1. YAZARLAR

  2. Hülya SEZGİN

  3. Hani beni seviyordun?
Hülya SEZGİN

Hülya SEZGİN

Ressam
Yazarın Tüm Yazıları >

Hani beni seviyordun?

A+A-
Cümle alem biliyor artık 14 Şubat sevgililer günüdür… Daha önceki yazılarımda anlatmıştım. Malumunuz St.Valentine adlı bir din adamı, Ortaçağda  Romalı askerlerin evlenmesinin yasak olduğu dönemlerde, gizlice evlenmelerine yardımcı oluyormuş. Doğal olarak yasağı delmesinin cezasını, sopa ile dövülüp öldürülerek ödemiş. Ve onun anısına 14 Şubat “Sevgililer günü” olarak kutlanmaya başlamış. Bizde de yirmi beş yıla yakındır kutlanıyor…

Tüketimi körüklemek için yapılan bir kurmacaymış, para tuzağıymış, falanmış filanmış… demeyeceğim ben. Sanırım kimse kimsenin boğazını sıkmıyor ille de tektaş isterim diye. Önemli olan hatırlanmak değil mi? Bir tek gül, yanağa konduruluveren bir öpücük, sevdiğini gösteren bir davranış… verilen emek… kutlamak için yeter de artar bana göre…

Benim değineceğim konu ise “ya sonra”sı…

Gün geçmiyor ki kadına şiddetsiz veya “defalarca bıçaklanıp çocuklarının gözü önünde boğazlanarak öldürülen kadın” habersiz bir gün televizyon seyredelim…

Hani çok seviyordun?.. Onun için ölüp bitiyordun?.. Onsuz olamıyordun?.. Ne oldu aşkına?.. Ne oldu sevgililer gününde aldığın tektaşına!..

O kadın sana demez mi? "Hani beni seviyordun?"

Geçtiğimiz günlerde Ankara Barosu ve ressam Hikmet Çetinkaya Atölyesi kursiyerleri işbirliği ile ben de dahil Türkiye’nin pek çok yerinden 108 kadın Ankara Bilkent Sanat Sokağı’nda “Kadına şiddeti Protesto” için satılarak geliri şiddet gören kadınlar yararına kullanılmak üzere resim yapmıştık.

Demek kadınların çilesi yalnızca bizde değilmiş. Bütün dünya kadınları bu dertten muzdaripmiş ki Dünyanın dört bir yanında insanlık dışı muamelelere maruz kalan kadınlar için uluslararası bir kampanya başlatılıyor. Bir gülümsemeye muhtaç bu milyarlarca kadın artık ayağa kalkıyor! Tüm dünya kadınları ayaklanıyor! Hem de 14 Şubat 2013 Sevgililer Günü’nde…

Bir milyar kadına ulaşmayı amaçlayan “1 Billion Rising” (1 Milyar Ayaklanma) Kampanyası, 14 Şubat 2013’te, tüm dünyada kadına yönelik şiddeti protesto etmek, buna bir dur diyebilmek için kolları sıvıyor. Kampanyanın sloganı şöyle:

"Dünyada her üç kadından biri, hayatında bir kere şiddet görüyor ya da tecavüze uğruyor.

"Bir milyar kadının haklarının ihlal edilmesi gaddarlıktır."

"Bir milyar kadının dans etmesi devrimdir."
Kampanyanın İzmir ayağı sosyal paylaşım site sayfası ise şöyle:

https://www.facebook.com/OneBillionRisingIzmir

Tüm dünya kadınları, kendilerine yapılan bu işkencelere dur diyebilmek, seslerini duyurabilmek için, hem ilginç hem de çok güzel bir protesto gerçekleştirecek ve 14 Şubat 2013’te ‘dans ederek‘ ayaklanacaklar!

İnternet ortamında başka şehirlerde de etkinliğe katılacak kadın gruplarını görüyor ve seviniyorum. Biz İzmir kadınları ise tam o gün ve o saatte Konak’ta buluşacağız. Feysbuktan arkadaşım Selvi Naz Akdut  “Biz İdol Sanat Evi olarak 14 şubat saat 13.00 de Konak Saat Kulesi’nde olacağız.  Kadına şiddete hayır diyelim hep birlikte Hülya Hanım'cığım...” diye bana sesleniyor. Bir de konuya ilişkin video çekmişler you tubede yayındaymış.

“Hava soğuk olacağı için yalnızca herkes üzerinde pembe bir aksesuar bulundurursa ya da mevcutta giyebileceği pembe bir kostümü vs 'si varsa işte o şekilde gelsin diyoruz... Böylesi çok daha renkli ve güzel olacak ! En kullanışlısı ise fular, atkı gibi bir şey.” diyor organize edenler.

İzmir'de Saat Kulesi altında Türk Cumhuriyet Tarihi'ne geçmiş kadınların yoklaması ile başlayacak gösteride hazırlanan özel koreografiden zumbaya, roman havasından halaya varıncaya dek birçok tema ile ben de dahil “Kadınlar yalnız değil…” deyip dans edeceğiz hep birlikte.

Bu arada her erkeğin kızı, annesi, kız kardeşi var. Onları da desteklemeye çağırıyoruz…

Görüşmek üzere...

Hülya Sezgin/ Kültür Sanat Bölüm Yönetmeni
www.haberhurriyeti.com

 
 

 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.