1. YAZARLAR

  2. Ümit YALIM

  3. Ders kitaplarımız da Yunan işgali altında!..
Ümit YALIM

Ümit YALIM

YAD
Yazarın Tüm Yazıları >

Ders kitaplarımız da Yunan işgali altında!..

A+A-

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından 2019-2020 yılı için hazırlanan ders kitabında, büyük bir skandala imza atıldı. Ortaokul ve İmam Hatip Ortaokulu 8. sınıf öğrencileri için hazırlanan Türkiye Cumhuriyeti İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük ders kitabının 102. sayfasında yayınlanan haritada, Türkiye’ye ait Gökçeada, Semadirek, Midilli, Sakız ve Sisam adaları Yunan adaları olarak gösterilmiş ve metinde yalan ifadelere yer verilmiş. Ege Denizi, Yunan Gölü olarak gösterilmiş.

Haritanın altında, 1923 Lozan Antlaşması’nı anlatan metinde, “İmroz ve Bozcaada dışındaki adalar Yunanistan’a bırakılacak” ifadesine yer verilmiş. 1923 Lozan Antlaşması’nın hiçbir yerinde böyle bir ifade yok. Ayrıca Lozan Antlaşması ile Ege Denizi’nde 200 civarında ada, adacık ve kayalık Türk egemenliğinde kaldı. Ders kitabında, Karşı Devrimcilerden Kadir Mısıroğlu ile benzer söylem kullanılmış ve açık bir şekilde Lozan’a, Atatürk’e ve İnönü’ye iftira atılmıştır. Gökçeada yerine “İmroz” isminin kullanılması da dikkat çekiyor.

Geleceğimizin teminatı olan çocuklarımıza yalan ve yanlış bilgiler veriliyor. Kitap üzerinden algı operasyonu yapılarak İstiklal Savaşı ve 1923 Lozan Antlaşması ile kazanılan zafere gölge düşürmek isteniyor.

Ders kitabındaki bu skandaldan, başta Eğitim Bakanı Ziya Selçuk olmak üzere, Talim ve Terbiye Kurulu, kitabın editörleri, görsel tasarım uzmanları ve yazarları sorumludur. Ders kitabında ki bu sayfa, tarihi gerçeklere uygun olarak yeniden düzenlenmeli ve öğrencilere dağıtılmalıdır.

KAÇAK OLARAK FAALİYET GÖSTEREN YUNAN OKULLARI NEDEN KAPATILMIYOR?

Aydın Hurşit Adası’nda 2017’de açılan Yunan Lisesi, 3 yıldır kaçak olarak faaliyetini sürdürüyor. Okulun tiyatro salonunda uluslararası etkinlikler düzenleniyor ve Türkiye aleyhtarı tiyatro oyunları sergileniyor.

Aydın Eşek Adası’nda 2017’de açılan Yunan İlkokulu ve Lisesi, 3 yıldır kaçak olarak faaliyetini sürdürüyor. Yunan okullarının müdürü, öğretmenleri ve öğrencileri adada düzenlenen resmi törenlere katılarak Yunan bayrağı taşıyor.

İstanbul Heybeliada’da 2012’de açılan Ruhban Okulu, 8 yıldır kaçak olarak faaliyetini sürdürüyor. Yurt dışındaki üniversitelerden getirilen Erasmus öğrencilerine, Heybeliada Ruhban Okulu’nda eğitim veriliyor. 

Aydın Hurşit Adası, Aydın Eşek Adası ve İstanbul Heybeliada’da kaçak olarak faaliyet gösteren Yunan okullarına bu güne kadar yasal işlem yapılmadı ve okullar kapatılmadı. Yunan okulları, Eğitim Bakanı Ziya Selçuk’un desteği ve himayesi ile eğitimlerini kaçak ve yasadışı olarak sürdürüyor.

Türkiye’deki Yunan okulları, Ziya Selçuk’un himayesinde kaçak ve yasadışı olarak eğitimlerini sürdürürken, Yunanistan Batı Trakya’daki Türk Azınlığa ait 60 okulu kapattı. Şimdi biz de soralım; Ziya Selçuk, Yunan Eğitim Bakanı mı?

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.