1. YAZARLAR

  2. Ümit YALIM

  3. İşgalci Nikos Dendias'a cevap!..
Ümit YALIM

Ümit YALIM

YAD
Yazarın Tüm Yazıları >

İşgalci Nikos Dendias'a cevap!..

A+A-

Yunan Savunma Bakanı’nın “Türkiye ile çatışmaya hazırız” sözlerinden sonra Dışişleri Bakanı Nikos Dendias da skandal bir açıklama yaptı. Lozan Antlaşması’nın dikkatle incelenmesini isteyen Dendias, Türkiye’nin Ege’deki egemenlik alanının 3 mille sınırlı olduğunu iddia etti.

yalim-01-003.jpg

Ancak Lozan Antlaşması ve antlaşmaya ek olarak konulan 2 numaralı harita Dendias’ı yalanlıyor. Lozan Antlaşması’nın 15. Maddesi’nde ismen sayılan ve maddeye ek olarak konulan 2 numaralı haritada, Osmanlı Devleti döneminde İtalya tarafından ilhak edilen toplam 14 adanın isimlerinin altı kırmızı çizgi ile çizilmiştir.

yalim-0222.jpg

İkinci Dünya Savaşı’ndan sonra imzalanan 1947 Paris Antlaşması ile kamuoyunda Onikiada olarak bilinen toplam 14 adanın egemenliği İtalya’dan alınarak Yunanistan’a verildi. Lozan Antlaşması’nda İtalya’ya verilmeyen ve altı kırmızı çizgi ile çizilmeyen 18 Türk Adası ve 2 Türk Kayalığı 2004’ten itibaren Yunanistan tarafından işgal edildi.

yalim-03-003.jpg

Dendias’ın, “Türkiye’nin Ege’deki egemenlik alanının 3 mille sınırlı olduğu” iddiası da içi boş söylemdir. Türkiye, 1923 Lozan Antlaşması’nın 16. Maddesi ile 3 milin ötesindeki egemenlik haklarını saklı tutmuş ve daha sonra 04 Ocak 1932 Türk-İtalyan Sözleşmesi ile 3 milin ötesindeki egemenlik haklarını bütün dünyaya deklare etmiştir. Türkiye, 1996 Kardak Krizi sırasında 3 milin ötesindeki egemenlik haklarına sahip çıkmış ve Yunanistan askerlerini geri çekmek zorunda kalmıştı. Dendias’a Doğu Kardak Kayalığı’nın 3,6 mil ve Batı Kardak Kayalığı’nın da 3,8 mil mesafede olduğunu hatırlatalım.

Ayrıca, 1923 Lozan Antlaşması’na taraf olan İngiltere’nin 1939 tarihli haritası ile 1947 Paris Antlaşması’na taraf olan ABD’nin 1957 tarihli haritasında, Türkiye’nin 3 mil ötesindeki egemenlik hakları ile birlikte Yunanistan’ın işgal ettiği adaların Onikiada deniz sınırlarının dışında ve Türk egemenliğinde olduğu açıkça gösterilmiştir.

yalim-04-003.jpg

DENDİAS’IN 2015’TE GÖSTERİ YAPTIĞI EŞEK ADASI,
İNGİLİZ VE ABD HARİTALARINA GÖRE DE TÜRKİYE’YE AİTTİR !...

Dışişleri Bakanlığı’ndan önce Savunma Bakanlığı yapan Nikos Dendias, o dönemde 11 Ocak 2015’te Aydın Eşek Adası’na gelerek egemenlik ve bayrak gösterisi yapmıştı.

yalim-05-003.jpg

Dendias, Yunan 79. Milli Muhafız Komutanı Tuğgeneral Laloussis, Belediye Başkanı Kottoros ve Yunan askerleri ile birlikte Aydın Eşek Adası’nda işgal pozu da vermişti.

yalim-06-003.jpg

İşgalci Dendias’a bir kez daha hatırlatalım. 1943 tarihli İngiliz Haritası’nda, Dendias’ın egemenlik ve bayrak gösterisi yaptığı Eşek Adası’nın, 12 Ada deniz sınırlarının dışında ve Türk egemenliğinde olduğu açıkça gösterilmiştir.

yalim-07-003.jpg

1951 tarihli ABD Haritası’nda da, Dendias’ın işgal gösterisi yaptığı Eşek Adası’nın, 12 Ada deniz sınırlarının dışında ve Türk egemenliğinde olduğu açıkça gösterilmiştir.

yalim-08-003.jpg

DENDİAS’A KÖTÜ HABER; 1945 BM ANTLAŞMASI VE 1969 VİYANA SÖZLEŞMESİ’NE GÖRE
YUNANİSTAN’IN ONİKİADA ÜZERİNDE EGEMENLİK HAKKI YOKTUR !...

Onikiada’nın Yunanistan’a devrini öngören 1947 Paris Antlaşması, 1923 Lozan Antlaşması’nı şekil ve esas bakımından ihlal etmiştir. Lozan Boğazlar Sözleşmesi, antlaşmaya taraf olan 8 devletin tamamının katılımı yani oy birliği ile değiştirilerek 1936 Montrö Türk Boğazları Sözleşmesi imzalandı. Ancak 1923 Lozan Antlaşması’nın 15. Maddesi 8 devletten 5’inin oyu ile değiştirilerek 1947 Paris Antlaşması imzalandı ve Onikiada Yunanistan’a devredildi. Böylece, 1945 BM Antlaşması’nda öngörülen üçte iki oy çokluğu kuralı ve 1969 Viyana Sözleşmesi’nde öngörülen oy birliği kuralı uygulanmadı.

1923 Lozan Antlaşması ile Adalar (Ege) Denizi’nde kurulan denge 1947 Paris Antlaşması ile Türkiye’nin aleyhine bozuldu. Böylece 1923 Lozan Antlaşması, esas bakımından da ihlal edilmiş oldu. Ayrıca, Türkiye 1947 Paris Antlaşması’na taraf olmadığı için antlaşmanın hukuken bağlayıcılığı yoktur.

1947 Paris Antlaşması, 1923 Lozan Antlaşması’nı şekil ve esas bakımından ihlal ettiği için BM Antlaşması, Viyana Sözleşmesi ve uluslararası hukuka göre Yunanistan’ın Onikiada üzerinde egemenlik hakkı yoktur. Yunanistan, Onikiada üzerinde bulunan bütün askeri birliklerini ve vatandaşlarını ana kıtasına çekerek adaları boşaltmalı ve bölgedeki toplam 14 adayı Türkiye’ye iade etmelidir.

TÜRK DIŞİŞLERİ BAKANLIĞI, DENDİAS’IN KÜSTAH AÇIKLAMALARINA NEDEN SESSİZ KALIYOR?

Yunanistan’ın yaptığı her açıklamaya cevap veren Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ve Dışişleri Bakanlığı Dendias’ın küstah açıklamalarına sessiz kaldı. Bakan Çavuşoğlu ve Bakanlık, Dendias ile aynı fikirde mi? Eğer aynı fikirdelerse, 18 Türk Adası ve 2 Türk Kayalığından başka 3 milin ötesinde olan Kardak Kayalıkları da Yunanistan’a mı verilecek?

DENDİAS, ÜNAL ÇEVİKÖZ’DEN CESARET ALIYOR !...

CHP Milletvekili Ünal Çeviköz, geçen ay CHP Milletvekillerine gönderdiği ve basınla paylaştığı bilgi notunda Lozan’a göre, Türkiye’nin 3 milin ötesinde egemenlik hakkının olmadığını iddia etmişti. Çeviköz’den sonra Yunan Dışişleri Bakanı Dendias’ın da aynı iddiayı savunması dikkat çekiyor. Çeviköz, basınla paylaştığı bilgi notundan bir sureti de Dendias’a mı gönderdi?

Bugüne kadar Yunan yetkililerin gündeme getiremediği iddiayı ilk defa Dendias gündeme getirdi. Dendias’ın, Çeviköz’den ve Çeviköz’ün yayınladığı bilgi notundan cesaret aldığı açıkça görülüyor.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.