1. YAZARLAR

  2. Bahattin AYHAN

  3. Gezi ‘’Rol Model’’ olma yolunda
Bahattin AYHAN

Bahattin AYHAN

Ortak Ses
Yazarın Tüm Yazıları >

Gezi ‘’Rol Model’’ olma yolunda

A+A-

Gezi  ‘’Rol Model’’ olma yolunda

Düşünce özgürlüğü maalesef baskı ve tehdit altında. Yetkililer sürekli olarak aba altından sopa gösteriyorlar. Kimse düşüncesini beyan etmesin. Gezi, demokratik haklar, düşünce özgürlüğü gündemde tutulmasın, unutulup gitsin istiyorlar. Muhalif düşünce yasak. Bu bağlamda yazılarda cımbız kullanarak bir sözcüğü alıp ‘’İktidarı devirmek istiyor’’ suçlaması yapılabilir mi? Evet ‘’kel alaka’’ bir konu suçlama olarak her an yazanın, söyleyenin karşısına çıkabilir.

Diğer taraftan yapılan mitinglerde ‘’ötekiler’’ için her şeyi söylemek serbest. Öl de ölelim, ezelim gibi vahşi söylemler hiç dikkate alınmazken masumane söylemler hemen takibe uğrar. Türk tipi demokrasi maalesef bu. Ne kadar karşı konsada, yakışıksız adlar verilse de GEZİ EYLEMLERİ artık Dünyanın gündeminde ve ROL MODEL olmuş durumda. Bunu görmek istemeyenler, Gezi Eylemlerinin bastırılması yönünde her türlü senaryoyu yazarak eylemcileri sindirmeye çalışıyorlar. Haksız yere masum insanlara zulmediyorlar, sağlıklarını tehdit ediyorlar. Kişisel ve aile düzenlerini bozuyorlar.

Artık şu gerçeği görelim. Halkı yüzdelerle yönetmek yerine gerçeklerle yönetmeyi seçelim. Türkiye’de ki orantısız güç ve  gaz kullanma, polisin sertliği, adalet, güvenlik, demokrasi, düşünce özgürlüğü artık bütün dünya tarafından yakından biliniyor, izleniyor, eylemciler destek görüyor. Bunları görmemezlikten gelmek düşünülemez. Eylemleri sona erdirmek için polisiye, despot tedbirler yerine demokratik yolun seçilmesi tüm ülkelerce öneriliyor. Hatta mevcut durum devletlerce ve kurumlarca kınanıyor. Öyle ki Türkiye’yi tecrite doğru götürüyor.

Türkiye’de iç barışın sağlanması susmaktan geçmektedir. Hakaret etmeyeceksin, aşağılamayacaksın Dünyaya Rol Model olmuş gençliğin önüne yeni çözümler, haklar getireceksin. Özgürlükleri kısıtlayıcı ve bu günlere neden olan uygulamaları uygulamaktan kaldıracaksın. İslami birey yetiştirme yerine hak ve hukuka saygılı bilgili bireylerin yetişmesinin yolunu açacaksın ki ancak o zaman barış gelir.

Geçmişe kısaca göz attığımızda  ‘’Terör örgütüyle görüşmedik’’ dendi mi dendi. Sonra da görüşüldüğü ortaya çıktı. Görüşmekle dünyanın sonu gelmedi. Gezi eylemcileri ile görüşülüp durum müzakeresi çok kısa zamanda Türkiye’ye iç barışı getirir. Üstelik Gezi eylemcileri bölücü değil, Türkiye’nin birlik beraberliğini yok etme gibi düşünce ve hedefleri yok. İstekleri bireysel özgürlük, demokrasi hepsi bu. Terör örgütü ile pazarlık yapanlar ne hikmetse hemen kazanılabilecek bir kitleyi karşılarına alarak onları yok etme yolunu seçmişlerdir. Hazin olanda budur.

Toprak isteyene eyvallah, özgürlük isteyene hapis. 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.