1. YAZARLAR

  2. Nizamettin YILDIRIM

  3. İstanbul’u hoşgörü, tevazu, tedbirli olmak kazandırdı
Nizamettin YILDIRIM

Nizamettin YILDIRIM

YAD
Yazarın Tüm Yazıları >

İstanbul’u hoşgörü, tevazu, tedbirli olmak kazandırdı

A+A-

Yerel seçimler sürpriz sonuçlar ortaya çıkardı. Bu sonuçlardan biri, 1947 yılı genel seçimleri gibi (açık oy, gizli tasnif) siyaset literatürüne işlenecek derecede uç boyuttaki olay niteliğindedir

Hatırlayalım ne olduğunu. Saat 23.00'e doğru İstanbul seçimleri giderek çekişmeli hale geldi. Sandıkların son yüzde üçü açıklanırken CHP ile AKP arasındaki binde yirmiler seviyesindeki fark kapanmaya başlıyor. Bütün Türkiye nefesini tutmuş sandık sayımlarının tamamlanmasını bekliyor. CHP'nin İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Ekrem İmamoğlu, yaptığı açıklamada kendi ellerindeki verilerle Anadolu Ajansı'nın verilerinin farklı olduğunu belirtti ve Anadolu Ajansı ile Yüksek Seçim Kurulu'nu verileri yeniden kontrol etmeye çağırdı

Bu rest üzerine AA veri akışını hiçbir gerekçe göstermeden durdurdu. Bu durum vatandaşları daha da meraklandırdı. O gece sabahlayanlar çok oldu.

Ekrem İmamoğlu, bir sonraki açıklamasında, 'Şu anda girişi yapılmayan genel merkez sistemimizde sadece 7 sandık vardır. 7 sandığın girilmediği haliyle sayıları okuyorum; şahsıma çıkan oy 4 milyon 167 bin 752, rakibimizin aldığı oy 4 milyon 139 bin 833'tür. Aradaki fark 27 bin 919'dur.' dedi. Rakamlar YSK’nın tutanaklarıyla bire bir uyuşuyordu.

Bunun anlamı şuydu; bakın benim elimde bütün tutanaklar var, yanlış bir şey yaparsanız yanarsınız.

Ekrem İmamoğlu, CHP'nin Seçim Koordinasyon Merkezi'nde yaptığı başka bir açıklamada, dünyanın İstanbul'daki seçim sonuçlarını izlediğini belirterek, tüm yetkilileri göreve davet ettiğini söyledi.

Bütün bunları söylerken yanında genel başkanlar değil, sadece CHP ve İYİ Parti’nin İstanbul il başkanları vardı.

Ekrem İmamoğlu gayet  sakin, serin kanlı, kendinden emin özgüvenle hareket ediyordu. Çünkü dersini iyi çalışmış, ödevlerini eksiksiz yapmıştı. Rakibinin  restine karşılık verdi ve beklemeye başladı.

Bir taraftan da gazeteciler AA genel müdürünü bir açıklama yapması konusunda sıkıştırıyorlardı. Yaşanan bu olaylar 2014 yerel seçimlerinde Melih Gökçek’le Mansur Yavaş arasında yaşanan olayların adeta fotokopisi gibiydi.

YSK başkanı durumun ciddiyetini anlamış olmalı ki sabah saatlerinde seçimin galibinin Ekrem İmamoğlu olduğunu açıklayarak bu düğümü çözdü.

Şu açıklamayı da yaptı, biz veri paylaşımını sadece siyasi partilerle yapıyoruz AA bizden bilgi almıyor dedi. Bu önemli bir ayrıntıdır. AA'nın verileri bu duruma göre resmi bilgi değil. Bilerek ya da bilmeden yapılabilecek yanlışlık nasıl düzeltilecek? Bu aşamada sorulabilecek sorular çok.

CHP İstanbul seçimlerini kazanmasını Ekrem İmamoğlu’nun tedbirli olmasına borçludur. Tutanaklar olmasa sonuç muhtemelen 2014 Ankara seçimleri gibi olurdu. Bakın internete bire bir aynı olduğunu göreceksiniz.

Herkesin bildiği bu olayları neden anlattık? Tarihe not düşmek, bizin gözümüzle belge bırakmak için.

Bütün seçilenlere başarılar dilerim. Vatana millete hayırlı olsun.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.