1. YAZARLAR

  2. Hülya SEZGİN

  3. Haydi bakalım, gönderelim gitsin!..
Hülya SEZGİN

Hülya SEZGİN

Ressam
Yazarın Tüm Yazıları >

Haydi bakalım, gönderelim gitsin!..

A+A-
Sabah yürüyüşümden geldikten sonra kahvaltı sofrasını hazırladım. Çay demlenirken bilgisayarımı açtım. Aradaki zamanı gelen e-postalarıma göz atarak değerlendirmek istiyorum. Yirmi posta geldiyse  gene on beş on altısı reklam veya benim işime yaramayan şeylere yönelik... Gereksiz bilgiler. Okumadan silsem... silemiyorum ki! Ya önemliyse!.. Okuyunca da... İşte boşu boşuna zaman kaybı. Sinirleniyorum... Peki bu kimseler nereden buluyorlar e-posta adresimi? Haydi benim yazılarımın altında e-posta adresim var. Ama sohbetlerimde aynı dertten muzdarip pek çok arkadaşım da dert yanıyor. Onların adreslerini nereden buluyorlar?
 
Böyle düşünürken sevdiğim bir arkadaşımdan gelen e-postayı açıyorum. Beynimde şimşekler çakıyor. Arşimed gibi bağırasım geliyor “Evreka!.. Evreka!..” “Buldum!.. Buldum!..” Gelen postanın içindeki ileti bana ulaşana kadar zincirleme olarak pek çok kişiyi dolaşmış. Yani abartısız yüzün üzerinde elektronik posta adresi vardı içinde. Peki gelen neydi? Aynen şöyle yazıyordu:
 
“DECEMBER-ARALIK  2012!..
Follow instructions and wait 4 days !..
BU YIL ARALIK AYINDA 5 CUMARTESİ, 5 PAZAR, 5 PAZARTESİ var… 
 
Bu 824 yılda bir oluyormuş.
Çinliler buna para torbası derlermiş.
Tüm dostlarına ve hatta düşmanlarına da gönderirsen 4 gün içinde paraya kavuşurmuşsun.
Feng Shui'ye göre göndermezsen fakir kalırmışsın!
İster inan ister inanma :-))) 
Haydi bakalım gönderelim gitsin...”
 
Vay uyanıklar vaaay!.. işin kolayını bulmuşlar. Bizim milletten kimileri alıştı ya işin kolayına makarnadan kömürden, gerisini düşünmeden... O zaafımızdan yararlanacaklar. Emek vermeden sahip olma, zengin olma hayali... Hatta bu uğurda bu e-postayı düşmanına bile görder diyor. Gönderirsen dört günde köşe olursun; yoksa yanarsın diye de korkutuyor. Bizi koyun sanıyor!..
 
Şimdi düşünelim bakalım 824 yılda bir gerçekleşen bir olay. Çinliler bunu keşfetmiş ve yaparsan uğuruna, yapmazsan uğursuzluğuna inanmış. Peki 824 yıl önce Çinlilerin hepsi okuma yazma biliyor muymuş? Takvimler bu kadar netleşmiş miymiş? Posta sistemi var mıymış? Peki ya bilgisayar? Kesin 824 yıl önce Çinliler bunu elektronik posta ile yolluyorlarmış. Bir de kimi arkadaşlar melek gönderiyorlar. Bu melek sizi koruyacak... para getirecek... şans getirecek vs... O da aynı yöntem... Ve amaç elektronik posta adreslerine ulaşmak.. Bazı uyanıklar ise “Bu mesajı bana da yollamalısınız.” diyerek adreslere daha da kolay ulaşmanın yolunu arıyorlar.  
 
Son cümlede ise köftehorlar sanki alay ediyorlar bizimle. İnsanın içine bir kurt salıyor sonra da “Hadi bakalım yapma da görelim.” diyor. Bunu okuyan pek çok  takıntılı temiz kalpli arkadaşlar da “Aman ne olacak sanki... Göndereyim gitsin. Göndermeyince ya kötü bir şey olursa!..” deyip bütün adres listesine gönderiveriyorlar. Böylece uyanık vatandaş da bu posta adreslerine sahip oluyor. Ve bunları isteyene, reklam şirketlerine, e-posta gruplarına satıveriyorlar. Para kazanmanın kolay ve zamana uygun yöntemi... 
 
Eğer toplu göndermek zorunda hissederseniz kendinizi adres bölümündeki “Gizli” seçeneğinden gönderin. E-postanın içinde adresler görünmesin. Gönderin ki amaçlarına ulaşamasınlar.  Arkadaşlarınız da benim gibi söylene söylene gelen e-postaları silmek zorunda kalmasınlar...
 
Tam iletiyi silmek üzereyim bir de baktım ki bu olay 2012 yılında olacakmış!.. yani zaten çoktaaan gerçekleşmiş. Aaah ah!.. benim temiz kâlpli saf arkadaşım. Okumamış bile... Bedavadan, kolay yoldan zengin olacak ya!.. Beni de unutmamış. Ben de zengin olayım diye bana da yollayıvermiş!..
 
Hülya Sezgin/hulyasezgin@hotmail.com
 
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
4 Yorum