1. YAZARLAR

  2. Kadriye Dila KUNDURACI

  3. Demokrasi ve seçim
Kadriye Dila KUNDURACI

Kadriye Dila KUNDURACI

Ortakses
Yazarın Tüm Yazıları >

Demokrasi ve seçim

A+A-

Demokrasi “insanoğlunun şimdiye kadar keşfetmiş olduğu yegâne toplumsal barış değişimidir.“

Seçim demokrasinin namusudur. Demokrasi insan iradesine saygıdır.

Adil ve eşit şartlarda,şeffaflık ilkesi ile halkın karşısına çıkmak, hür iradesine saygı duymak öz güvendir, bir erdemdir, hakim gücün ve vatandaşın vatandaşa karşı asli ödevidir.

İnsanın hür iradesi onurudur, temel hak ve hürriyetidir. Buna saygısı olmayanın, millete verebileceği hiçbir şey yoktur.

'Seçim savaştır, seçimde hile mubahtır, seçim ve darbe.''Bu sözleri kabul etmek mümkün değil. Türkiye Cumhuriyeti bir Hukuk Devletidir, varsa bir savaş, darbe, terör ya da seçimle işleyecek bir illegalite bununla mücadele edecek devletin ilgili birimleridir, seçim sandığı değil..

Ayrıştıran, nefreti körükleyen söylemlerin önemsenmediği, hür irademize sahip çıktığımız, irademizle ne istediğimizi bildiğimiz, ülkemize huzur getirecek bir seçim olmasını diler, Ömer Bey'in bir sözünü eklemek isterim.

Gündelik ilişkilerimizde de 'usul esastan önce gelir' ilkesi belirleyici olmalı. Ne basit bir meselenin ele alınışındaki tavrımız ne de 'ideolojik haklılığa olan inancımız' inceliğe, nezakete, birbirimize duyduğumuz sevgi ve saygıya zarar getirmemeli.

Bizim birbirimizden başka sarılacak kimsemiz ve gidecek başka bir ulkemiz yok!

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
4 Yorum