Bahattin AYHAN

Bahattin AYHAN

Ortak Ses
Yazarın Tüm Yazıları >

Cehalet...

A+A-

Cehalet konusunda Oscar Wilde "Cehalet narin, tuhaf bir meyve gibidir; dokunduğunuzda çiçekleri düşer" demiştir.

Günlük paylaşımlara baktığımda hemen hemen aynı konuları paylaşıyoruz. Paylaşmayanların da zaten aramızda yeri yok, olamaz da. Türkiye maalesef bir şans eseri cahillerin yönetimi altına girdi. Burada "Entelektüel" geçinen insanların suçu çok. Çünkü cehalete destek oldular. "Yetmez ama evet" diyerek cehaletin yönetimi eline geçirmesine yardımcı ve destek oldular. Paylaşımcılar endişe içinde mesajlarını veriyorlar ama iş mesajla bitmiyor. IQ’su düşük zati muhteremlere ülkeyi ve ülkenin geleceğini anlatmak istiyorsunuz ama anlatamıyorsunuz. Hemen terörist olarak damgalanıyor ve ucube yasanın pençeleri altında eziliyor ve can veriyorsunuz. Bu korku ve endişe içinde hiç kimse eleştiri yapamıyor, yapanların da hali içler acısı.

Şu soruları soralım: Ülkede özgürlük var mı? Daha doğrusu hukuk var mı?

"Yok" diyeceksiniz ama var. Ne hukuku? Şeriat hukuku. TBMM Başkanlığı yapmış zat-ı muhterem "Anayasanın ilk dört maddesi kalkmalı ve din maddesi konmalıdır" anlamında sözler söyledi. Tepki gelince çark etti. Zaten bu günlere iki ileri, bir geri mehter marşı yürüyüşüyle gelmedik mi? Ekonomik çöküntü artık saklanamayacak şekilde ayan beyan ortada. Düzeltilir mi? Hazinesi yağmalanmış bir ülkede ekonominin adını etmek abesle iştigal. Ve son zamanlarda halkta bir kıpırdanma var. Hem de cehaletin kıpırdanması. Çünkü geçim ve işsizlik mutlu azınlığın dışında herkesi perişan etti. Cehaletin yaprakları düşmeye başladı.

İktidar koltuğunu bırakır mı? Bu konuda yazılar yazılabilir mi? Hayır! Ne koltuk bırakılır, ne de yazı yazabilirsiniz. Suç hazır "terörist" damgasını yediniz mi yedi sülaleniz bu girdapta boğulup gider. Eleştirmek yasak, doğruyu söylemek yasak. Her yanlışı avuçlarınız patlayana kadar alkışlamak serbest. İşte cehalet budur. Ülke cehaletten, taassup ve din baskısından kurtulmadıkça bu ülkenin insanları hiç bir zaman özgürlük ve refaha kavuşamayacak, ülkenin zenginlikleri bir gurup fırsatçı ve yağmacının artı hanesine yazılacaktır...

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.