1. YAZARLAR

  2. Turgut ALBAŞ

  3. GERÇEK GÜNDEM
Turgut ALBAŞ

Turgut ALBAŞ

Ortakses
Yazarın Tüm Yazıları >

GERÇEK GÜNDEM

A+A-

Türk Dil Kurumu’nun yayımladığı “Büyük Türkçe Sözlük” ‘de “Gündem” kelimesinin iki karşılığı var 1. Toplantılarda görüşülecek konulara ilişkin çizelge 2. Yaşanan günlük olaylar.

Aslında iki anlamın birbirinden farklı olmadığı da görülmektedir. Biri daha dar kapsamlı toplantıların diğeri ise yaşadığımız hayatın çizelgesi.

Peki biz Türk Milleti’nin bir vatandaşı olarak gündemi belirlemek, gündemi izlemek noktasında ne kadar etkiliyiz? Bence Türk Milleti olarak uzun zamandır böyle bir etkimiz maalesef yok. Bizim gündemimiz siyasetçiler, yazılı ve görsel basın, sosyal medya v.b. etki sahaları tarafından belirlenmektedir. Bu da devamında gündemin gerçek gündem mi yoksa bu bahsettiğimiz etki sahalarının belirlediği sahte gündem mi olduğu tartışmalarını getirmektedir.

Gündem kelimesi üzerinden devam edecek olursak bugünlerde “İçki Yasağı” konusu üzerinden gündemin gerçek mi yoksa sahte mi olduğunun tespiti yapılabilir diye düşünüyorum. Tabi ki aynı zamanda siyasetçilerin bu konudaki samimiyetlerinin de Türk Milleti’nin göz önüne konulabileceğini de!

Günlerdir “İçki Yasağı” diye tanımlayabileceğimiz konu Başbakanımızdan, Agop’un meyhanesinde ufak ufak demlenen sade vatandaşımıza kadar tartışılmaktadır. İçki’nin İslam dinindeki karşılığından tutun da kişi özgürlüğüne kadar uzanan birçok fikir beyan edilmekte, yetkili yetkisiz herkes bir şeyler söylemektedir.

Ben konunun din- kişisel özgürlükler çerçevesinde tartışılmasından daha ziyade Gerçek Gündem-Sahte Gündem kavramları çerçevesinde ele alınması gerektiğini düşünüyorum.

Yukarıda da belirttiğim gibi Türkiye’de gündemin günlük olaylar bazında belirlenmesinde en etkili sahalardan biri siyasettir.

Türkiye’yi 11 yılı aşkın bir süredir yöneten AKP İktidarı gündem belirlemede bir gerçektir ki TBMM’de veya dışında yer alan diğer siyasi aktörlerden çok daha kabiliyetlidir.

Eğer AKP dışındaki siyasi aktörler Türkiye’nin önümüzdeki yakın hedefi olan “2023 Lider Ülke Türkiye” idealini gerçekleştirmek ve devamında Türk Milleti’nin dünya var oldukça dünya milletler tarihindeki şerefli yerini korumasını samimi olarak istiyorlarsa Türkiye’nin gündeminin AKP iktidarı tarafından belirlenmesinin önüne geçmeli ve Türkiye’yi “Sahte Gündemler”’den kurtarmalı ve “Gerçek Gündemi” belirleyebilmelidir.

Tabi ki başta her türlü içki, uyuşturucu, bağımlılık yapan şeyler ve sigara olmak üzere toplumu özellikle gençlerimizi etkileyen kötü alışkanlıklarla ilgili tedbirleri almak devletin, hükümetlerin görevlerindendir. Hatta sıradan görevlerindendir.

Ancak  “İçki Yasağı"  Türkiye’nin Gerçek Gündemi Degildir”

Türkiye’nin gerçek gündemi; Dünya Milletler tarihinde binlerce yıllardır mevcudiyetini koruyan ve bugün Türkiye Cumhuriyeti olarak Anadolu coğrafyasında sıkıştırılmış olan Türk Milleti’ne emperyalistlerin ve onların yerli işbirlikçilerinin top yekun saldırılarıdır.

Bugün Türkiye’ye Anadolu,Türk Bayrağı’na Türkiye Bayrağı/Devlet Bayrağı deme cesareti gösterilebilmekte.Türk ibaresi Anayasa’dan çıkartılma teşebbüsleri artan hızla devam etmektedir.

Türk Milleti’nin 30 yıldır başına bela olan PKK ile “Barış” “İleri Demokrasi” gibi kavramların arkasına saklanarak “fikri koalisyon” kurulabilmektedir.

AKP iktidarı tarafından uydurulan “Sahte Gündemler” ile gizlenmeye çalışılan “Gerçek Gündem” ‘in başta Türk Milleti tarafından kendilerine vekalet verilen siyasi aktörler tarafından belirlenmesi ve Türk Milleti’ne anlatılması artık kaçınılmaz bir hal almıştır.

Türkiye’nin gerçek gündemi “İçki Yasağı”  değildir. Bu tuzağa düşmeyelim vesselam!

 

 

 

Önceki ve Sonraki Yazılar