1. YAZARLAR

  2. Bahattin AYHAN

  3. Dengeler değişirken
Bahattin AYHAN

Bahattin AYHAN

Ortak Ses
Yazarın Tüm Yazıları >

Dengeler değişirken

A+A-

Kısa bir bloğ yazmak için sadece duyumlara değil, yazılanları ve çizilenleri de takip etmek ve benzer durumlardan bir görüş ortaya koymak gerekiyor. Donetsk bölgesi Ukrayna’nın sorunlu bir bölgesi, özetle ayrılıkçıların bulunduğu bölge.

Rusların çoğunlukta olduğu Donetsk nedeniyle, Ukrayna’nın batıya yakınlaşmasını istemeyen Rusya şimdi Donetsk’te ki ayrılıkçıların yardımına koşuyor ve Ukrayna’ya Donetsk bölgesinin bağımsızlığını tanımasını yoksa savaş açacağını ilan ediyor.

Özetle Rusya burnunun dibinde ot bitmesine izin vermeyeceğini ilan ediyor.

Burada noktayı koyalım gelelim Ortadoğu’ya... Ukrayna savaşı çıktığında Türkiye ne yapacak? Rusya, AB ve ABD Türkiye’den memnun mu? Bu soruyu irdelememiz gerekiyor.

Peki Türkiye ABD, AB ve Rusya’dan memnun mu?

Memnun olmadıklarını rahatça söyleyebiliriz. Açıkça da memnun olmadıklarını söylüyorlar.Süper güçlerin ellerinde PKK, petrol, finans, doğalga, ticaret, turizm gibi kartlar var.

Her iki süper güç de Türkiye’nin alacağı tavra göre bu kartları ileri sürecekler. İşte kıyamet o zaman kopacak. Hamasi nutukların içinin ne kadar boş olduğu anlaşılacak.

Süper güçlerin masaya yatıracakları konular üç aşağı beş yukarı belli iken, Türkiye soğukkanlı ve dengeli davranmak, kararlar almak zorunda. BAE, Mısır, Suriye ve çok yakında buna Yunanistan da dahil olabilir, barış güvercini olarak yeni bir denge yaratmak istiyor.

Başarabilecek mi?

Halkımızın burnu kanamadan bu ortamda dengeyi koruyabilecek veya Ortadoğu’daki kazanımlarını hepten mi kaybedecek?

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.