1. YAZARLAR

  2. Murat OSKAY

  3. İYİ NİYETLİ TAVSİYELER
Murat OSKAY

Murat OSKAY

Platform
Yazarın Tüm Yazıları >

İYİ NİYETLİ TAVSİYELER

A+A-

İYİ TAVSİYE ve ELEŞTİRİLER

Uzun zamandır işlerimizin yoğunluğu dolayısıyla yazamadık … Afrin, ekonomi, siyaset , dış politikaya dair bir yığın konu ve gündemi atladık..

Bu gün ise konu ve gündem tamamen İYİ’lere,İyi niyetli bir eleştiri ve uyarıdır…

Meral hanımı siyaset üstü bir vaziyette çok sevdiğimi ve saygı duyduğumu tanıyan herkes kendisi de dahil bilir. Bu sevgi tanıdığımız günden beri gün geçtikçe azalmak bir tarafa aksine artarak devam etmektedir. O’nu bir liderden daha çok bir abla sahiplenmesinde ve bir anne şefkatinde görmüşüzdür. Öyle yalakalık,parende, takla  filan olsun diye söylemiyorum, söylemeyeceğimi de en iyi kendisi bilir..

Öncelikle süreç tüm imkansızlıklara ve olumsuzluklara rağmen başarılıdır. Çünkü üç dört ay gibi bir sürede 78 ilde teşkilat kurmak ciddi bir alt yapı, toplumsal taban ve tecrübeli bir teşkilatçılık gerektirir. Teşkilatçılık noktasında Koray Aydın’ın ciddi bir başarı gösterdiğini hakkaniyet gereği ifade etmek isterim. Elbette üç ay gibi bir sürede kongrelerini dahi tamamlayacak şekilde teşkilat kurduğunuzda bir takım eksiklikler ve hatalar ya da suiistimaller beklenen bir durumdur. Koray Aydın’ı Türk milliyetçileri ve Ülkücüler açısından teşkilatların başında olmasını gurur ve güven verici bir adres olarak bu süreç açısından başarılı görüyorum.

Ayrıca Eski mahalleden gelen eleştiri ve saldırılara karşı en yerinde anlamlı cevaplar ve açıklamalar Ülkü Ocakları Genel başkanlığı yapmış, Türk milliyetçiliğinin diline ve müktesebatına hakim Genel başkan yardımcısı Sayın Müsavat DERVİŞOĞLU tarafında yapılmaktadır. Bu konuda ki söylem ve durusunu İYİ’ler açısından önemli buluyorum.

Ayrıca ekonomiye dair vaatlerin, projelerin, söylemlerin ve Durmuş Yılmaz gibi isimlerin bu konuda daha bir öne çıkması kanaatimce sürece daha çok katkı sağlayacaktır.

Yani kongrelerin hızlı bir şekilde YSK nın şartlarını yerine getirmek için hızlı bir şekilde ,dar bir zaman diliminde yapılması gerekliliğinden dolayı bu sıkışıklıkta krizden fırsat çıkarmak isteyen, bazı yöneticilerin üyeliklerde ve delegeliklerde kendi siyasi hesabını gözettiği de gözden kaçırılmamalıdır. İlerde teşkilatlar bunu göz önüne almalıdır.

Diğer bir husus ise ilk teşkilat atamalarında hızlı bir kuruluş süreci gerektiğinden atama usulünden dolayı çok da demokrasi teamüllerini uygulama imkanı olmadı. Tabi ki bir sürü kırılan, dökülen, üzülen ,hayal kırıklığı yaşayan insanlar oldu. Oralarda bu atamalardan kırgınlıklardan kaynaklanan kavgalar mücadeleler devam etmekte. Bu konuda atananlar hakketmiştir veya etmemiştir den ziyade özellikle atananlar MHP ve ocak tarzı buyurgan bir yönetim anlayışı yerine daha demokrat, hoşgörülü, kucaklayıcı bir davranış biçiminde olmalıdır. Millete rağmen siyaset yapılmamalı, milletin istek ve beklentilerine kulak verilmelidir., il ilçe başkanları yönetim kurulları ve il divanlarının sadece süs biberi gibi görmemelidir. Bir konuyu emir kipi ile buyuran, emreden, ben yaptım oldu diyen bir tarzdan ziyade, Nasıl yapmalıyız? siz ne düşünüyorsunuz? Birlikte yapalım tarzı bir yaklaşımla,yani adeta orkestra şefi gibi bir yöneticilik anlayışıyla hareket edilmelidir.

Meral hanımın kendi ifadesi ile “İzmitin Gündoğdu köyünde yetişen bir köy kızı olarak dünyaya gelmeme ve yetişmeme rağmen , Siyasi hayatım boyunca Hiç kimseyi kendimden üstün görmedim, , hiç kimseyi de küçük görmedim”

işte bu; kompleksiz, egoist olmayan, buyurganlıktan uzak, birlikte yapalım,ya da nasıl yapalım diyen, tartışan, sorgulayan, ortak aklı ortaya koyan ,hoşgörüyü, sevgiyi, akıl ve bilimi temel alan, demokrasiyi içselleştirmiş, İyiliğe yakışır bir bakış açısını yerleştirmek lazım..

Bu konuda ilk adım, Meral hanımın gülümseyen, hoşgörülü, kucaklayan, dertleşen , paylaşan, soru soran bakış açısını taklit etmek sanırım  yeterli olacaktır..

Geçen günlerde Meral hanımı ziyaret eden bir grup kamu çalışanı sendikacı arkadaş önemli bir mesele için Meral hanımı ziyaret ederler. Meral hanım bu görüşmeye konuya hakim bir şekilde o alanla ilgili bir yardımcısı ile katılır. Sayın Meral Akşener’in tek tek hepsini konuşturduğunu, her birini tek tek dinlediğini ve ortaya konulan problemle ilgili çözüm önerisi noktasında dahi tek tek fikirlerinin alındığını ve en son olarak Meral hanımında problemle ilgili kendi önerilerini, yol haritasını tüm bakış açılarını da göz önüne alarak ortaya koyduğunu ifade etti.

Sendikacı arkadaşlardan edindiğim izlenim,;Aslında bizim istediğimiz olmamıştı ama Meral hanım bizi bu davranışıyla hem etkilemiş, hem de mantıklı bir şekilde meselenin tüm yönlerini ortaya koyarak ikna etmişti..

Meral hanım bilmediği bir konuda ahkam kesmez ortalama bir çok insandan o konuya dair daha fazla bilgisi olmasına rağmen,benim bu konuda bilgim yok der ve o konu uzmanı kişi yada kişilerden bilgi ve brifing almaktan kompleks duymaz, bilakis keyif alır.

Yine bir Genel başkan yardımcımızın ifadesi ile “ Biz divanda her meseleyi öyle bir tartışıyoruz ki arada seslerimiz dahi yükseliyor , gören bizi birazdan kavga edecek bile zannedebilir ama sonunda sağlıklı ortak aklı esas alan bir karara varıyoruz” Bu demokrasimiz açısından harikulade bişey..Bir çok siyasi partinin Genel merkezinde Genel başkan ve divan üyelerinin nasıl toplantı yaptığını tüm milletimiz biliyor. Bir genel başkanın demokratlığı akla ve bilime bilgiye önem vermesi kendi genel başkanlık divanından belli olur.

Yine başka bir genel başkan yardımcısı ,sevdiğim bir ağabeyim, Genel merkez yöneticilerinin Genel başkan yardımcılarının ekonomik ve sosyal açıdan aslında Fedakarlık örneği olacak birkaç meseleyi adeta sıradan bir şey gibi anlatması ise İYİ’ler ve ülkenin  geleceği adına umut vericiydi.

Sevgili dostlar bir yerde eleştiri , tartışma , sorgulama, akıl yürütme ve ortak akıl varsa asla umutsuz olmayın, üzülmeyin ve korkmayın bu bir kaos yada geçimsizlik, dağılma ,anlaşmazlık değildir. Tam aksi Gelişim, değişim, liyakat, adalet, hukuk ve demokrasi eleştiri ve itiraz kültüründen doğar. Bunu algılamak alışmak hiyerarşik bir siyasi alt yapıdan gelen biz Türk milliyetçileri için bir müddet zor olacaktır ama zamanla bunun Milliyetçiliğinin  ana damarlarından birisi olduğunu daha iyi anlayacak ve aksine siyaset daha keyifli olacaktır.

Şahsi kanaatim olarak Meral hanım rüzgarı İYİ partinin çok çok önünde görülmektedir. Bu konuda ülke siyaseti lider profilleri üzerinden karşılık bulduğu için bu normaldir, bunu desteklemek aynı zamanda İyi Parti’ninde ivmesini artıracaktır. Saygı, sevgi ve iyilikler dilerim..

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.