1. YAZARLAR

  2. Halil KONUŞKAN

  3. Dört hikaye; İki Türk düşmanı, iki Türk
Halil KONUŞKAN

Halil KONUŞKAN

YAD Genel Başkanı
Yazarın Tüm Yazıları >

Dört hikaye; İki Türk düşmanı, iki Türk

A+A-

Andımızın mahkeme kararı ile yeniden okunacak olma ihtimaline karşı büyük sevinç duyduk. Bazı eski AKP'li bakanların ve "sapsarı sendika" dediğimiz Memur-Sen'in tepkisini görünce Türk kavramını hala anlayamamış olmalarından dolayı daha önce, Milli Refleks, Turan Sesi ve Habererk sitelerinde yayımlanan eski bir makalemizi sütunumuza taşıyoruz. İnşallah Türk deyince ne anlıyoruz, anlaşılır.

***

Türk düşmanı olmanın dayanılmaz hafifliği ile Türk olmanın dayanılmaz ağırlığının ne olduğunu açıkça gözler önüne seren dört yaşanmış örneğimiz var.

Etiler Lisesi’nde felsefe öğretmeni iken bir kahve sohbeti sırasında civarımızda yaşayan Rum dönmesi bir grup konu edilir. Sohbete katılan arkadaşlardan birisi bunların bazılarının rahatça öbür tarafa geçebileceğinden bahseder. Bir gün sonra dersten çıkıp bir taksiye binerim o sıralarda Yunanistan ile bir kriz yaşanmakta, herkes bunu konuşmaktadır. Taksiciden radyoyu açmasını istediğimde bana verdiği cevap enteresandır; "Ne yapacaksın abi savaşı? Bir şey olursa geçerim öbür tarafa". Taksiciye sorduğumda kendisinin bu gruptan olduğunu öğrenirim.

İŞTE HEM TÜRK ASILLI OLMAYAN HEM DE BİR TÜRK DÜŞMANI!

Gençliğimizde bir arkadaşımızın hatırına bir cemaatin sohbetine katıldık. Sohbet sırasında aslen Türk olduğunu çok iyi bildiğim biri aynen şu sözleri söyledi: “Türk, Türk, Türk diyorlar. Bence bunun hiç bir kıymeti yoktur. Benim için memleketi Türk olmayanların yönetmesi daha evladır.” Bu siyasi ümmetçi diyebileceğimiz, İslamı yanlış anlamış ve yorumlamış arkadaşa cevabını verdik, ama hayat boyunca bu tipler hep karşımıza çıktı ve halen de çıkmakta...

İŞTE HEM TÜRK ASILLI OLAN HEM DE BİR TÜRK DÜŞMANI!

Üniversiteden tanıdığımız Ermeni asıllı, dayıları Hristiyan ve Ermeni olarak halen Kapalıçarşı'da kuyumculuk yapan ama kendisi Müslüman olup, aynı zamanda Türk olduğunu gururla ifade eden, isminin de Tuğrul olarak söylenmesini isteyen bir arkadaşımız vardı. Çocuklarının milliyet şüphesi taşımaması için bir Türk ile evlenmek onun en büyük arzusu idi. Nişanlandı, nişanlısını uğurlamaktan gelirken trafik kazasında vefat etti. Allah rahmet eylesin.

İŞTE HEM TÜRK ASILLI OLMAYAN HEM DE BİR TÜRK!

Bir de milletin kahir ekseriyeti var. Onlar Türk asıllı ve Türk olmaktan her zaman onurlular. Onların içinden geliyoruz. Onların örneği o kadar çok ki, birini anlatsak diğerlerine ayıp olur diye düşünüyoruz. Biz diğerlerinin hoşgörüsüne sığınarak birinin hikayesini özetleyelim.

Midilli’den Ayvalık’a günübirlik gelen Yunanlardan iki genç Rumca konuşarak Türk milletine hakaret etmekteler. Girit kökenli olması sebebi ile Rumca bilen bir Türk balıkçı bunları duyar. Yunan gençlere "niye Türk milletine hakaret ettiklerini" sorar. Onlar da Cunda adasındaki kiliseyi gezdiklerini ama kilisenin yıkık dökük olduğunu kendilerinin ise Midilli’de camilere dokunmadıklarını söylerler.

Balıkçı Midilli’de cami falan kalmadığını iyi bilir. Zaten camiye gitme adeti de yoktur. Kendisi iyi şarap tüketir. Ama Yunanlara şu cevabı verecektir; "Buradaki kiliseler size lazım değil, siz oradaki camilere iyi bakın onlar bize lazım olacak."

Bu örneği diğer bir sürü kahramanlık örneklerinin içinden bilerek seçtim. Çünkü Türk hem Türk’tür, hem de bilinçaltında bir ideali yaşatır. Hiç namaz ile ilgisi olmayan bir alkolik Türk balıkçısının Yunan gençlerine verdiği cevabın içinde taşıdığı anlam ve ideal yüküne ve ağırlığına bakın.

İŞTE HEM TÜRK ASILLI OLAN HEM DE BİR TÜRK!

Başkaca açıklamaya gerek var mı?

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.