1. YAZARLAR

  2. Süleyman PEKİN

  3. Bir insan türü üzerine tarihçe denemesi
Süleyman PEKİN

Süleyman PEKİN

Platform
Yazarın Tüm Yazıları >

Bir insan türü üzerine tarihçe denemesi

A+A-

Evren, insan aklının henüz ihata edemeyeceği kadar büyük ve karmaşık. Bu konuda bilimin kılavuzluğuna muhtacız. Hele hele Cemil Meriç’in dediği gibi “Kavramların gülünç ve korkunç maskelerle raksa çıktığı bir karnaval balosu” ise “fikir hayatımız” ve “artık kavga, insanla kelime arasında” ise; arabulucu avukatlar ve ombudsmanlar ile tercümanlara bilim ve din adamlarından daha çok ihtiyacımız var demektir.

Koskoca evren bir uyum ve uzlaşma harmonisiyken insana ne oluyor ki!

* 13,8 milyar yıl önce: Büyük Patlama/Oluş, ‘Big Bang’ teorisi, “Kün feyekûn” emri (Bakara 117, Âl-i İmran 47 ve 59, En’am 73, Nahl 40, Mümin 68, Yâsin 82)

* 4,5 milyar yıl önce: Dünyanın (Acun, Cihan, World) Oluşumu, Güneş Sistemi

* 1,8 milyar yıl önce: Yaşamın Oluşumu (Hücreli Canlılar)

* 500 milyon yıl önce: Omurgalı Canlılar (Hayvanlar)

* 1.8 milyon yıl önce: İnsan Türleri (Erectus, Antecessor, Neanderthal)

Hicr 26 – “Andolsun ki Biz, insanı kuru bir çamurdan; değişken, cıvık bir balçıktan yarattık.” (artı 28 ve 29, + Rahman 14, En’am 2, Müminûn 12, Fâtır 35, Sâd 71-72).

* 200 bin yıl önce: Bizim Tür yani Sapiens İnsanı (Kişi, Âdem, Human)

İnsan 1 – “İnsanın üzerinden, o tarih sahnesine çıkıncaya kadar, tüm zamanlar içinden belirsiz ve uzun bir süre geçmemiş miydi ki henüz o anılmaya değer bir varlık bile değildi.”

Fakat Homo Sapiensin yani bizimkilerin merakı ve macera duygusu kurnazlığı ve çıkarcılığı ile birleşince ilâhi mesaja muhatap kılındı. Sorumlu ardıllık / Halifelik..

* MÖ 10-15 binler; taş çatlasın 20 bin yıl önce: İlk Sorumlu İnsan (Hz. Âdem)

Bakara 30 – “Hani bir zamanlar Rabb’in Meleklere; ‘Ben yeryüzünde bir Halife tayin edeceğim’ demişti. Melekler; ‘Seni övgüyle kutsayan bizler varken orada bozgunculuk yapacak, kan dökecek birisini mi yönetici yapacaksın?’ dediler. Allah da; ‘Ben sizin bilmediklerinizi bilirim’ dedi.”

Bakara 31 – “Ve Âdem’e tüm isimleri öğretti.” Bu ekstra bellek yüklemesiyle tüm canlıların önüne geçen İnsan kısa sürede (4,5 milyar ÷ 15 bin = 300 binde 1 veyahut 1,8 milyon ÷ 15 bin = 120’de 1) kendine göre muazzam bir gelişme gösterdi.

* MÖ 1000; günümüzden 3 bin yıl önce: Elçi Yönetici / Peygamber Kral (Hz. Davud)

Sâd 26 – “Ey Davud! Biz seni yeryüzünde yönetici kıldık. Halkın arasında adaletle hüküm ver, arzularına uyma ve duygularına kapılma; sonra seni Allah’ın yolundan saptırır. Allah’ın yolundan sapanlara Hesap Gününü unuttukları için şiddetli bir azap var.”

Yeryüzünde Tanrının temsilcisi olmak yanlış değildi; bunun sınıfsallaşması yahut soyca tekelleşmesiydi yanlış olan. Hükümdarın ‘kut’ alması değildi yanlış olan; kutsallaştırılmasıydı hatta kutun özelleştirilmesiydi.

Yöneticiliği sorumluluk olarak alanlar doğru anlamıştır, yeryüzündekileri emrine musahhar kılmak gibi görenler çifte yanılgı içindedirler. “Asra bak! İnsanlık mutlak hüsranda; inanıp sorumlu ve erdemli davrananlar ile birbirine doğruluğu ve direnmeyi önerenler dışında.” (Asr 1-3)

* Bitmek bilmedi değil mi 2020; kimbilir 2021’de nelere şahit olacağız? Evrende bir zerre olan Mavi Gezegenin tarihî vetiresinde ve yaratılmışlar defterinde bir nokta olan insanın iddiası nedir, ne olabilir? Mesaj Öncesi (MÖ) yaşamlar tarzında yaşamak hayat sayılmakta mıdır?

Âvâzeyi bu âleme Dâvud gibi sal” / Dünyada Davud gibi bir ses bırak. Yada hoş seda olmaya bak. Biraz âdem ol yani.. Hikâyeyi biliyorsun.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.