarını tekrar aslına rücu ettirebilmek için Erdoğan karşısında belirlenen en güçlü ismin arkasında kayıtsız şartsız durmak Cumhur İttifakı'na muhalif herkesin boynunun borcu olduğunu düşünüyorum...
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.