1. YAZARLAR

  2. Nazım PEKER

  3. Erdoğan-Bahçeli, AKP ile MHP
Nazım PEKER

Nazım PEKER

YAD
Yazarın Tüm Yazıları >

Erdoğan-Bahçeli, AKP ile MHP

A+A-

Partili Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sisteminde, en büyük zoru Sn. Cumhurbaşkanı ile AKP yaşamaktadır.  Çünkü bu sistem, 50+1’e AKP ile Erdoğan’ı mahkûm etmiştir.

Partili Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi en çok, Bahçeli ile MHP’nin işine yaramaktadır. Bahçeli ve MHP, en az gayret ve masrafla en kârlı parti konumuna gelmiştir. Zira AKP ve Erdoğan’ın olağanüstü çalışmaları MHP’yi, TBMM’ne bedava denilecek şekilde taşımaktadır.

Sn. Cumhurbaşkanı, bu sıkıntıyı ve aksaklığı görmüş olmalı ki, Mezara kadar dediği

Cumhur İttifakı'na rağmen, “Türkiye İttifakı” demekte.

Erdoğan hangi endişe ve sorunlarla Türkiye ittifakı konumuna gelmiştir?

Bu sistem de her olumsuzluktan bizzat ve direkt olarak Erdoğan sorumludur. Bu durumu kendisi de bir konuşmasında belirtmiştir.

Hayat pahalılığından AKP ve Erdoğan,

Dövizin önlenemez yükselişinden AKP ve Erdoğan,

Faizlerin artmasından AKP ve Erdoğan,

İşsizlikten ve gençlerin iş bulamamasından AKP ve Erdoğan,

Dış politikadan AKP ve Erdoğan, Eğitimdeki başarısızlıktan AKP ve Erdoğan,

Terör ve terör olaylarının artmasından, gelen şehitlerden ve anaların akan gözyaşlarından AKP ve Erdoğan direkt olarak sorumlu olurken; MHP ve Devlet Bahçeli’nin zerre miktar sorumluluğu ve kaygısı yoktur. Fatura Erdoğan ile AKP’ye kesilmektedir.

Bu durumda bu sistemden en yararlı çıkan kimdir; Erdoğan ile AKP mi yoksa MHP ile Bahçeli mi? Yıpranan ve eleştirilen AKP ile Erdoğan olmuyor mu?

Elbette Bahçeli, Millet İttifakı'na da Türkiye İttifakı'na da karşı olacaktır. Böyle bir ittifak, Bahçeli’nin sonunu demektir. Bahçeli bunu iyi biliyor. Yüzde 10’u geçemediği yerlere nasıl gidebilecek?

Kaldı ki bu sistem de cumhurbaşkanının denetlenme mekanizması yoktur. Bütçeyi cumhurbaşkanı tek başına yapıyor. Ne eleştirisi ne görüşmesi yok. Hükümeti kendisi kuruyor, bakanları ve bakanlık personelini tek başına atıyor, güven oylaması yok.

Bu sistem, kötü amaçlı birileri için ülkenin felaketine giden bir sistem olabilecektir.

Görüştüğümüz pek çok akademisyen ve siyasetçi, Bahçeli Erdoğan’ı kendine bağımlı ve mecbur hale getirmiştir. Ve şu andaki görüntü de, Sn. Erdoğan’ın Bahçeli'ye adeta göbek bağı ile bağlı duruma geldiğidir.

Anadolu’da bu gibi durumlar için; 'Davul başkasında tokmak başkasında' deyimi söylenir ki, davul AKP ile Sn. Erdoğan’ın boynunda ama gel gör ki tokmak, MHP ile Bahçeli’nin elinde görüntüsü vermektedir.

Demirini soğuması, çok partili demokratik parlamenter sisteme geri dönülmesi ve ayrıştırıcı, birlik ve beraberliğimizi bozan siyaset dilinin de derhal terk edilmesi gerekiyor.

Eğer ülkemizi seviyorsak. İslam “Dinde tefrika”yı yasaklar; birlik ve beraberliğe vurgu yapar.

Esen kalınız.                                                                                     

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.