1. YAZARLAR

  2. Bahattin AYHAN

  3. Dünyada Popülizm
Bahattin AYHAN

Bahattin AYHAN

Ortak Ses
Yazarın Tüm Yazıları >

Dünyada Popülizm

A+A-

Popülizm nedir?

Popülistler kendilerinin, halkın tek temsilcisi olduklarını  söyleyerek halkı kandırırlar. Böylece yaptıkları yolsuzlukların ortaya çıkmamasını bu yolla engellerler.

Yolsuzluğu yapan lider için halk: Liderimiz bunu bizim için, vatan için yaptı diyerek savunur ve kabullenirler. Onları korur ve savunurlar. Takipçiler liderlerinin yaptığı yolsuzluğu halk için yani, kendileri için yaptığını ileri sürerler. Halbuki popülist politikacıların samimi olmadıkları gerçeğini bilmek istemezler. Popülist uygulamalar; genel olarak oy almak için devletin olanaklarını planlı bir şekilde dağıtmak olarak özetlenebilir. önceden planlanmış bir eylemdir.

Popülist lider tipine gelince: Özde endişeli ve korkaktır. Her şeye kuşku ile bakar hep temkinlidir. Geri kalmış ülke krallarına liderlerine bakıldığında bir yerden bir yere koruma ordusu ile gider. Hiçbir zaman yalın olarak halkın arasına giremez. Her zaman can güvenliğinden endişelidir.

Popülizm tarih boyunca hep var olmuştur. Milli ve manevi değerlerin istismarı dün olduğu gibi bugünde geçerliliğini korumaktadır. Örnekler için Afrika, Ortadoğu ve Dünyanın başka yerlerinde popülist liderler bulunmaktadır. Hepsinin popülizmi uygulamaları farklı olmakla birlikte temelde aynı amacı güder.

Popülizm: halkın milli ve manevi duygularını sömürmeye dayanır. Örneğin milliyetçilik, jingoizim(*), ırkçılık, kökten dincilik  ve benzeri gibi toplumun milli ve manevi değerlerini okşayarak o toplumun istismar edilmesi demektir

Popülizm’in Temel Taşları

1. Yolsuzluk başta olmak üzere, 2. oy satın alma, 3. kayırımcılık, 4. lobicilik, 5. rant yaratma, 6. akraba kayırmacılığı, 7. patronaj, 8. STK, Tarikat ve illegal oluşumlara maddi manevi destekler olarak sayabiliriz.

Venezuela Devlet Başkanı Chavez mücadelenin, Chavez yanlıları ile karşıtları arasında olmayıp vatanseverlerle , vatan düşmanları arasında olduğunu dillendirmiştir. Chavez’e göre yandaşları vatansever, diğerleri düşmandır.

(*) Jingoizm, bir ülkenin kendi ulusal çıkarları olarak tanımladığı şeyleri, barışçıl yöntemler yerine tehdit veya fiili güç kullanarak savunmak gibi saldırgan ve proaktif bir dış politika tercih eden milliyetçilik türüdür. Halk dilinde şovenizm, önyargılı birinin kendi ülkesini diğer ülkelerden üstün gören aşırı milliyetçiliktir. (wikivand)

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.