1. YAZARLAR

  2. Mehmet YILMAZ

  3. DERİN DUYGULAR
Mehmet YILMAZ

Mehmet YILMAZ

Ortakses
Yazarın Tüm Yazıları >

DERİN DUYGULAR

A+A-

 

DERİN DUYGULAR
 
Mehmet Yılmaz
Ağustos 2013 
 
Önsöz: “Doğru yol, bir kanaat sorunu değil, bir olay sorunudur.”
 
“Bir Mustafa Kemal çıkıyor…  Türk halkı dünya tarihinde ilk olarak sömürücü emperyalistleri yurdundan kovup bağımsızlığına kavuşuyor. Kuruculuk ve yapıcılık başlıyor. Benim çocukluğum bu dönemde geçmiştir. Yoksulduk, ama gelecekten umutluyduk.
 
Benim askeri lisede hocalarım, Kurtuluş Savaşımızın kahramanlarıydı. Giysilerinde hâlâ savaşın barut kokuları duyuluyordu. Fizik öğretmenimiz Yüzbaşı Davut Şükrü Bey’in vücudu şarapnel parçalarıyla doluydu ve bu parçalar vücudunda gezer, sık sık yaralar açardı. İşte bu hocalar, benim kuşağıma ülkücülük aşıladılar, bize milli birliğin coşkusunu verdiler. Onüç, ondört yaşlarımızda bizi en çok coşkulandıran şey, neydi bilir misiniz? Gazetelerde okuduğumuz Düyunu Umumiye’den yavaş yavaş kurtuluş haberleriydi. Başka bir şey daha vardı bizi sevindiren: Yurdumuzu sömüren yabancı şirketlerin millileştirilmesiydi. Gazetelerde bu haberleri okudukça sevincimizden zıplardık. Kısacası, bizim altın çağımızdı. 
 
Şu anda odamda bu satırları yalnız başıma yazıp, o altın çağı düşlerken, coşkudan gözlerim yaşarıyor. Peki, sonra ne oldu? İkinci Dünya Savaşı sonda, savaşa girmemiş Türkiye’nin yoksulluğu, zorbacı yönetim, karaborsa zenginleri, halk kan ağlıyor. Ve dünyaya, emperyalizme karşı savaşta ilk zafer örneğini veren Türkiye, Truman Doktrini ile Amerika’ya bağlanıyor. İstanbul’un işgalinde Yunan, Fransız, İngiliz bayrakları asılan Beyoğlu’nda bu kez, “Welcome U. S. Navy”, “Fresh Beer”, “Nice Girls” levhaları asılmıştır.”
 
Yukarıda çağlayan gibi taşan “derin duygular”ın sahibi, bu düşüncelerini bundan tam kırk yıl önce Milliyet gazetesinde dile getirmiştir. Şimdi “derin bakış” sorusu şudur: Sizce bu “zatı muhterem” aşağıdakilerden hangisidir?
 
A- Ahmet Kabaklı
B- Aziz Nesin
C- Necip Fazıl Kısakürek
D- Dr. Hikmet Kıvılcımlı
E- Yiğit Bulut
 
Son söz: “Mandacıların karakterini İngiliz sevgisi, ABD sevgisi ya da başka bir ulusun sevgisi oluştururken, bağımsızlık duygusunun temelini ise Türklük sevgisi, Atatürkçü anlayış oluşturur. “ 
 
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
2 Yorum