1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Cumhurbaşkanı'nın halk tarafından 7 yıllığına bir kez seçilmesi... Yeni anayasanın şifreleri…

Cumhurbaşkanı'nın halk tarafından 7 yıllığına bir kez seçilmesi... Yeni anayasanın şifreleri…

Altılı masanın "Güçlendirilmiş Parlamenter Sistem" kapsamında hazırladığı anayasa çalışması tamamlandı. Komisyonun, Cumhurbaşkanı'nın halk tarafından 7 yıllığına bir kez seçilmesi konusundaki ortak kararı da çalışmaya yansıtıldı.

A+A-

"Güçlendirilmiş Parlamenter Sisteme" geçiş sürecinde Altılı Masa tarafından oluşturulan komisyon tarafından gerçekleştirilen çalışmayla, mevcut anayasanın 89 maddesi ve 10 başlığında değişiklik önerildi.

Anayasa çalışması, liderlerin daha önce imzaladıkları güçlendirilmiş parlamenter sisteme geçişi öngören mutabakat metni temel alınarak yürütüldü. Bu kapsamda ana metin genel hatlarıyla korunurken, bazı başlıklarda değişikliğe gidildi.

"HAYVAN HAKLARI" FIKRASI EKLENDİ

Çalışma kapsamında, mevcut anayasanın ikinci kısmında yer alan "Temel Haklar ve Ödevler" başlığındaki, "ödev" kelimesi, "özgürlük mantığına aykırı" ve "bireyi ezen bir ifade" olduğu gerekçesiyle "hürriyet" olarak değiştirildi.

Anayasadaki "Sağlık hizmetleri ve çevrenin korunması" başlığına "hayvan hakları" ifadesi eklendi. Bu çerçevede "sağlık hakkı" ile "çevre ve hayvan hakları" ayrı fıkralar olarak düzenlendi. Çalışmada, "Devlet doğal hayatı ve hayvanları korur, hayvanlara yönelik eziyet ve kötü muamele yapılmaması için gerekli tedbirleri alır." ifadesi yer aldı.

YURT DIŞI OYLAR İÇİN AYRI BİR SEÇİM BÖLGESİ

Siyasi partilerin kapatılması zorlaştırıldı. Siyasi partilerin kapatılmasının, Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı'nın talebi ve TBMM üye tam sayısının 5'te 3 çoğunluğunun vereceği izne bağlı olarak açılan dava üzerine Anayasa Mahkemesi'nce kesin olarak karara bağlanması önerildi.

TBMM'deki sandalye sayısında değişiklik öngörülmedi ve 600 olan milletvekili sayısı korundu.

Yurt dışı oyların seçim bölgesi olarak tanımlandığı çalışmada, "Yurt dışında yaşayan Türkler" şeklinde ayrı bir seçim çevresi oluşturulması ve yurt dışı seçim çevresinden seçilecek milletvekili sayısının 15'i geçmemesi öngörüldü.

CUMHURBAŞKANININ HALK TARAFINDAN SEÇİLMESİ

Çalışmada, Cumhurbaşkanı'nın 2007'de yapılan referandumla halk tarafından seçilmesi kararı da korundu. Ancak çalışmada, Cumhurbaşkanı'nın 7 yıllığına bir kez seçilebilmesi, partili olması durumunda partisiyle ilişiğinin bitmesi önerileri yer aldı.

Çalışmaya göre, Anayasa Mahkemesi ile Hakimler ve Savcılar Kurulu üye sayısında kadın kotası uygulanacak. Mahkeme ve kurula seçimle gelenlerin en az yarısı kadın olacak.

Komisyonun anayasa değişikliğine ilişkin hazırladığı metin, 28 Kasım Pazartesi günü, Bilkent Otel'de genel başkanların katılımıyla düzenlenecek programla kamuoyuyla paylaşılacak.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.