1. YAZARLAR

  2. Ümit YALIM

  3. Devlet içinde devlet!...
Ümit YALIM

Ümit YALIM

YAD
Yazarın Tüm Yazıları >

Devlet içinde devlet!...

A+A-

Yunan Savunma Bakanı Nikolaos Panagiotopoulos, 03 Mayıs 2020 Pazar günü, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Konstantinos Floros ile birlikte Koyun, Eşek ve Bulamaç adalarını ziyaret etti. Anılan adalar 2004’ten beri Yunan işgali altında. Bakan Panagiotopoulos’un ziyareti ile ilgili haber ve resimler  Kalymnos-news.gr, typosrodou.gr adlı haber siteleri ile Yunan Genelkurmay Başkanlığı resmi internet sitesi ve Tweeter hesabından yayımlandı.

yalim-01.jpg

Hiçbir engelle karşılaşmadan askeri helikopter ile İzmir Koyun Adası’na gelen Bakan Panagiotopoulos,  İzmir Karaburun bölgesini arka fon olarak kullanıp bizim adamızda egemenlik ve bayrak gösterisi yaptı.

yalim-02.jpg

Bakan Panagiotopoulos, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Konstantinos Floros ile birlikte Koyun Adası Türk karasularında seyir halinde bulunan Türk askeri gemisi ile İzmir Karaburun bölgesini dürbünle gözetledi.

yalim-03.jpg

Helikopterle Aydın Eşek Adası’na geçen Bakan Panagiotopoulos, adadaki işgalci Yunan askerlerini denetledi. Eşek Adası’nda konuşlu  Yunan Askeri Üssü Karargah binasının duvarına çizilen dev Yunan bayrağı dikkat çekiyor.

yalim-04.jpg

Yunan Hükümeti tarafından atanan Aydın Eşek Adası Belediye Başkanı Evangelos Kottoros, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Konstantinos Floros ‘a Eşek Adası’nın plaketini verdi.

yalim-05.jpg

Bakan Panagiotopoulos, son durağı Aydın Bulamaç Adası’nda da egemenlik ve bayrak gösterisi yaptı. Yunan Savunma Bakanı ve Genelkurmay Başkanı’nın, hiçbir engelle karşılaşmadan, bir günde, işgal altındaki üç Türk adasını ziyaret etmesi ve Türk adalarında atanmış Yunan vatandaşı Belediye Başkanlarının görev yapması nedeniyle, Türkiye’nin batısında ikili devlet düzenine geçildiği ve Türkiye’de devlet içinde devlet olduğu bir kez daha tescillenmiş oldu.

yalim-06.jpg

YUNAN SAVUNMA BAKANI, 1923 LOZAN ANTLAŞMASI VE 1947 PARİS ANTLAŞMASI’NI İHLAL EDİYOR !...

Aydın Bulamaç Adası’nda Yunan basınına açıklama yapan Bakan Panagiotopoulos, helikopterinin Türk uçakları tarafından taciz edildiğini iddia etti. Panagiotopoulos’u taşıyan Yunan askeri helikopterinden çekilen fotoğraflar Yunan basınına servis edildi. Fotoğraflarda,  Türk Hava Sahası’nda uçan F-16 uçaklarımız görünüyor. Askeri helikopterle, Türk Hava Sahası’nı defalarca ve saatlerce ihlal eden Panagiotopoulos, Türk Hava Sahası’nda ve Türk adalarının üzerinde rutin uçuşlarını yapan uçaklarımızdan rahatsız olmuş.

Panagiotopoulos, “Bulamaç Adası’ndan gökyüzüne baktığımızda, Türk savaş uçakları tarafından bölgeden uzaklaştırılan Yunan savaş uçaklarını gördük diyerek Türkiye’yi kınadı.

Yunan Savunma Bakanı Panagiotopoulos’a, Yunanistan’ın da taraf olduğu uluslararası antlaşmaları hatırlatalım; 1923 Lozan Antlaşması’nın 12. Maddesi ile İzmir Koyun Adası Türk egemenliğinde kaldı. 1923 Lozan Antlaşması’nın 15. Maddesi ve 1947 Paris Antlaşması’nın 14. Maddesi ile Aydın Eşek Adası ve Aydın Bulamaç Adası Türk egemenliğinde kaldı. Ayrıca 1943 tarihli İngiliz haritası ile 1951 tarihli ABD haritasında Eşek ve Bulamaç adalarının 12 Ada deniz sınırları dışında ve Türk egemenliğinde olduğu açıkça görülmektedir.

yalim-07.jpg

18 TÜRK ADASI VE 2 TÜRK KAYALIĞI YUNAN İŞGALİ ALTINDAYKEN, GÜVEN ARTIRICI ÖNLEMLERDEN BAHSETMEK İÇİ BOŞ SÖYLEMLERDİR!...

Yunan Savunma Bakanı’nın işgal altındaki Türk adalarını ziyaret etmesini turist gibi seyreden ve Yunanistan’a müzik notası bile vermeyen Dışişleri Bakanlığı, 04 Mayıs 2020’de SC-32 numaralı açıklama yaptı. Bakanlık, Yunanistan ile olan meselelerin güven artırıcı önlemler sürecinde ele alınması gerektiğini vurguladı.

Yunanistan, Türk topraklarını işgal ederek vatanın harim-i ismet’ine girmişken güven artırıcı önlemlerden bahsetmek içi boş söylemlerdir.

YUNAN AĞIR SİLAH ATIŞLARI HAKKINDAKİ BELİRSİZLİK DEVAM EDİYOR !...

Yunan basını ve Yunan Kalimnos Liman Başkanlığı tarafından 28-29 Nisan 2020 tarihlerinde Bulamaç Adası ve Keçi Adası Türk karasularında yapılacağı duyurulan, Yunan Ağır Silah Atışları hakkında bugüne kadar herhangi bir haber yayınlanmadı.

yalim-08.jpg

Haberi duyuran Yunan haber siteleri ile Kalimnos Liman Başkanlığı’na, atışların yapılıp yapılmadığı soruldu. Ancak anılan makamlar bu güne kadar cevap vermedi. Atışlar hakkındaki belirsizlik devam ediyor.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.