1. YAZARLAR

  2. İhsan YAVUZ

  3. DOĞA-TATLI SU ÇEVRECİLİĞİ , KARŞI ÇIKTIĞIMIZ AVCILIK
İhsan YAVUZ

İhsan YAVUZ

platform
Yazarın Tüm Yazıları >

DOĞA-TATLI SU ÇEVRECİLİĞİ , KARŞI ÇIKTIĞIMIZ AVCILIK

A+A-

TATLI SU ÇEVRECİLİĞİ ,YOK EDİLEN DOĞA VE

KARŞI ÇIKTIĞIMIZ AVCILIK

(Gelde kısa yaz)

Bir çoğumuz sevmeye bilir hatta şiddetle karşıda çıkabiliriz, lakin İngiltere,Fransa ,Almanya gibi ülkelerde bir üst sınıfa ait olmanın özelliği olan avcılık ülkemizde biliçsizce yapıldığı için büyük tepki çekmektedir.Yöneticisi olduğum SAYHAD tarfından büyük yenilikler ve yasaklar getiren yeni av kanunuda Orman bakanlığının yeterince kontrol etmemesi sebebiyle malesef kaçak avcılığa çözüm getirememiştir.

İşin başka bir boyutuda avcı çevre ilişkisidir.hızla yok olan ve betonlaşan çevre avcılığıda bitirme noktasına getirmiştir onun içindirki avcı çevresiz çevre avcısız düşünülemez Bu yüzdendirki çevrenin yok oluşuna en çok tepki veren avcılardır.

Malesef son 25 yılda Bir çok örf adet geleneğimiz gibi avcılık özelliklede kuş (uçar) avcılığı da yavaş yavaş yok olmakta, bu yok oluşla birlikte başta çantacılık, av sofrası ve av ahlakı olmak üzere bir çok av adetide yavaş yavaş yok olup gitmektedir.

Daha dün İstanbulun hemen yanıbaşında Yakupluda, Büyükçekmecede, hatta Küçükçekmecenin arkasında,Kumburgazın üzerinde, Sarıyer üslerinde,Demirciköyde Şile yolu üzerindeki Sahil köyde, Rivanın üzerindeki köylerde kuş avı yaparken o güzelim avlaklarımız bu gün ya toplu konut oldu yada villalarla doldu.

Daha dün Yakupludaki bıldırcın merasında çingene avcılara avcı sofrasında senin köpeğin benim köpeğim tartışmasını yapanlar bizleriz.Büyükçekmecede ördek vuran,Bahçe şehrin olduğu yerde bıldırcın avlayan, Şile köylerinde çulluk avlayanlarda bizleriz. bizde 100 yaşında değiliz. Ne olduysa son 25 yılda oldu .İşin entersan yanı avlaklarımızın yağmalanması iktidara gelen partilerin teşvikiyle oldu,ilk yağma Bahçeşehirle başladı.Tem otoyolunun yapılmasıyla birlikte o güzelim bıldırcın meramız Turgut Özal bey efendinin işretiyle bir anda villa ve çok katlı binalarla doldu.Bir çok Anaplı bakan ve vekilde burasını çok sevmiş olmalıki burada daire villa sahibi oldu.

Yüzde 10 u imara açılan Acar kente yüzde doksan imar vererek Beykoz ormanlarının anasını ağlatan eski Anap zihiyeti ve merkez Sağ partilerdir(Gerçi merkez sol partilerde ayrı bir vaka ama neyse konumuz bu değil).Allah kelamını vatan sevgisini ağzından düşürmeyen bu güzel ülkenin şerefli vekilleri ve şakşakçıları Allahtan korkmadan kuldan utanmadan canım ormanlık alanları imara açmış bu güzelim ormanlık alan çok hoşlarına gitmiş olacak ki birçok bakan, millet vekili,bölge belediyesinin yetkilileri Acarlarda bir çok villanın sahibi olmuşlardır.

Görünce insanın içi acıyor, o güzelim ormanı bürokratların ve belediyenin de desteğiyle kesip binlerce dönüm ormanları katletmişler. Sadece Acarkentmi, Rivanın dağını taşını kestiler ve 480 milyar dolar borcu olan bu canım devlete katlettikleri ormanlarda yaptıkları villalara müşterileri rahatça gitsin diye bu villalara giden otoban yaptırdılar.

Biz de çevreciyiz bizde doğa severiz,üstelik heryıl doğadaki canlılar ve biyolojik türler artsın diye devlete 400 tl para ödüyoruz.Amma velakin Ne hikmetse hiç bir çevreci Acarların,Alarkonun ,Ağaoğlunun,Torunların Torbaların yaptığı villalara ses çıkarmıyor. Varsa yoksa AVCILAR.

Dünyada gelişmiş ülkelerde yasaklanan ilaçlarla Zirai mücadele adı altında topraklarımızın tamamını zehirlenirken,buna bağlı olarak doğada yaşayan tüm canlılar yok edilirken, Anız yangınlarıyla topraklarımız yakılırken hiç bir çevreciyi ortalıkta göremiyoruz.biz avcılar da o yüzdendirki bunlara TATLI SU ÇEVRECİSİ diyoruz.

 

Adamlar Büyükçekmece gölünün kenarındaki ördek ve bıldırcın avlağımıza süper vilları dikip avlağımızı bitirdiler. Hadi orası şöyleydi böyleydi özel mülktü şuydu buydu ya Riva ormanlarına ne demeli adamlar Rivadan Sahilköye kadar onbinlerce dönüm DAĞLARI KESİTİLER DAĞLARI. Koskoca dağlar kesilirken sorumlularda uyudu Bre allahtan korkmaz kuldan utanmaz sorumlular buralar Sovyet Rusya yada Yunan topraklarımı Türk toprağı TÜRK. Adamlar İstanbulun akciğerini yok ediyor kimseden ses çıkmıyor. Saygıya değer Yöneticiler Ankara İstanbula biraz uzak ama siz hiçmi görmüyorsunuz hiçmi duymuyorsunuz nasıl seyrediyorsunuz bu katliamı.Gözünüz görmüyormu bu yok oluşu yoksa sizlerdeKUZEY ORMANLARI denilen bu güzide ormanlık alandaki ormanları çok beğenip 4 er 5 er villa SATIN ALMAYI mı düşünüyorsunuz..

Ya size ne demeli tatlı su çevrecileri – tatlı su hayvan severleri insan biraz utanır be sizler nasıl insanlarsınız adamlar Bahçeköyü, Zekeriya köyü,Demirci köyü,Kilyosu.Kemerburgazı,Sarıyerin üstünü Rumeli kavağını,Şilenin tüm köylerini hangi birini sayacağımı unuttum dağı taşı on binlerce dekar araziyi kesi yeşili yok etti doğayı katletti on binlerce kuşun yuvasını bozdu karacaların, tilkilerin,çakalların ,sansarların bilimum orman mahlügatının yaşam alanlarını ve bizim avlaklarımızı yok etti sizde tık yok . Siz neredesinin işniz gücünüz avcıylamı uğraşmak. Yoksa sizin derneklerede bağışmı yaptılarda diliniz kulağınıza kaçtı hiç sesiniz soluğunuz çıkmıyor.

Ya size ne demeli sayın ormancılar, Orman bakanlığı.Milliparklar yöneticileri.İstanbulun orman il müdürlüğü yetkilileri .Bizler gönüllü avcı dernekleri olarak özel arazileri kiralamaya yada satın almaya gücümüz yetmiyor. Dünyanın kirasını istiyorlar bize ormandan bir volyerlik bir iki dönüm yer kiraya verin doğal ortamda hayvan üretelim, Marmara bölgesinin kuş salımını biz yapalım doğaya kuş salalım, doğada yaralanmış hayvanlar için rehabilitasyon yeri yapalım onların yaralarını tedavi edelim ufacıcık bir yere bile razıyız üstelik sizden beş kuruş parada istemiyoruz biz kendi imkanlarımızla yapacağız yanlış bir şey yaparsak tüm cezayada hazırız derken yer vermemek için sinirden ayağınız tepenize sıçrıyor.Yer vermemek için bin dereden bin su getiriyorsunuz,önümüze binlerce olumsuzluğu yığarak bizi vazgeçirmeye çalışıyorsunuz. Millet onbinlerce metrekarelik ormanı keserken hiç sesiniz çıkmıyor.

İnsanda biraz görev bilinci vatan sevgisi olur Milliparkçı olmak Çanakkaleye şehitlik yapmakla olmuyor şehitlik yapmak elbetteki devletin görevi devlet yapacak, Yapmalıda (250 bin Anadolu gencinin kanının su gibi aktığı Çanakkale şehitliğinin durumuda devletin bir başka ayıbı ya hadi neyse konumuz o değil .)

İstanbul milli parklar ve orman bölge müdürlüğünün Yanı başınızda İstanbul orman müğdürlüğü binasının hemen yanı, BORUSAN denen şirket millipark olan ormanın anasını öptü sesinizi çıkarmadınız.Adamlar yüzlerce dönüm ormanı kesti halada çaktırmadan kesmeye devam ediyor adıda PARK ORMAN Allahım güleyimmi ağlayayımmı ormanımı kalmış sırf park olmuş adam sırf havuz için dünya kadar ormanı kesti,utanmadan birde buzda dans diye TV programları yapıyorlar sizde göz yumuyorsunuz,güleyimmi ağlayayaımmı buda yetmez gibi DOĞUŞ GRUBU VE SERDAR BİLGİLİ grubu işi iyice azıttı binlerce ağacı keserek PARK ORMANIN yanına 150 adet villa için inşaat izni alıyor. gözünü öptüğümün siyasetçileri TATLI SU ÇEVRECİLERİ (KUZEY ORMANLARI PLATFORMU HARİÇ) gözünümü görmüyor yoksa bizlerin bilmesini istemediğiniz başka ince mevzularmı var .

Siz TATLI SU ÇEVRECİLERİ -Hayvan severler siz ne yaptınız ne yapıyorsunuz hangi TV kanalında şovunuz var bilelimde izleyelim gülelim bari güzel stendap yapıyorsunuz zira. Boru-san PARK ORMAN diye İstanbulun kalbine boruyu döşüyor, DOĞUŞ GRUBU VE SERDAR BİLGİLİ grubu Binlerce ağacı kesip İstanbulun ak ciğerini söküyor niye sesiniz çıkmıyor.

İstanbul Orman müdürlüğü ve Milli parklar yöneticileri hadi yanı başınızdaki orman katline göz yumdunuz onu anladık bilmediğimiz bir takım mevzuular söz konusu galiba .Ee peki bu ormanların hali ne fazla uzağa gitmeye gerek yok hemen yanı başınız Bahçeköy Ayazağa arası ormanlar,güzelim çulluk meralarımız muhabbet tellallarının eline geçmiş dün çulluk beki yaptığımız yerler bu gün orman zulalarında kadın pazarlanan yerler olmuş.Adamlar orman ve milliparklar yönetim binasının hemen yanı başınıza çatır çatır kadın pazarlıyorlar.

Sıfr orasımı köy statüsnden çıkarılıp mahalle yapılan köylerin hali içler acısı Köy statüsündeyken jandarmanın baktığı ve çok sıkı denetim yaptığı ormanlar polis denetimine bırakılmış Riva karakolu 5 polisle asayişemi bakacak ormanlardaki fuhuşamı mani olacak. Dün köylünün ormanı olan bu yerler polis konrolüne verince kadrosuzluktan kendi kaderine terk edilmiş,riva ormanları.silah talimi yapanların,hayvan hırsızlarınız,manitasını alıp kuytu yer arayanların,yiyip içip çöpünü dağlar gibi bırakan off rotçu ve Dizi filimcilerin mekanı olmuş,Ormanları korumak ve etraftaki çöp yığınlarını temizlemekte AVCILARLA KÖYLÜLERE KALMIŞ.

Sevgili Milli park yöneticileri,Sizde bunu görüyor biliyor ve göz yumuyorsunuz afedersiniz ama bu ormandaki fuhuş ormanlara ekolojik ve biyolojik bir faydamımi sağlıyorki ses çıkarmıyorsunuz.Lütfen bari bunu durdurun adınız kötüye çıkacak yoksa.

Ormancı kardeşler Avcıya gelince herşey yasak tüfeğini al arabasını al en ağır cezayı ver beyaz kadın ticareti yapanlara.orman içi izinsiz moto kros yaparak karacaların anasını ağlatanlara, orman içine moloz dökerek ormanı moloz dökme yeri haline getiren moloz döken kamyonetlere, istanbulun akciğeri ormanlarımızın içerisine taş ocakları açıp binlerce dönümlük ormanı kesip işi bitincede bırakıp gidenlere kömür çıkaracağım diyerek ormanın anasını ağlatanlara orman mangalcılarına,magandalara gelince hiç sesini çıkarma.Avcıya gelince tüü kaka...

Av yaban hayatı daire başkanlığı sen ne iş yaparsın yada ne iş yaptın şimdiye kadar avcılık için hangi bilimsel çalışmayı yaptın yada hangi av popilasyonu artırdın şu güzel ülkenin av yaşamı için ne yapın olumlu tek bir şey söyleyemezsin,işin gücün ülkenin av yaban hayatını özel avlaklara nasıl pay ederim de şu avcılardan kurtulurum. Oh negüzel avlakları özel avlak yap geri kalanınıda yasakla ee sanada pek iş kalmıyor köy işleri bakanlığı gibi av yaban hayatı dairesinide fesh edelim bari. Oradaki güzide elamanları devlet başka işte kullansında bir işe yarasınlar.

Tarım bakanlığı sana ne demeli gelişmiş ülkelerin topraklarına zarar verdiği için kullanmadığı,kendi ülkelerinde kullanılmasını yasakladıkları fakat fabrikalarınıda kapatmayıp üretim yaparak anlamakta güçlük çektiğim bir nedenden dolayı bakanlığınıza sattıkları aşırı zararlı zirai mücadele ilaçlarıyla bu toprakları zehirleyen siz değilmisiniz.Bu güzelim ülkenin dağını taşını zirai mücadele altında zehirlediniz.çili, kekliği, turacı, bıldırcını bilimum mahlukatı gübreleme ve zirai mücadele altında siz zehirlemedinizmi.

Siz devletin güvenlik güçleri bu ülkede 25 yıldır anız yakmak yasak ama güzelim anadolum ekin biçiminden sonra cayır cayır yanarken siz nerdeydiniz,kimi tutukladınız kime ceza kestiniz görmediniz desem dumanı dağı taşı tutuyor nasıl görmediniz adamlar tarlayı yakıyorlar bırakıp gittikleri için bağ bahçe yada ormanlık alan bile yanıyor. Ya kaçamayıp kavrulan canlara ne demeli. Siz hayvan severler,çevreciler hiç anız yangını sonucunda yanan yılan kurbağa ve kaplumbağa gördünüzmü ben gördüm içim sızladı siz göremezsiniz zira oturduğunuz rezidınslardan ve sırça köşklerden pek gözükmez.

Ohh ne güzel memleket her avcıdan senede 400 ytl ye yakın parayı al bürokratlarının altına son model 4 çekerli jeepleri çek avcıdan ve av malzemesi satan dükkanlardan aldığın paralarla bürakratlarını kral gibi ağırla maliye bakanlığı bütçe açığını avcılardan aldıkları paralarla karşılamaya çalışsın sonrada avcıları günah keçisi ilan et,iki santim kar yağınca avı yasakla her suçu doğadaki tüm yok oluşu ekolojik dengenin bozuluşunu bile avcının üzerine yık,MAK denen kasaba tiyatrosunun aktörlerini istediğin şekilde seçerek kafana göre istediğin yerleri hiçbir bilimsel gerçeğe dayanmadan yasak et, sözde hayvan severlerle çevrecilerle avcıları dalaştır sende ellerini ovuşturarak seyret. Siyasetçiler bürokratlar villa olabilecek ormanlık alanları 2B ye nasıl sokarız diye gizli gizli keşfini yapsınlar.ülkenin akciğerleri birer birer yok olsun suçlularda avcılar olsun allahım yaaaa ....NE GÜZELMEMLEKET..oh ye ye bitmez

Dün 30-40 km giderek av yaparken bugün kurallarla avlanmak için 350-400 km gitmek zorundayım.benmi katlettim bu doğayı SİYSETÇİLER, BÜYÜK ŞEHİR VE BELDE BELEDİYELERİ,BU İŞLERLE UĞRAŞAN BÜROKRATLAR.ORMAN BAKANLIĞI YETKİLİLERİ siz ağlattınız anasını bu güzelim ülkenin doğasının . Siz değilmisiniz oy uğruna yok 2B yok 3A tezgahlarını kuran bu gidişle bu güzel ülkenin anasını dahada çookk ağlatacağa benziyorsun

Haklısın ne diim 2,5milyon av tüfeği ve avcının olduğu bir memlekette avcılar arasında birlik beraberlik olmazsa,2.5 Milyon av tüfeği varken 167 bin resmi avcı varsa diğer 2 milyon 300 bin silah avcı ruhsatı altında alıp amaçları dığında silah olarak kullanıyorsa,İnternetten 500 tl ye kaçak pompalı tüfek satılırsa silah imalatçıları fişek italatçıları av kıyafeti üreten firmalar malımızı daha çok nasıl satarızın derdine düşerse,avcıların konusu yok şu tüfek yok bu fişek yok şu abi yok bu mevzu olursa,avcı dernekleri kahve hane köşelerindeki dernek merkezlerinden okey ve piştiden başını kaldırmadıkça ,bizler federasyon konfederasyon diye hamasi nutuklar attıp birbirimizle dalaştıkça siz Tatlı su çevrecileri ,siz Orman bakanlığı yetkilileri “BİZ KURALLAR UYAN BU AVCI MİLLETİNİ DAHA ÇOOOOK ÖPERSİNİZ”.

İhsan YAVUZ.

İhsanyavuz38@yahoo.com

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.