1. YAZARLAR

  2. Bahattin AYHAN

  3. Hani dokunulmazlık kalkacak, seçim barajı inecekti?
Bahattin AYHAN

Bahattin AYHAN

Ortak Ses
Yazarın Tüm Yazıları >

Hani dokunulmazlık kalkacak, seçim barajı inecekti?

A+A-

 

Biraz geçmişi anımsayalım. Siyasi partiler ses tellerini yırtarcasına. Milletvekili dokunulmazlıklarını kaldıracağızzzzzz, seçim barajını indireceğizzzz……. Nerde bu partiler? Ne dokunulmazlık kalktı, ne seçim barajı indi. Avamda unuttu gitti. Siyaset dürüstlük ister, erdemlik ister. Siyaset ve siyasetçi kararlılık ister. Seçen, seçilenin başına bela olması için seçmez. Ülkeyi iyi yönetsin, halkın refahını arttırsın, huzuru ve barışı sağlasın diye seçer. Huzursuzluk yaratsın, vurgun yapsın, soygun yapsın, seçimlerde hile yapsın, sadece kendi menfaatini düşünsün diye seçmez.

Dokunulmazlık kalkacak söylemleri ile seçilenler, söylediklerini yuttular ama halk yutmuyor. Dokunulmazlık daha da zırha büründü. Dokunanı polis yakıyor, adalet yakıyor, maliye yakıyor, özgürlük kısıtlamaları yakıyor . Bu demokrasi mi sizce?. Elbette ki hayır. Kapalı toplum olma yolunda hemen hemen alınacak mesafelerin tamamını aldık. Elhamdülillah !. Toplumu fiziki, bedeni, ruhi kapatacaksın ki, toplum demokrasi bu desin. Demokratik toplumları bilmeden, anlamadan kafeste demokrasi yaşasın.

Seçim hileleri, seçim sandığı başından kalkmayan eski, yeni bakanlar sizin ne işiniz var orada? Partilerin teşkilatları var, bölge milletvekilleri var, ya sizin ne işiniz var gerçekten orada? Amaç baskı kurmak. Şimdi soralım. Hırsınızı, egonuzu, çıkarınızı bir anlık bir kenara koyun ve kendinize sorun: Ben doğru mu yaptım diye? Eğer vicdanlı ve dürüst iseniz bu soruya olumlu yanıt vermeniz imkansız.

Ya seçim barajı: Yüzde 7 dendi 5 dendi ama yüzde ondan bir milim aşağıya inmedi. Solun, milliyetçilerin, ayrılıkçıların oyları kemikleşti. Siyasi iktidarın oyları çatırdadı. Görünen o ki sağın alternatifi sağdan çıkacaktır. Barışçı, adil, tüm görüşleri kucaklayan, kin ve nefret tohumları saçmayan barışçı, demokratik, insancıl bir parti gündeme geldiğinde mevcut siyasi  iktidar toz duman olacağından ellerinden gelen her türlü yasağı ve baskıyı uyguluyorlar. Bunuda çok iyi kullanıyor, karşı görüşte olanları silindir gibi eziyorlar. İnsani mi dersiniz?

Yönetim ve yönetici dürüst, erdemli ve fazilet sahibi olmak zorunda. İşin özü bu. Anlayana tabi….

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.