1. YAZARLAR

  2. Yalçın ERDEBİL

  3. İYİ Parti üç yaşında
Yalçın ERDEBİL

Yalçın ERDEBİL

YAD
Yazarın Tüm Yazıları >

İYİ Parti üç yaşında

A+A-

İYİ Parti; üç yıl önce milletin umudunu yeşertmek amacıyla, tüm engellemelere rağmen kuruldu. Ülkücüler, demokratlar, sosyal demokratlar el ele verdi ve kısa zamanda tüm il ve ilçelerde örgütlenme tamamlandı. Bir heyecan kasırgası oluştu yurdun her noktasında. Cesurlar birbirini buldu ve tek bir yumruk haline geldi.

İYİ Parti'nin kısa sürede iktidar için bir tehdit haline gelmesi üzerine, İYİ Parti'nin seçimlere katılmasının önüne geçmek için erken seçim kararı bile alındı. İYİ Parti tüm engellemelere rağmen CHP'nin verdiği destek ile, seçimlere katılma hakkı elde etti. Yapılan seçimler sonucu meclise girmeyi de başardı.

Ardından yapılan yerel seçimlerde millet ittifakında yer alarak birçok Büyükşehir belediyesinin Millet İttifakı'na geçmesinde etkili oldu.

Kabul etmemiz gerekir ki, İYİ Parti AKP için en büyük tehdit haline gelmiş durumda. Bu aşamadan sonra AKP'nin, iktidarının devamını sağlamak için mutlaka İYİ parti engelini bertaraf etmesi farz oldu.

Nitekim, Balgat'dan eve dön çağrısının gelmesi gecikmedi. Ardından sayın Cumhurbaşkanı tarafından İYİ Parti 'yerli ve milli' olarak tescil edildi.

Demek ki, İYİ Parti tehdidini ortadan kaldırmak için ilk başvurulan yöntem, Cumhur İttifakı'na katılmasını sağlamak için girişimde bulunmak oldu.

Bu yol başarılı olamadığına göre sırasıyla başka başka yollar mutlaka denenecektir.

Çünkü ne yapıp yapıp Cumhur İttifakı'nın, Millet İttifakı'nı parçalaması şart oldu. Bu yol için her şey mubah!

* * *

İYİ Parti İstanbul milletvekili Ümit Özdağ İstanbul İl Başkanı Buğra Kavuncu ile ilgili olarak, Ahmet Hakan'ın programına çıkarak birtakım iddialarda bulundu. İddialar doğrudur, yanlıştır bu konuda kararı yargı verecek ancak; açıklamanın zamanı ve yeri beni tedirgin etti.

Olmadı sayın Özdağ, hiç olmadı. Konu mutlaka parti içinde halledilmeliydi.

Yaptığınız açıklamalar kimin işine yaradı. Ben ona bakarım!

* * *

Peki geçen bu üç yılda olan olumsuzluklar yok muydu?

Elbette var. Bir kaçına değinecek olursak; kuruluşunda yer alan büyük çaba harcayan birçok değerli insan küstürüldü, Bir kısmı kenara çekildi. Bir kısmı da istifa etti.

İl ve ilçe kongrelerinde il ve genel merkez delegeleri ahbap çavuş ilişkisine göre belirlendi.

Liyakat aranmadı.

Yapılan büyük kongrelerde çarşafı! kirleten blok listeler hatta oy verilmeyecekler listesi bile ortaya çıktı.

Mağdur olanlar 'anamızın şefkatli kollarını aradı' ama ne yazık ki bulamadı. Ana şefkati ne yazık ki, adil bir şekilde dağıtılamadı.

Umarın yapılan hatalardan ders alınır ve önümüzdeki dönem bu dönemin hatalarının teşhis ve tedavisi için çaba gösterilen bir dönem olur.

Malum ana şefkati her evlada lazım.

* * *

Değerli arkadaşlar artısıyla eksisiyle İYİ Parti artık üç yaşında. Ülkenin durumunu dikkate aldığımızda İYİ Parti'ye eskisinden daha fazla ihtiyacı olduğunu düşünüyorum.

Genel merkezin üç yılın muhasebesini iyi yapmasını, hatalardan dönerek en büyük iktidar alternatifi haline gelmenin yolunu açmasını diliyorum.

Kuruluşundan beri İYİ Parti'nin başarılı olması için çaba gösteren herkese çok teşekkür ediyorum.

İYİ Parti'nin kuruluş gününü kutluyorum.

Saygılarımla...

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum