1. YAZARLAR

  2. Mehmet SORAL

  3. GÜNDEME DAİR ''ORDAN BURDAN ŞURDAN''
Mehmet SORAL

Mehmet SORAL

platform
Yazarın Tüm Yazıları >

GÜNDEME DAİR ''ORDAN BURDAN ŞURDAN''

A+A-

Kurbay emekli asker Ahmet Yavuz diyor ki

Emekli Kurmay asker Ahmet Yavuz diyor ki; "Geçmişte 30 bin kişinin katili Apo ile barış süreci adına defalarca görüşüldü; ne olur yani, sürekli Katil Esad diyeceğimize kendisi ile diyaloga geçmeyi denesek ne olur yani"
...
Bence Paşa haklı. Suriye'nin yönetim ve rejim sorunu bizi ilgilendirmez; bizi ilgilendiren sınır güvenliğimizdir. Nasıl ki Kuzey Irak'ta Kandil harekatı ile sınır güvenliği adına gereken yapılmışsa; Esad ile de anlaşarak, sınır güvenliğimiz adına her zaman sınırlarımızdan içeriye doğru belli bir derinlikte operasyon yapabilme garantisini alabiliriz.
...
Suriye'de sınır güvenliği dışında Esad'ın gitmesi ve rejimin de değiştirilmesi işini görev edinirsek; Suriye bataklığından çıkmamız mümkün olmayacaktır.

 

Bilal'i alacakken, MHP'yi vermek

İYİ PARTİ İstanbul 1.İl kongresi

"Ver Bilal'i al iktidarı" söyleminden tam aksine "MHP'yi de al, iktidarı da al" durumuna savrulma hali; sosyal bilimlerde çok başlıklı akademik çalışmaların pekala konusu olabilir. Ancak, sakın kimse çalışmasının girişine "Devletin Bekası" tılsımlı sözü koymasınlar; zira işin başında teziniz tamamen çöpe atılır. Benden söylemesi.
...
Mesela kasdettiğim anlamda tez çalışması yapmak isteyenlere bir kaç tüyo; "İhtiraslar ve bunun paralelinde aklın önemi" Veya; "Özgüven eksikliği hangi yol ve yöntemlerle gizlenebilir" Ya da; "İdealistler nasıl olur da; iflah olmayan azatlık kabul etmez köleler durumuna sokulabilir" gibi. 

 

18 Yaşında İstanbul Belediye Başkanı olmak

Madem ki 18 yaşındaki bir çocuk İstanbul, Ankara, İzmir gibi şehirlere belediye başkanı olabilecek; bu yaştaki çocuklara güveniyorsun da; peki, niçin otuz beş yaşındaki oğluna, paraları nasıl sıfırlayabileceğine dair kendisini yönlendirme ihtiyacı duyuyorsun, bırak bildiği gibi yapsın. 

 

İYİ PARTİ 1. Olağan İl kongresi

Bugün eşimle İYİ PARTİ'mizin İstanbul 1. Olağan İl kongresine katıldık. Bir ara ağladığını fark ettim. - Hayırdır, ne var?
- İlk defa üç hilalin olmadığı bir kongrede bulunuyoruz ve bu bana ağır geldi, sanırım alışmam zor olacak.
...
Elbette, eşim o ara daha bir çok anılarımızı hatırlamıştır; ikinci oğlumuzun sezeryanla dünyaya gelişinde; MHP seçim bürosunu terk etmeyip, kendisini yalnız bıraktığımı da.

 

Hep aynı seremoni

Milli birlik ve bütünlük, devletin bekası söz konusu olduğunda ülkücüler görev başına. Hükumetler kendilerinden her türlü şekilde faydalanabilirler. Onları dağa taşa; göğe, aya; puşta, pezevenge karşı her yere "Yürü yiğidim" deyin gitsin. Ama hiç bir zaman hükumet olup, devleti yönetmeye talip olamazlar, hadleri değildir(!) 

...
Amma velakin, kıçımız sıkıntıdan kurtulunca; ülkücünün ne dini kalır, ne de imanı; onlar Fatiha bilmeyen, inançları ayaklar altına alınası kitlelerdir artık(!)
...
Daha düne kadar "Rabiacı"ları" eşref-i mahlukat, "Bozkurtlar"ı ise "Hayvan" görenler; şimdi ise, utanmadan bozkurt işareti eşliğinde toplu atan yüreklerin yemin törenlerini izliyorlar.
...
Hele bir de ülkücülere, istedikleri her yerde "Bozkurt işareti"ni yapma özgürlüğünü verirseniz; sevdası ile buluşup, bütünleşmenin hazzıyla artık ondan ne isterseniz alırsınız; ölmek mi; O'nun her daim en hazırlıklı olduğu haldir zaten.
...
Peki ülkücüler adına bütün bunlar olup, biterken "Rabiacılar" ne yapıyorlar dersiniz; dantelli kefenlerini giyip, Filistin'de olup bitenleri takiple meşguller.

 

Erdoğan Bahçeli'nin kontrolündeymiş(!)

Ülkücü değerli bir abim "Siz şunu fark edemiyorsunuz; şu anda Erdoğan tamamen Devlet Bahçeli'nin dediğini yapıyor" dedi.
...
Değer verip, saygı duyduğum bir abim ama "laf ille de gediğine oturmak isteyince" duramadım abi "Keşke Yunan galip gelseydi" diyenin hastahanede ziyaret edilmesi talimatını veren de Sayın Bahçeli mi dir" ; o günden bugüne hiç bir tepkisini görmedik de. 

 

ABD düşmanımız ise; İncirlik üssü hala niçin açık

ABD yeni bütçesinde PYD'nin bölgede kalıcılığının sağlanıp, yapılanmasının tamamlanabilmesi için destek amacıyla 500 milyon Dolar ayırmış. Peki biz ne yapıyoruz; tam tersi amacıyla, yani PYD'nin sınırımız boyunca yapılanmasına mani olmak amacıyla operasyon yapıp, uğrunda şehitler veriyoruz.
...
Peki durum bu ise; 15 Temmuz hain kakışmasının da kısmen organize edildiği bizzat AKP yetkililerince ifade edilen İNCİRLİK üssünü niçin kapatmıyoruz.
...
İncirlik üssü resmen devletimiz ve milletimiz için faaliyet gösteren şer merkezi olmuştur. İlk etapta Kürecik üssü kapatılmalı, yetmezse akabinde hiç tereddütsüz İncirlik üssü kapatılmalıdır.
...
Sayın Erdoğan'dan ey.... mey...leri değil, "ABD, PYD'ye desteğini şu tarihe kadar çekmediği sürece, İncirlik üssünü kapatacağız" çıkışını bekliyoruz.

 

SP'nin oyu %2.5 ancak AKP'de etkileyebileceği seçmen %10 civarındadır

Erdoğan'ın %51'ni aşağıya çekecek en makul yol İYİ PARTİ ve SP'nin "İlkesel işbirliği" etrafında hareket etmeleridir. "İttifak" demiyorum, çünkü bu kelime hile ve hülle amaçlı kullanıldığından "Kirletilmiştir".
...
Araştırmacı Hakan Bayrakçı'n tesbiti; SP'nin oyu her ne kadar %2.5 olsa da; AKP'deki etkisi altında olan seçmen oranı %10

Dolayısıyla, SP'nin baraj altı kalacağı endişesi ile AKP'ye giden %2.5 oranındaki oyları, olası İYİ PARTİ-SP "ilkesel işbirliği"ine %10 olarak dönebilir. Diğer Erdoğan karşıtı oyları ve bunu dikkate aldığımızda Erdoğan'ın tekrar Cumhurbaşkanı seçilmesi mümkün olmayabilir.


Eylemsiz Doçent
"Eylemsiz doçent" 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.