1. YAZARLAR

  2. Bahattin AYHAN

  3. Irmak-Zonguldak Tren Yolu Projesi
Bahattin AYHAN

Bahattin AYHAN

Ortak Ses
Yazarın Tüm Yazıları >

Irmak-Zonguldak Tren Yolu Projesi

A+A-

Irmak-Zonguldak tren yolu projesi ve Çevre yolu
Ankara-Sivas hızlı tren projesinin 2013-2014’de devreye girmesi bekleniyor. Ankara-Irmak arası hazır olacak hattın; Irmak-Kalecik-Çankırı-Kurşunlu-Atkaracalar-Çerkeş-Karabük-Zoonguldak bölümü için çalışmalara başlanmış olup proje yüklenicisi firmanın Karabük şantiyesi kurulma aşamasındadır.
Ulaştırma master planı dahilinde gerçekleştirilecek olan proje için yerel yetkililerden henüz bir açıklama gelmedi. Yıllardır gündeme getirdiğim ulaşım sorunu hakkındaki düşüncelerimin hayata geçirilmiş olacağı Çankırı’ya ekonomik olarak kazançları olacaktır. Ankara—Çankırı arası yaklaşık 45-50 dakika gibi bir zaman alacak ve özellikle Çankırı üniversitesinin gelişmesinde, öğreIrmak-Zonguldak tren yolı projesi ve Çere yolunciler tarafından tercih edilmesinde etken olacaktır. Eskişehir örneğinde olduğu gibi Ankara’dan günübirlik öğrenci ve öğretim üyesi üniversite için Çankırı’ya gidip gelecek ve hareketlilik sağlayacaktır. Ankara’ya yakınlığının avantajları ve semeresi proje gerçekleştikten sonra görülmeye başlanacaktır.
Turizm açısından da katkısı olacak proje Çankırı’nın tanıtımında, yerel ticaretin hareketlenmesinde hatırı sayılır faydaları olacaktır. Peki Çankırı proje sonrası için talebi karşılayacak alt yapıya sahip midir? Şu an için hayır. Diğer bir faydada Korgun-Kurşunlu-Atkaracalar-Çerkeş ilçelerinin gelişmesinde etkin olurken sanayi yatırımlarının bu hatta yoğunlaşması beklenmelidir.
Çankırı-Çorum tren yolu projesi ise raflarda bekliyor gözükmektedir. Çorum-Çankırı-Ankara tren yolu, Çankırı’nın sanayi ürünlerini diğer bölgelere ulaştırmada ve ham madde tedarikinde büyük faydalar sağlayacaktır. Günlerimiz …cek, ….cakla geçerken, bu projenin start aldığını, kendilerini değil Çankırı’yı düşünenlerin müjde olarak halkımıza vermesini bekliyoruz.
İllerin büyük çoğunluğunda çevre yolu sorunu halledilmiştir. Halledilmeyen çok az sayıdaki iller arasında Çankırı vardır. Çalışma var mıdır, varsa hangi safhadadır?. Yoksa 2071 ? projesi kapsamında mıdır? Şabanözü-Çankırı arasında Terme vadisi boyunca geçecek ve Çankırı-Ankara yolunu yaklaşık 39 km. kısaltacak yol projesi ne oldu? O’da mı 2071’e kaldı? Yeni yapılacak OSB’nin bu hat üzerinde olması, ayrıca Karadeniz’i güneye ve iç bölgelere bağlayan en kısa yol olması yolun yapımının önemini ortaya koymaktadır.
Bu dönemde bunların gerçekleşmesi hayal. Hayal, çünkü yerel düzeyde talep ve takip yok. İkbal peşinde koşmaktan Çankırı’yı düşünen kim? Çankırı’nın geleceğine kafa yoranlar, Çankırı için samimi ve karşılıksız uğraşı verenler olmadıkça iller sıralamasında en alttaki yer her zaman Çankırı tarafından doldurulacaktır.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.