1. YAZARLAR

  2. Necati ÜLKER

  3. Cumhuriyet bayramınız kutlu olsun
Necati ÜLKER

Necati ÜLKER

Ankara’dan mektuplar
Yazarın Tüm Yazıları >

Cumhuriyet bayramınız kutlu olsun

A+A-

2023 yılı, Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşunun 100. yılı olması sebebiyle hepimiz için büyük önem arz etmektedir. İşte bu düşünceyle çocuklar bizim yarınımız ve geleceğimizdir. Yaşanabilir bir ülke, yaşanabilir bir dünya için çocukları yaşamın merkezine taşımalıyız. Bizler dünyaya çocuklarımızın gözleri ile bakabildiğimiz sürece onlara daha yaşanabilir bir dünya emanet edebileceğiz. Nasıl bir dünya kurmak istediklerini anlamak için sizin gözünüzden bakmak çok önemlidir, Çocuklarımızı yarınlara taşımak bizim en asli görevimizdir.

Bir ülkenin geleceği için çocuk çok önemlidir, Egemenliğimizin teminatı milletimizin, ülkemizin teminatı yani geleceğimizin, yarınlarımızın, umutlarımızın, hayallerimizin teminatı ise sevgili çocuklarımızdır. Çocuklarımıza daha güzel, daha yaşanabilir bir ülke bırakmak onları geleceğe hazırlamak herkesin üzerine düşen sorumlulukları yerine getirmesiyle mümkündür

Çocuklarımızın başarılı olmalarını, dünyada saygın bir yer edinmelerini istemeliyiz, onların demokrasi ve kardeşlik bilinciyle yetişmelerini sağlamalıyız Yunus Emrelerin, Mevlanaların, Anadolu Erenlerinin bu toprakların mayasına çaldığı sevgi felsefesini öğrenerek barışçıl bir şekilde yetişmeleri çok önemlidir. Ekilmeye çalışılan düşmanlık tohumlarına rağmen birbirlerini Severek, bu ülkenin değerlerine kültürlerine sahip çıkarak yetişmelerinde çok önemlidir.

Çünkü bizim birbirimizi sevmekten başka çaremiz yoktur. Birbirimizi sevmekten, korumaktan, incitmemekten ve birbirimize güvenmekten başka çaremiz yoktur. Tarihimiz, kültürümüze geleneklerimiz ve bu çağın gerçekleri bunu emretmektedir.

Bir milletin ilerlemesindeki temel taş çocuklardır! Çocuklara gereken değeri verirseniz, ilgiyi, şefkati gösterirseniz, onlar da bir gökkuşağı edasıyla geleceği renklendireceklerdir.

Egemenlik kayıtsız şartsız milletindir. Aziz milletimizin yokluklar ve güçlükler içerisinde istiklal mücadelesinde gösterdiği azim ve kararlılık, bugün daha çağdaş bir Türkiye için ortaya koyduğumuz çabanın da ilham kaynağıdır. Ulusal egemenlik, ulusun namusu, onuru ve şerefidir.

Çocuklarımızın, Türkiye’yi bugünkü seviyeye getiren nesillerin izinden gideceğine, ülkemizin huzuru, refahı ve gelişmesi için zorluklar karşısında yılmadan mücadele edeceğine inancımız tamdır.

Türk Milleti`nin kendi geleceğini belirlediği, egemenliğin millet İradesine bırakıldığı ve milletin bağımsızlığını tüm dünyaya haykırdığı, Türk tarihinin önemli dönüm noktalarından birisidir.

Eğitim, hayat boyu devam eden bir süreçtir. Kişinin gelişim ve olgunlaşma durumuna göre öğrenme etkinlikleri ve ihtiyaçları değişse de, kişinin aile durumu, çevresel etkileşimi ve okul durumu öğrencilerimizin başarı düzeyini etkileyen en önemli etkenlerdir.

Gelişen ve değişen dünya şartlarına ayak uydurabilmemiz için kendimizi geliştirmeli, büyük düşünmeli ve yaşamak istediğimiz ortamın şartlarının oluşmasında etkin olmalı, bunun için de gerekli bilgi ve donanıma sahip duruma gelmeliyiz. Çocuklarımızı okullarımızda ve sınıflarımızda emin ellere emanet etmekle gurur duyuyoruz. Çocuklarımızın yetişmesinde velilerimizin de katkısı çok büyüktür. Onların olumlu ve yönlendirici destekleriyle ve çocuklarımıza yapacakları rehberlikle onların özgüvenlerinin artmasına önemli katkı sağlamaktadırlar.

Türk milletinin tarih yolculuğundaki varoluş mücadelesi cumhuriyetin ilanı ile taçlanmıştır. Yeri gelmişken bize bağımsız bir vatanı emanet eden bağımsızlık düşüncesi ile inşa edilen Türkiye Cumhuriyeti, istiklal mücadelemizi zafere ulaştıran birlik ve beraberlik ruhunun büyük eseridir. Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk başta olmak üzere kahraman silah arkadaşlarını, aziz şehitlerimizi ve gazilerimizi rahmet ve şükranla anıyorum.

100. yıl yolunda Cumhuriyet Bayramımız kutlu olsun.

Hoşça kalın dostça kalın ama gönül kapılarınızı asla kapatmayın.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum