1. YAZARLAR

  2. Mehmet YILMAZ

  3. Çadır karışırken...
Mehmet YILMAZ

Mehmet YILMAZ

Ortakses
Yazarın Tüm Yazıları >

Çadır karışırken...

A+A-

"Biz insanlar küçük yaşlardan itibaren cevap ararız..."

"Göbeklitepe görkemli bir anıttır. bu isim anıta bulunduğu yerin kazı yapılmadan önceki görüntüsüne istinaden verilmiştir. Göbeklitepe Türkiye'nin güney doğusunda bulunan Urfa ilinde bir tepenin zirvesinde yer alır. Burası, neolitik yerleşimcilerin değil, henüz göçebe hayat tarzından vazgeçmemiş avcı toplayıcıların üstün gayretleriyle 11.000 yıl önce, Büyük Piramit'ten 7.000 yıl önce inşa edilmiş muhteşem bir yapıdır. Ancak bu tepe hakkında en hayret verici şey yapım amacıdır. İbranice İncil'den yaklaşık 10.000 yıl önce ortaya çıkan Göbeklitepe dini bir tapınak olarak kullanılmış gibidir." (Leonard Mlodinov, Akıllı Homo Sapiens)

Mardin'de yapılan son arkeolojik kazıda ise yine Göbeklitepe'ye benzer ve 11 bin yıllık başka bir tapınak olduğu ve çevresinde yerleşim yeri olan bir ören yeri bulundu. Burası da yine Göbeklitepe'ye benzer bir durum arz ediyor.

Yaklaşık 200 yıl önce insanlık Sümer ve Hitit uygarlıklarından habersizdi. Bugün yazı nedeniyle insanlık uygarlığı Sümerlerle başlatıyor, Hitit ihtişamına herkes saygı duyuyor. Bu uygarlıklar birçok bilinmeyeni ortaya çıkarmış, yine birçok yanlış bilineni değiştirmiştir.

Ancak, Göbeklitepe ve Mardin arkeolojik kazıları, gerek genel tarih açısından, özellikle de din tarihi ve anlayışı konusunda deprem etkisi yapacak görüntüler arzediyor.

Çadır karışacak da, bakalım çadır direği kimin üstüne devrilecek?

oOu da biz göremeyiz de, gelecek zamanlar gösterecek...

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.