1. YAZARLAR

  2. Nazım PEKER

  3. Fıkra: Ben erkeğim
Nazım PEKER

Nazım PEKER

YAD
Yazarın Tüm Yazıları >

Fıkra: Ben erkeğim

A+A-

Tanrı eşeği yaratır ve ona der ki: “Sen bir eşeksin. Sabahtan aksama kadar yorulmadan yakınmadan, sızlanmadan çalışacaksın ve ağır yükleri taşıyacaksın. Otla besleneceksin kıt akıllı olacaksın ve 50 yıl da yaşayacaksın.”

Eşek cevap verdi: “50 yıl böyle bir hayat için çok çok fazla, lütfen bana 20 yıldan fazla ömür verme!” der ve öyle de olur.

Tanrı sonra köpeği yarattı ve ona dedi ki: “Sen bir köpeksin, insanların mallarını, canlarını koruyacaksın, onların en yakın ve sadık dostu olacaksın. Verilen artıklarla besleneceksin ve 25 yıl da yaşayacaksın.”

Köpek: "Tanrım böyle yaşamaya 25 yıl çok fazla, bana 10 yıl ver yeter” der ve öyle olur.

Tanrı daha sonra maymunu yarattı ve ona: “Sen bir maymunsun. Ağaçtan ağaca, daldan dala zıplayıp salınacaksın. Çocukları ve insanları eğlendirip bir aptal gibi davranacaksın ve de 20 yıl yaşayacaksın.”

Yanıt verdi Maymun: “20 sene dünyanın palyaçosu olarak yasamak çok fazla. Bana 10 seneden fazla ömür verme Tanrım!..”

Tanrı dileğini kabul etti ve öyle de oldu.

Ve Tanrı sonunda erkeği yarattı ve ona dedi ki: "Sen bir erkeksin. Dünya da yaşayacak tek rasyonel düşünen canlı olarak yaşayacaksın. Diğer yarattıklarıma akıl ve zekanı kullanarak hükmedeceksin, dünyayı yöneteceksin ve 20 yıl da yaşayacaksın”

Erkek cevap verdi: “Ulu Tanrım! Erkek olmak için 20 yıl ömür yetmez bana. Lütfen eşekten artan 30 yılı, köpekten artan 15 yılı ve maymundan artan 10 yıl verirsen çok sevinirim.”

Ulu Tanrı erkeğin bu dileğini kabul etti. Erkek 20 yıl erkek olarak yaşadı, sonra evlendi 30 yıl eşek olarak sabahtan akşama kadar çalıştı, didindi, yükler taşıdı. 

Sonra çocukları oldu. 15 yıl da köpek gibi yaşadı, evini, ailesini, namusunu korudu, çocuklardan artanları yedi.

Sonra mı? 10 yılda maymun gibi yaşadı. Torunlarını eğlendirdi, yattı yuvarlandı, onlara şaklabanlıklar yaparak eğlendirdi, salak gibi, aptal gibi davrandı.

Sonuç mu?

Buraya kadar böyle yaşadı geldi. Ve her sorulduğunda da göğsünü gererek: “Ben erkeğim” demeyi elden bırakmadı.

Evet erkekler! Kıssadan hisse, siz ne diyorsunuz? Ne mutlu erkek gibi yaşayanlara!..

Not zûlfi yâre dokundu isek affola. Maksadım birazcık nefsimize dokunmak ve düşünmekti.

Esen kalınız. 

NOT: 2020 yılının ülke, asil milletime, Doğu Türkistan’daki soydaşlarıma, İslam ve İnsanlık âlemine barış, huzur, bereket, başarı ve adalet getirmesini diliyorum. Yeni yılımız kutlu olsun!.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.