1. YAZARLAR

  2. Niyazi BEKTAŞ

  3. İç savaşa mı hazırlanıyoruz, yerel seçimlere mi?
Niyazi BEKTAŞ

Niyazi BEKTAŞ

platform
Yazarın Tüm Yazıları >

İç savaşa mı hazırlanıyoruz, yerel seçimlere mi?

A+A-

2019 yılı 31 Martta yasa gereği yerel seçimler yapılacak. Ülkemize, milletimize bu seçimler hayırlı olsun..

Ancak görüyorum ki son yıllarda olduğu gibi bu seçim öncesi de kamplaşma, düşmanlaştırma, hatta vurma-kırma gibi asla onaylamadığım ifadeler bütün siyasi partilerin sözcüleri tarafından kullanılıyor.

Asla birilerini düşüncelerinden dolayı kınamıyorum. Üstelik herkesin fikirlerine, farklı olsa dahi saygı gösteriyorum. TEK bir istisna var, o da şiddet çağrıştıran söz ve eylemlere kesinlikle tahammülüm yok.

Bu ülkede yaşayan bütün vatandaşlarımız her türlü yasal hakka sahip saygı değer insanlardır. Hiç birimizin üstünlüğü, ayrıcalığı yoktur..

Meşrebi ve mezhebi ne olursa olsun; yüzlerce yıldan beri yan yana aynı şehirde, aynı köyde ,aynı mahallede, aynı sokakta, aynı apartmanda birlikte yaşıyoruz. Komşuluk ilişkilerimizi kardeşçe sürdürüyoruz..

Her sabah selamlaşıyoruz. "Günaydın, hayırlı sabahlar, hayırlı akşamlar, hayırlı günler, hayırlı geceler." Kavramları içtenlikle, samimiyetle, güzellikle, iyilikle birbirimize ifade ediyoruz...

Çünkü hepimiz öncelikle insanız... Bu tür sözleri insan-ı özelliğimizden birbirimize söylemekten de büyük haz duyuyoruz..

İnsan hakları, düşünce hürriyeti, hak, hukuk, adalet ve eşitlik gibi evrensel değerlerin söz konusu olduğu milletlerin yönetim şekli demokratik Cumhuriyettir. Seçimler de ancak demokrasiyle yönetilen ülkelerde vardır.

Demokrasinin olmadığı ülkelerin bazılarında göstermelik, bazılarında da ise kişilerin arzu ve istekleriyle yönetim kademesi belirlenir…Bu ülkelerde insan hakları, hak ,adalet, eşitlik, hukuk ,fikir hürriyeti yoktur..

Demokrasinin varlığını ortaya koyan en önemli uygulama belirli aralıklarla yapılması uygun görülen seçimlerdir.

Seçimler eşit, hakkaniyet içinde ,hukuk kurallarına uyularak yapılırsa demokrasiden söz edebiliriz.

Hukuk kurallarına bağlı kalmaksızın, kişilerin ve ya belirli bir grubun çıkarları gözetilerek seçimler yapılırsa demokrasiden söz etmek mümkün değildir..

Son yıllarda ülkemizde en çok konuşulan konuların başında demokratik hukuk kurallarına uygun ,haklar noktasında eşitlik ve seçimleri sağlıklı bir sonuca ulaştırmak için görevli olan kurumların tarafsız uygulamadan uzak olmalarıdır..

Yargı organları maalesef özellikle seçimlerde adil değiller. Demokrasinin yara almasına sebep olan uygulamaları sıkça yargı kurumlarında gözlüyoruz..

Adil olmayan seçim yarışına bir de siyasi dili eklersek , çok vahim bir durumla karşı karşıyayız. Seçime değil de sanki iç savaşa gidilircesine sözler kullanılıyor. Sözlerin hangisi suç değil ki..?

Siyasi Partilerin Genel Başkanları dahil ,üst kurul yöneticileri kendilerine oy vermeyen herkesi düşman olarak görüyorlar.. Bu düşünce tarzı tam bir cehaletin eseri olduğu gibi, aynı zamanda da tam bir rezalettir..

İsmini vermeden Yalova’da bir siyasi partinin belediye Başkan adayının şu sözlerini lütfen okuyunuz. Okuduktan sonra düşününüz.. Yazımın başlığını haklı olarak “”savaşa mı , seçime mi gidiyoruz..?”” koymam haklı değil mi..?

Bakınız Belediye Başkan adayı olan bey efendi bir toplantıda neler söylüyor? Adayın sözlerinin de Yalova’da yerel bir gazete dede övünç kaynağı olarak gösterilmesi de ayrı bir felakettir..

“SAYIN CUMHUR BAŞAKANIMIZ BANA GÖREVİ TEVDİ EDERKEN 'YALOVA'DA SEÇİMİ ALIN; VURUN, KIRIN , KAZANIN' DEDİ… BEN DE KENDİSİNE SÖZ VERDİM..."

Bu sözleri söyleyenden Belediye başkanı olur mu?

Bu sözleri söyleyen bir belediye başkan adayı. Sayın Cumhur Başkanı bu zata, bu tür sözleri söyledi mi, söylemedi mi bilemem..

Buradan bay adaya soruyorum; Bu sözlerinizle ne demek istiyorsunuz?

Kimi ya da kimleri vurmayı düşünüyorsunuz?

İnsanları vurmak ve ya kırmak için hazırlık yaptınız mı?

Silahlandınız mı?

Seçimi kaybettiğinizde vurmak, kırmak için ekipleriniz hazır mı?

Yalova da adliye var..-Adliye de görevli Cumhuriyet savcıları var.

Merak ettiğim için soruyorum:

Yukarıda yazdığım sözler suç değil mi?

Hukukçulara da aynı soruyu soruyorum;

Size göre seçimi kazanmak için vurmak, kırmak sözleri ne mana taşıyor?

BİR BAŞKA SORU;

ŞAYET O SÖZLERİ BİR BAŞKA PARTİNİN BELEDİYE BAŞKAN ADAYI DEĞİL DE, SIRADAN BİR ÜYESİ KAMU OYUNA BASIN YOLUYLA AÇIKLASAYDI; CUMHURİYET SAVCILARI AYNEN BUGÜN OLDUĞU GİBİ SESSİZ KALACAKLAR MIYDI?

Aklı selim sahibi herkese diyorum ki 31 Martta yerel seçimler yapılacak; demokrasinin gereği. Her ne söylenirse söylensin; kardeş olduğumuzu ,aynı topraklarda yaşadığımızı, aynı havayı teneffüs ettiğimizi, aynı duygularla ağladığımızı ,aynı inanç Değerleriyle selamlaştığımızı asla unutmayınız..

CAHİLLERİN SÖZLERİNE KULAN ASMAYINIZ... CAHİLLERE DE FIRSAT VERMEYİNİZ..

Yalova akıllı insanların yaşadığı bir şehirdir. Sokak serserisi ağzı ile konuşanlara asla onay vermez Yalovalı kardeşlerim..

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
2 Yorum