1. YAZARLAR

  2. Halil KONUŞKAN

  3. Devlet birimlerinin "ÇÖP EV" gibi yönetilmesi
Halil KONUŞKAN

Halil KONUŞKAN

YAD Genel Başkanı
Yazarın Tüm Yazıları >

Devlet birimlerinin "ÇÖP EV" gibi yönetilmesi

A+A-

Çöp evleri hepimiz biliriz. Çöp ev haberleri belirli aralıklarla haber bültenlerine düşer. Genellikle evden kokular gelmesi üzerine komşular belediyeye haber vermiştir. Belediyenin görevlileri de kamu sağlığı açısından aslında mahremiyeti olan eve girerler ve dağ gibi çöpler ortaya saçılıverir. Kameralar komşuları çektiğinde, mikrofonlar komşulara uzatıldığında hemen hemen aynı cümle kurulmaktadır; “Aslında iyi insanlardı…”

Evet! Evlerinde çöp biriktiren insanlar toplum nazarında kötü, uyumsuz, toplumun değerlerine aykırı olmayan insanlardır. Bu sebeple yıllarca evlerinde biriken çöpleri kimse komşularına kondurmaz.

Bu insanların içinde hakikaten iyi insanlar olacaktır. Öte yandan bu insanların içinde iyi olmasalar da kendilerini iyi göstermeyi beceren aslında içlerinde ki uyumsuzluğu, beceriksizliği, tembelliği ve üşengeçliği devamlı olarak saklamayı becerebilen insanlar yani iyi takiye yapan insanlar da vardır.

İnsan evinde niye çöp biriktirir?

Bu sorunun psikolojik ve sosyal psikolojik cevapları var. Bu cevaplardan biri halının altına süpürerek günü kurtarma eylemidir.

Halının altına süpürülenler çoğaldıkça ev bir çöp eve döner, artık o çöpler ev sahibinin malı gibidir. Onlara sahip çıkarlar. Hatta içlerinden belediye memurlarına isyan edenler çöplerinin arkasından feveran edenler çıkar.

Aslında evini çöp eve döndüren insanlar işlerini zamanında ve doğru yapmayan insanlardır. Bunlar hataları ile yüzleşmeyi de beceremediklerinden dolayı çöplerine yani yanlışlarına sahip çıkmayı tercih etmektedirler.

***

Bir de ülkelerini yönetmek için takiye yapıp yerel ve ulusal siyasi iktidara gelenler var. Bunların döneminde dış borç, iç borç, yolsuzluk, iş kazaları, terör, işsizlik, yoksulluk, lüks, şatafat ve bankamatik memurları artar.

Dış politika da ülkenin bütün temel çıkarları göz ardı edilerek maceralara girilir ve bu maceraların faturası çok kötü olur.

Bahtsız ülkenin takiye uzmanı idarecileri dindar gözükürler, ahlaklı gözükürler, temiz gözükürler, samimi gözükürler, insanlara güven telkin ederler.

Oysa tek yaptıkları iş sorunları halının altına süpürmektir.

***

Çöp evler etrafa dayanılmaz kokular saçtığında evin ahalisi değil komşular belediyeden imdat isteyince ev temizlenir.

Ya çöp eve dönüştürülmüş belediyelerin ve ülkenin hali ne olacaktır?

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.