1. YAZARLAR

  2. Mehmet YILMAZ

  3. Daha doğru adam!
Mehmet YILMAZ

Mehmet YILMAZ

Platform
Yazarın Tüm Yazıları >

Daha doğru adam!

A+A-

Adam her devirde adamdır. Zamanın ve mekân ruhuna göre birtakım renk değişiklikleri olsa da karakteri asla değişmez.

Doğru Adam, "Akılda hikmetli, şehvette iffetli, öfkede kahramandır." itidal üzere yaşayan, adam gibi adamdır. 

Doğru adam; dürüsttür, kişisel bütünlük sahibidir. İnancı, hayat amacı, değerleri ve davranışları birbiriyle uyumludur. Söz ve davranışlarında bir ölçü, bir ahenk, bir tutarlılık vardır. Kısacası özü sözü birdir.

Doğru adam yalan söylemez, hile yapmaz. Adam kayırmaz, rüşvet almaz. Başkalarının hakkına saygılıdır. Hakkı olmayan şeyi istemez. Hak yemez, emaneti ehline verir. İnsanlara kötü söz söylemez, lakap takmaz. Sırf kendi gibi düşünmedikleri için insanları ayrıştırıp ötekileştirmez. Çıkarlarının değil, doğrunun yanında olur.

Doğru adam, haksızlığın, kötülüğün, sahteciliğin, ahlaksızlığın ve yalanın her türünün karşısında durup; doğruluğun, hakkın, hukukun, adaletin ve iyiliğin yanında olur. Haksızlık karşısında susmaz, haksızlığa boyun eğmez.

Doğru adam tutarlıdır, davranışları değerleriyle uyumludur. İnanç ve değerlerini kararlılıkla savunur, değerlerinden asla taviz vermez. Yaşayışında sadelik, huzur ve sükûnet vardır. Açık sözlü ve şeffaf, duruşu kendine hastır. Fikirleri benimsenmese dahi çevrelerinde daima dürüst ve güvenilir kişi olarak anılır.

Bazı insanlar biliriz. Hiç tanımasanız bile konuşmasıyla, duruşuyla bu insanların yanında huzur bulur, onların yanında kendinizi güvende hissedersiniz.

Başkalarını bir şeye inandırmak isteyen önce o şeye kendi inanmalıdır.

Yolsuzluk, yoksulluk ve yasaklar bitecekti...

Türk ekonomisi ilk on ekonomi arasına girecekti...

İhracat 2023 yılında 500 milyar dolara ulaşacaktı...

Kişi başı milli gelir 25 bin dolara çıkacaktı...

İşsizlik yüzde 5'in altına düşecekti...

Vatandaş mutlu, müreffeh ve özgür olacaktı...

2018’de "Verin yetkiyi, görün etkiyi. Görün dolarla faizle nasıl uğraşıldığını." dendiğinde dolar kaç liraydı, bu gün kaç lira?

Doğru adam vatandaşın karşısına öfke ve nefret diliyle korku yayan mıdır, yoksa kucaklayıcı birleştirici bir dil kullanan mıdır?

Doğru adam toplumun bir kesimini sürekli diğer kesimi üzerine kışkırtarak bölen midir, yoksa toplumun tamamını kucaklayıcı ifadeler kullanan mıdır?

Doğru adam devleti şahsi mülkü gibi yöneten midir, adil yöneteceğini taahhüt eden midir?

Doğru adam seçim kazanma uğruna her şeyi mubah sayarak bütün kutsalları istismar eden midir, kutsal değerlerin siyasete malzeme yapılmamasını isteyen midir?

Doğru adam yandaşa kazandıran mıdır, vatandaşa kazandırmayı vadeden midir?

Doğru adam fakiri daha fakir hale getiren midir, bu fakirliğin kader olmadığını söyleyerek paylaşımda adaleti vadeden midir?

Doğru adam "İmar barışı" ile defalarca çürük ve kaçak yapılara ruhsat verilmesini sağlayan mıdır, depreme dirençli kentler inşa etmeyi vadeden midir?

Doğru adam uyguladığı yanlış tarım politikalarıyla vatandaşı kuru soğana muhtaç eden midir, çiftçiyi destekleyerek üretim seferberliği vadeden midir?

Doğru adam açlık sınırı altındaki asgari ücretle insanları fakirlikte eşitleyen midir, gelir adaleti ve refahı vadeden midir?

Doğru adam seçim kazanmak için projeler ortaya koyan mıdır, yeni bir şey sunamadığı için her hileye başvuran, Deepfake ile montaj videoları ve subliminal mesajdan medet uman mıdır?

Ne diyor Ziya Paşa, "Aynası iştir kişinin lafa bakılmaz Şahsın görünür rütbe-i aklı eserinde."

Bu seçim kimin Cumhurbaşkanı olacağının yanı sıra nasıl yönetileceğimize de karar vereceğiz.

Demokrasi mi, otokrasi mi? Yani şimdi neyi istiyorsanız o.

Kendimiz için, geleceğimiz için, çocuklarımız için, torunlarımız için karar verme zamanı.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.