1. HABERLER

  2. POLİTİKA

  3. Devlet Bahçeli Röportajı - 28 Nisan 2013

Devlet Bahçeli Röportajı - 28 Nisan 2013

MHP lideri uzun bir süredir röportaj vermeme geleneğini bozdu ve kendine dair özel açıklamalarda bulundu..

A+A-

MHP Lideri Devlet Bahçeli Güneş Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Murat Büyükçelebi, Güneş Gazetesi Yazarı Rıza Zelyut ve Güneş Gazetesi Ankara Temsilcisi Metin Özkan'a sadece Türkiye'nin değil bölgenin de önemli bir gündemi haline gelen açılım süreciyle ilgili önemli açıklamalarda bulundu.

Bahçeli, klasik oto tutkusundan Ferdi Tayfur'a olan hayranlığına, İsviçre'de gizli hesabı olduğu iddialarından 'Vur de vuralım öl de ölelim' sloganına verdiği tepkiye kadar bir çok önemli başlıkta değerlendirmelerde bulundu.
 
İşte Bahçeli'nin Güneş gazetesine verdiği o röportaj
 
AKP - BDP İŞBİRLİĞİ AÇIK KOALİSYONDUR
 
AKP son zamanlarda MHP ve CHP'nin evet demediği birçok konuyu BDP ile çözeriz diyor. Bunun sebebi nedir?
 
AKP, BDP İşbirliği çok eskilere dayanıyor. AKP ile BDP açıktan koalisyon ilişkisi yürütüyor. Bu işbirliğinin temelinde ilerleme raporu kriterleri kılıfında AB'nin talepleri, BOP projesi kapsamında ABD'nin istekleri, Kürdistan kurma hayalindeki PKK'nın hedefleri ve Başkanlık sevdasına düşmüş AKP'nin hayalleri vardır.
 
Bunu biz yıllar önce fark ettik ve bu işbirlikçilere yandaşlık edip Kürt raporu hazırlayıp Ankara Gölbaşı Polis Evi'nde bir araya gelen 12 kötü adamı da bu nedenle deşifre ettik. Süreç devam etti ve 12 kötü adamla aynı söylemi kullanan şimdiki akiller "askeri çözüm çözüm değildir" diyerek, siyasi çözüm adı altında milleti ikna etmeye çalışıyorlar. Sürecin başlangıcı neydi? "Demokratik açılım". Sonra ne oldu "milli birlik ve kardeşlik projesi". Şimdi ise bu kılıf "çözüm ve barış süreci" diye yutturulmaya kalkıyor. Tüm bunlar da İmralı canisinin yol haritası olarak lanse ediliyor. Kaldı ki İmralı Canisi Öcalan'ın yazdığı sözde156 sayfalık yol haritasını terörist başının yazması mümkün değildir. Eğer bu kadar "derin siyaset literatürüne" uygun kavramları Öcalan biliyorsa çok şey biliyor demektir.
 
ATEŞKES SÜRECİNDE HANGİ TAVİZLER VERİLDİ?
 
Gelelim bu ateşkes sürecine. Toplumun merak ettiği konu şudur. PKK ateşkes ilan ettiği günden itibaren talep ettiklerinin ne kadarını aldı. İktidar PKK'ya hangi konularda ne kadar taviz verdi. İktidarın cevap veremediği soru budur. Hükümet daha bunlara cevap bulamamışken iki gün önce Kandil'den devletimize ve milletimize "meydan okuyan" bir bildirge geldi. PKK silah bırakıp çekilmek yerine, üç aşamalı çekilme önerisi yaptı. Kaldı ki çekilirken TSK'nın elinin kolunun bağlanması, PKK'nın anayasal taleplerinin mutlaka yerine getirilmesi, Öcalan'ın özgür bırakılması, ABD-AB ve Rusya'nın kendilerini meşrulaştıran bir yapı ile gözcülük etmesi.
 
PKK ÇEKİLMİYOR ŞİMDİLİK YUVASINA DÖNÜYOR!
 
PKK ve Kandil'in bir aymazlığı da yaptıkları basın toplantısında sık sık  'Kuzey Kürdistan' lafının kullanılmasıdır. Artık kimse milletimizi kandırmasın çünkü PKK bir yere çekilmemektedir. PKK şimdilik sadece yuvasına dönmektedir, PKK'nın yuvası neresidir? Mahmur kampı yani Kandil'dir.
 
Bunu bir kızgınlık ifadesi olarak söylemiyorum, AKP ve PKK işbirliği bu gün Kuzey Kürdistan'ı kurma aşamasına getirmiştir. İktidarın dışişleri bakanı ne diyor? "Geri dönüş yok."  Ne demek bu? Yani Kuzey Kürdistan'ın kurulma aşamasından geri dönülmeyecek mi demek?  Ama yanılıyorlar. Birileri bugünü bayram ilan edip, PKK taleplerini ülke kazanımı gibi gösterip bölünmeye biraz daha çanak tutsa da bu sadece bir hayaldir. Çünkü MHP kararlı tutumu ile Kuzey Kürdistan oluşumunu mutlaka durduracaktır. ABD 16 Mayıs tarihinde Başbakan'ı nasıl ödüllendirecek bilemem ama bu millet ülkeyi bölen Başbakan'ını Yüce Divan ile ödüllendirecek.
 
HER ŞEYE HAZIRLIKLIYIZ, MHP KİMSEDEN KORKMAZ
 
Hakkınızda düzenlenen fezleke, iktidar döneminizin incelenmesi ve açılan soruşturmaların zamanlaması olağan mıdır? Korkuyor musunuz?
 
Yaratandan başka kimseden korkumuz yoktur. Her şeye hazırlıklıyız, Allah bizi milletimize mahcup etmesin. TSK'yı itibarsızlaştırmaya ve etkisizleştirmeye çalışan zihniyetin MHP'yi de sıfırlamaya çalışması son derece normaldir. Çünkü bölücülerin karşısındaki tek güç MHP'dir. MHP ise bu milletin yıkılmaz kalesidir. Bizim üzüntümüz şudur ki, birileri ülkeyi bölüp MHP'yi etkisizleştirmeye ve itibarsızlaştırmaya çalışırken yaptığı her şeyi mubah saymaktadır. Onun içinde bu iktidarın bize göre "ne insani ne de İslami" bir ölçüsü yoktur. Böylesi ölçüleri olmayan bir yapıdan her şeyi bekleyebilirsiniz.
 
BİZİ İNCELEYECEKLERE ÜYE BİLE VERİRİZ
 
57. Hükümet döneminin incelenmesinden bir endişeniz var mı?
 
MHP olarak alnımız ak yüzümüz paktır. Ekşi yemediğimiz için karnımız ağrımaz. Kaldı ki daha önce Meclis'te açılmış bir soruşturma vardı. Keşke onun sonunu getirselerdi. O soruşturma bitti, ama yeni bir inceleme başlatacaklarsa onlara MHP'den üye bile veririz.
 
Kaldı ki Bankalar Kanunu'nu bizim iktidarımız düzeltti.  Bugün ki ekonomik iyileşmenin kaynağı bizim dönemimizdir. Ayrıca kurulan bankaları araştırmaya kalkarsak kendi kabinesindeki bakanların ve cumhurbaşkanının zamanında hangi bankaların kurulduğunu tek tek sıralarız. Bizim parayla işimiz olmaz.
 
MHP ANKETLERDE YÜKSELİYOR
 
MHP oylarında bir tırmanma var mı, anket çalışması yaptırıyor musunuz?
 
Bizim yaptırdığımız bir çalışma yok. Ancak bazı kuruluşların kamuoyunda yapmış olduğu bir takım anketler var. Bunlara göre kimileri bizi 17'nin üzerinde gösteriyor, kimileri ise yüzde 21'in üzerinde. Mesela Denizbank'ın yaptırdığı son ankete göre yüzde 21.7 gözüküyoruz. Bizim kendi anketlerimiz seçimlere yakın olacak hem partimizin hem de adaylarımızın durumunu belirlemek için. Ancak benim bu anketlerde anlamadığım bir şey var, o da kararsızların oyu da iktidara dağıtılıyor. Oysa kararsız demek iktidara oy vermeyecek seçmen demektir.
 
Çözüm süreci için de bir anket yaptırıldı. Sizce sonuçlar sağlıklı mı?
 
Ben pek sağlıklı bulmadım çünkü orada yöneltilen soru tersten yöneltilmiş. Mesela ben İzmir'de sadece dört bin deneğe değil, yüz binlere sordum. Dedim ki analar ağlasın mı? Herkes hayır dedi. Türkiye bölünsün mü dedim, hepsi hayır dedi. Öcalan'la müzakere edilsin mi dedim, meydan hayır diye bağırdı. İşte gerçek anket budur.
 
GARİP BİR EMEKLİYİM
 
İsviçre bankalarında hesabınız var mı?
 
Başbakanın İsviçre'de oldukça etkin Amerikalı dostları var, öyle bir şeyimiz olsa şimdiye kadar ortaya dökerlerdi. Benim biri Ziraat Bankası, biri Halk Bankası'ndan olmak üzere biri emekli biri de milletvekili olmak üzere iki maaşım var. Garip bir emekliyim!
 
AMAÇ 12 EYLÜL DEĞİL MHP'Yİ SORGULAMAK
 
Partinizi eleştiren ve kendisine eski Ülkücü diyen partilileriniz yeni politikanızı nasıl değerlendiriyor.
 
Bazılarında hiçbir değişiklik yok, bazıları ise yapılan yanlışlıkları fark edip yuvaya döndüler.  Bize o günlerde bu referandumun gizli gündemi var dediğimizde kızan arkadaşlar bugünleri görünce bizi şimdi daha iyi anlıyorlar. Biz bu günleri o günden gördüğümüz için bizi linç etmeye kalktılar. MHP yıkılmadı, yıkılmayacak da. Biz haklı duruşumuzu göstermeye devam ettiğimiz sürece de bizi yıkmaya kimsenin gücü yetmez. Çünkü bizim arkamızda millet var. 12 Eylül'den hesap sormak kılıfıyla MHP'yi tuzağa çekmeye çalışanların hangisi bu sürece müdahil oldu.
 
CAMİ DE YAPILSIN, CEMEVİ DE!
 
Alevilere bakışınızı ve TBMM çalışmalarınızı biliyoruz. Yeni bir çalıştayınız var mı?
 
Biz bu ülkenin her insanına aşığız. Etnik köken ayrımı yapmadan her insanı kardeş, her vatandaşı baştacı olarak görüyoruz. Kimseyi kimseden ayırmıyoruz. Onun için Başbakan Erdoğan Taksim'de cami yapılsın derken, biz cami de yapılsın cemevi de yapılsın dedik. Bu görüşümüz siyasi midir? Hayır. Geçenlerde Bodrum Konacık'da İzzetin Doğan beyefendinin de katıldığı MHP belediyemizin yaptırdığı  bir cemevinin temeli atıldı. Ayrıca Osmaniye'de de bir cemevi yapılması için belediye başkanımıza talimat verdim. Kaldı ki bu bina caminin yanına bile yapılabilir. İsteyen camiye, isteyen cemevine gitsin. Bu tür ayrıştırmaların yapılmasını doğru bulmuyorum. Türkiye'yi 36'ya bölenler inanç sistemimizi de parçalayarak ne kazanmayı hedeflemektedir. Bu tür yaklaşımları doğru bulmuyorum.
 
O ZAMAN, TÜRKİYE VARLIĞININ KALDIRILACAĞI ZAMAN
 
Meşhur vur de vuralım, öl de ölelim sloganına verdiğiniz "onunda zamanı gelecek" sözünü merak ediyoruz. O zaman ne zamandır.
 
O gün Türkiye'nin varlığının tamamen ortadan kaldırılmaya teşebbüs edildiği gündür. Bu slogan bize ait bir sloganda değildir. İncelendiği zaman Sayın Recep Tayyip Erdoğan'ın Fatih Camii'nde namaz kılıp Pınarhisar'a gideceği zaman ürettiği bir slogandır. Orada kişiye yönelikti, burada ise milletin varlığına yönelik bir taleptir ve bu sloganın da sonuna kadar arkasındayım. Türkiye ortadan kalktıktan sonra vurmayacak, ölmeyecek de ne yapacağız. Teslim mi olacağız. Kimse elini ovuşturup Türk Kürt kavgası çıkararak MHP'yi sokağa çekmek isteyenler akil değil akılsız insanlar cürufudur. Kimse hayale kapılmasın MHP sokaklarda değil, yasal çerçevede meydanlarda olacaktır. Eğer iktidar sokakla mücadele etmek istiyorsa garibanların evini arabasını yakan teröristlerle neden mücadele etmiyorsun?.
 
AKP SEÇMENİ BÖLÜNMEYE ORTAK OLMASIN
 
Bazı mitinglerinizde AKP seçmenine mesaj veriyorsunuz amacınız oy almak mı?
 
Hayır, amaç AKP seçmenini memleket meselesi ve ülkenin geleceği konusunda biraz daha bilgilendirmek. Onlardan iktidardan desteklerini çekip bölünmeye alet olmamalarını istiyoruz. Kaldı ki çekilen oylara da talip değiliz istedikleri partiye oy verebilirler, yeter ki tehlikeyi önlesinler.
 
2023 PROJEYİ KAPTIRDIK, PLAKAYI KAPTIRMAYALIM
 
Sayın Bahçeli biraz da şu meşhur arabalarınızdan bahsedelim mi?
 
Klasik otomobile olan tutkum eskilerden gelmektedir. Ama inanın o kadar abartılacak bir şey yok. Hepsi iki külüstür Volvo, iki eski Mercedes, bir adet de 1987 model kırmızı bir Buick marka arabam var. Hafta sonları fırsat buldukça onlarla dolaşıyorum. 23 Nisan özel oturumuna da Cumhuriyet'in Kuruluş tarihi olan 06 DB 1923 plakalı 1982 model Mercedes'le gittim. Bu aracım dışında diğer klasik Mercedes'im de ise 06 DB 2023 plakası takılı. Birileri hazıra konup bizim 2023 projemize sahip çıktı. Baktık her şeyimiz kopyalanıyor, onu kaptırdık bunu kaptırmayalım diye plakayı üzerimize aldık.
 
FERDİ TAYFUR'U ÇOK SEVERİM
 
Sadece arabesk müzik mi dinliyorsunuz yoksa özel bir ilginiz mi var?
 
Aslında her türlü müziği dinlerim. Ama Ferdi Tayfur'u çok severim. Tabii kendisi hemşerim olmasının dışında büyük bir müzik adamıdır. Seyahatlerimi genellikle otomobille yaptığım için seyir esnasında çeşitli müzikleri dinlemeye gayret gösteriyorum.  Ayrıca İphone telefonum ve İpad'im var onlara yüklü müziklerde var oralardan da müzik dinliyorum.
 
Tespih ve yüzük merakınız eskiye mi dayanıyor?
 
Zaman zaman tespih çekmeyi seviyorum. Tespih taşlarım farklı renkleri ve farklı enerjileri anlatır. Yüzük merakıma gelince birçok yüzüğümün tasarımını kendim yaparım.
 
SEKİZ KÖŞELİ ANAHTARLIĞIN SIRRI
 
Mersedes'inizin kontak anahtarındaki sekiz köşeli anahtarlık çok konuşuldu. Sırrı nedir?
 
Bir sırrı yok. Selçukluların temel sanatsal figürlerindendir. Sekiz ilkeyi anlatan bu sembol; Sabır, şükür, sadakat, merhamet, doğruluk, sır tutma, acizliğini bilmek ve cömertliktir.
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.