Yaşar KARNAP

Yaşar KARNAP

Ortakses
Yazarın Tüm Yazıları >

Hiç

A+A-

Neresinden başlayacağımı bilmediğim bir yazıyı yazmaya çalışıyorum. Ülkenin hangi sorununa el atsam elimde kalıyor. Son tren kazasını yazayım diyorum, ama kime ne anlatacağım. Dünyanın kabul gördüğü sinyalizasyon sisteminin olmaması onca canın gitmesine sebep olmuşken, Ulaştırma Bakanı çıkıp dedi ki; “Sinyalizasyon sistemi gerekli değildir” Bu lafı bir “Bakan” söylüyorsa sözün bittiği yerdir. Aslında “Bakana”, Osman Gazi Köprüsünün yapımı sürerken taşıyıcı halatın kopmasından kendini sorumlu tutan Japon mühendis Ryoichi Kishi’yi hatırlatmak gerekirdi ancak bununda nafile olduğunu çok iyi biliyorum.

Suriye’ye başlayan operasyonu mu yazsam diyorum yine kimselere bir şeyler anlatamayacağımı çok iyi biliyorum. Şöyle ki; Suriye’ye operasyon başlamadan önce televizyonlara çıkıp Sn Erdoğan biz operasyon yapacağız diye haykırmaya başladı. İyi de; Sn Erdoğan operasyon yapacağınızı neden açıklıyorsunuz. Karşı tarafın önlem alması için mi? Yoksa yaklaşan yerel seçimler nedeni ile seçmenize yaranmak için mi? Bunu hiç anlamış değilim. Hangisi olursa olsun sizin Türk askerini riske etmeniz doğru değil.

Partilerin yaptığı seçim ittifaklarını mı yazayım diyorum? Partilerin birbirlerini alt etmek için yanlarına başka bir partiyi alarak kendi tüzüklerine göre suç işlemeleri anlaşılır bir şey değil. Aslında bu şu anlama geliyor. Siyasi partiler olarak tek başımıza bir şeyleri beceremiyoruz halka kendimizi anlatamıyoruz beceriksizliğimiz yüzünden farklı görüşlerde de olsak yan yana gelip ranttan pay almak ve halkı kandırmak için bu yola başvurduk. Ne yazıktır ki, yıllardır sorgulama yeteneğini yitirmiş bu halk bu yolu da destekleyecek.

Futboldaki rantın bitip UEFA tarafından zorunluluk halini alan finansal fair play kriterlerinin uygulaması sonucu kulüplerimizin düştüğü durumu mu yazsam, yoksa 3'üncü kez dünya şampiyonu olmasına rağmen adına hiçbir yerde rastlamadığımız Vakıfbank Kadın voleybol takımını mı? Futbol kulüplerini yazsam Fenerbahçe’nin düştüğü durumunu izah etmek sayfalar gerekir ancak hiçbir şeyi tam olarak izah etmek mümkün değil. Vakıfbank Kadın voleybol takımını yazsam yazıyı kimse okumaz. Maalesef bizdeki başarı futbola endekslenmiştir. Diğer spor dallarında yeterince rant yoktur. Dolayısıyla toplum tarafında ilgi görmez ilgi görsün de istemezler.

2019 bütçe görüşmelerine şöyle bir göz gezdirdim, onumu yazsam diyorum. Diyanet için önerilen bütçede yüzde 7’lik artış talep edilirken, yerli uçağımızı yapıyoruz deyip (yıllardır uçak ortada yok o ayrı mevzu) teknoloji bakanlığını bütçesine kısıtlamaya gitmişler. Bu da demek oluyor ki; imamlar dualarla yerli uçağımızı yapmak için şimdiden kolları sıvamışlar. Aslında bu durumu yadırgamamak gerekir. Devlet kurumlarında tasarrufa gideceğiz deyip yüzlerce yeni araç alımının gerçekleşmesi neyin ne olduğunu açıklıyor ama anlayan anlasa da tepki veren hakkını arayan toplum maalesef yok. En büyük acı verici olayda bu zaten.

Yazdıkça neyi yazacağıma değil neyi yazamayacağıma karar verdim. Ve bu yüzden “HİÇ” birşey yazmayacağım. Aslında hiçlik çok şeyi barındırır. “HİÇ” demişken, Nasrettin hocayı anmadan bu yazıyı bitirmeyeyim.

Hoca’ya sormuşlar..

- Kimsin?”

“Hiç” demiş Hoca, “Hiç kimseyim.”

Dudak büküp önemsemediklerini görünce, sormuş Hoca..

- Sen kimsin?

“Mutasarrıf” demiş adam kabara kabara,

Sonra ne olacaksın? Diye sormuş Hoca,

“Herhalde vali olurum” diye cevap vermiş,

Daha sonra? Diye üstelemiş Hoca

“Vezir” demiş adam.

Daha sonra ne olacaksın? Demiş hoca.

“Bir ihtimal sadrazam olabilirim.” demiş adam.

Peki, ondan sonra? Diye üstelemiş Hoca.

Artık makam kalmadığı için adam boynunu bükerek “HİÇ” demiş.

Hoca durur mu? “Daha niye kabarıyorsun be adam. Ben şimdiden senin yıllar sonra gelebileceğin makamdayım.  HİÇ'lik makamı”

Demem o ki; Bugün her hangi bir makamda olabilirsiniz toplumu kendi çıkarlarınız doğrultusunda kullanabilirsiniz. Asla unutmayacağınız bir şey var. Makamlar geçicidir asıl olan bulunduğunuz makamı terk edip halkın arasına karıştığınızda yaptığınız eserinizle yüz yüze geleceksiniz. İşte bu yüzdendir ki bir şeyleri yaparken çok iyi düşünmeniz gerekir.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum