İdris TÜRKTEN

İdris TÜRKTEN

Platform
Yazarın Tüm Yazıları >

Canan iykuda

A+A-

“Ben bir ceviz ağacıyım Gülhane parkında,
Ne sen benim farkımdasın ne de polis farkımda.”

Canan uykuda”, TRT’de yıllarca Türk Müziğine hizmet etmiş, derlediği müzikleri bütün Türk boyları lehçelerinde dile getirmiş bir Türk sevdalısı Bünyamin Aksungur’un ilk ve tek albümü. Peki, iyide bu albümün ismi nereden geliyor, neden “Canan Uykuda” diye soracak olursanız, oldukça manidar ve ilginç.

2015 Yılında Doğu Türkistan’a gider Bünyamin Aksungur. Oradaki Uygur kardeşlerine sorar: “Canan kim” der, çoğunluktan: “Canan Halktır” cevabını alır. O an Bünyamin Aksungur dayanamaz: “Ahh der, siz gelin de Türkiye'deki cananları bir görün, hatta Türk Dünyası'nın bütün cananlarını...
Hepsi uykuda, hatta horluyor…kendi horlamakla kalmıyor, bu dünyada onu delicesine seven, yegâne aşığını da Horluyor
!"

Canan Uykuda” albümünün Bünyamin Aksungur ve Türk Milleti için hayırlara vesile olmasını dilerken, böyle güzel ve manidar bir sözcüğü Türk edebiyatına kazandırdığı için de kendisine müteşekkirim.

Türk milletinin başında bin bir türlü bela kol geziyor ama bunları insanımızın ne kadarı biliyor veya ne kadarının farkında…

Karşımıza çıkanlara Türk milletinin bazı problemlerini anlatıyoruz aldığımız cevap: “bunları sen biliyorsun da ben neden bilmiyorum” oluyor. Çünkü Canan Uykuda!

Aramızda serseri mayın gibi dolaşan beş milyon beş yüz bin Suriyeli var, kimse farkında değil “Canan Uykuda”!

Yunanistan Ege Denizinde 2004-2018 yılları arasında 18 ada ve bir kayalığımızı işgal etmiş, Türk milletine ait olan Taşoz adasından yıllardan beridir çıkardığı petrolümüzü çalıyor kimse farkında değil çünkü “Canan Uykuda!

Sürekli yapılan köprü ve oto yollarla beyinler yıkanırken, satılan kâğıt fabrikaları, şeker fabrikaları, Tüpraş, Petkim, Türk Telekom unutuldu gitti “Canan Uykuda!

Kutsal dinimiz uğruna paralar döküp dört mevsim topraklarında Umre yaptığımız Suudi Arabistan ve Birleşik Arap Emirlikleri askerleri, İsrail askerleriyle birlikte doğu Ak denizi kontrol altına aldılar “Canan Uykuda!”

Ak denizde Girit adasının dörtte üçü Türkiye’ye aitken, Yunanistan yıllardan beri adayı sahiplenmiş, kullanım hakkını kendinde görüyor çünkü “Canan uykuda!

Tarımsal üretim çökmüş…nohut, mercimek, kuru fasulye Kanada’dan, buğday Rusya, saman Bulgaristan ve sığır Romanya’dan geliyor ama Sırbistan ve Fransa’dan da et ithal ediyoruz. Sorgulayan kimse yok…”Canan Uykuda!”

N.F.Kısakürek’in “Sakarya” şiirinin bir mısraında değindiği gibi: “Binbir başlı kartalı nasıl taşır kanarya!” TÜİK raporlarına göre Türkiye’de hane halkına düşen borç miktarı: 550 milyar lira. Nasıl ödenir bu para diye düşünen, kafa yoran kimse yok: “Canan Uykuda!”

Bu millet, iş işten geçmeden, daha geç olmadan tez elden daldığı derin uykudan uyanması dileklerimle.

Kalın sağlıcakla.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.