1. YAZARLAR

  2. Hakan TANIM

  3. Fıtrat ve iktidar...
Hakan TANIM

Hakan TANIM

Platform
Yazarın Tüm Yazıları >

Fıtrat ve iktidar...

A+A-

Fıtrat kelimesi...Hiç yabancı değiliz değil mi? Kısaca yaradılış demektir. Dilimize Arapçadan girmiştir. Bir şeyi başlangıcında yarmak, kazmak anlamına gelen ve “fatr” kökünden türemiş olan fıtrat kelimesi, “ilk yaratılış” manasına gelir. Yani genellikle insanoğlu için kullanılan bir terimdir. Daha önceleri Türk-İslam filozofları tarafından yaradılışı ifade etmek için kullanılan bu kelime 21.yy'da 18 yıllık iktidar sayesinde dilimizde sık kullanılır olmuştur.

Aslında bu kelimeyi kullanmak yerinde kullanmak gerekir... Ama ne hikmetse bu kelime olan bir olayı sonuca bağlamak gibi ve o sorundan kaçış gibi kullanılmış ve iktidarın yandaşları tarafından doğal karşılanmıştır. Bir çok kez kullanılmış olan bu kelimeyi sadece bir örnek ile açıklamak istiyorum. Ve bir üzücü olay ile diğer üzücü olayı paylaşarak tüm samimiyetimle bunu ifade ediyorum.

Soma'daki facia!!! Bu kelime aslında tüm insanlığın doğasında olan ölüm, 100 yıl öncesi maden kazaları ile bütünleştirilmiş ve bu ölümlerin bu mesleğin ve madencilerin fıtratında olduğu açıklanmıştır.

İki gece önce iki askerimizi şehit verdik. 100 küsur yıl önceki Sarıkamış'ta şehit düşen askerlerimiz gibi ikisi de donarak şehit oldu...

Onlar yan gelip yatmadı... O askerlerimize gerekli teçhizat verilmesi gerekmiyor muydu? İşin vahim tarafı iki askerimizin Türk Silahlı Kuvvetlerimizin özel ordularından Jandarma Özel Harekat bünyesinde olmasıydı.

Yine çok sık kullandığınız göklerden gelen bir karar vardır cümlesi ile bitirmek istiyorum ki bu  karar iki gece önce kendisini yine  başka boyutta göstermiştir. Göklerden gelen bir  karar olduğu muhakkaktır. Sizin çıkardığınız bedelli sayesinde zengin ve askerliği bir fuzuliyet olarak gören gençler  müracaat için askerlik şubesinde kuyrukta beklerken ve bedelli hakkında açıklama yaptığınız saatte bu vahim ve insan olanı derinden yaralayan olay kendini göstermiştir.

Bu olayın sorumlusu elbetteki doğa değildir... Belki fıtrat diyeceksiniz ama bu ehemmiyetsizliktir ve de fıtrata terstir. Bu olayın sorumluları hiyerarşiye uyularak baştan sona cezalandırılmalıdır.

Her siyasi  partinin çaptan düşmesi o siyasi partinin fıtratıdır. Belki sizin iktidarda oluşunuz bizim fıtratımızda vardır ama bu başarısızlıklar neticesinde iktidardan düşmekte sizin fıtratınızdır....!!!!

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.