1. YAZARLAR

  2. Yalçın ERDEBİL

  3. Bir güzel örnek: Karamürsel Turizm Derneği!
Yalçın ERDEBİL

Yalçın ERDEBİL

YAD
Yazarın Tüm Yazıları >

Bir güzel örnek: Karamürsel Turizm Derneği!

A+A-

Değerli okuyucularım, bu yazımda Covid-19 salgını sürerken yaptığı örnek çalışmalar nedeniyle, övgüyü fazlasıyla hak etmiş olan bir sivil toplum örgütü ile onun değerli başkanından bahsedeceğim.

Sözünü ettiğim dernek, Karamürsel Turizm Derneğidir. Derneğin Başkanı da Mehmet Akdeniz bey.

Mehmet bey, Karamürsel'in tanınan esnaflarından olup. İYİ Parti Karamürsel Teşkilatının kuruluşuna da emek vermiş bir arkadaşımızdır. Mehmet Akdeniz halen il delegesidir.

Karamürsel Turizm Derneği, Karamürsel'in tanıtımı için büyük çaba sarf etmektedir. Ülke çapından özellikle İstanbul ve yakın illerden gezi gruplarını Karamürsel'e yönlendirmeye çalışmaktadır.

Dernek yöneticileri şirin ilçenin tanıtımını, gerek sosyal medya hesaplarıyla, gerekse ilçeye gelen günü birlik turlara rehberlik ederek yapmaya çalışmaktadırlar. Kısıtlı bütçelerine rağmen, özellikle Mehmet Akdeniz'in çabalarıyla, dernek Karamürsel'de adından en çok bahsedilen sivil toplum örgütlerinden birisi durumuna gelmiştir. Üstelik bu derneğin üyeleri, adeta bir dernek yöneticisi gibi faaliyetlere katılabilmektedir. Ayrıca, dernek yönetimince tüm ilçe halkı dernek üyesi gibi kabul görmektedir.

Gelelim bu yazıyı kaleme almamın asıl nedenine; Hepinizin bildiği gibi Ülkemiz Covid-19 salgınının etkisi altında. Birçok iş yeri geçici olarak kapatıldı. Çok sayıda insan işsiz ve dolayısıyla gelirsiz kaldı. İşte bu durumu gören Karamürsel turizm derneği üyeleri ve başkanı derneğin sosyal medya hesaplarını kullanarak, ilk olarak, Karamürsel halkını askıda ekmek kampanyasına katılmaya davet ve teşvik ettiler. İnsanlar bu davet üzerine akın akın kampanyaya katıldı ve verilen destek sayesinde yüzlerce aile bu kampanyadan yararlandırıldı.

Dernek, bununla yetinmedi. İlçede vatandaşların bağışladığı yardım kolilerinin, alış veriş çeklerinin ihtiyaç sahiplerine ulaştırılmasını organize etti. Yine yaptığı çalışmalarla yüzlece ailenin yüzünü güldürdü.

Değerli dernek başkanı baktı ki, Karamürselli hayırseverler düzenlenen kampanyalara akın akın katılıyor, hizmet çıtasını bir miktar daha yükseltti. Askıda fatura uygulamasını da harekete geçirdi. Faturalarını ödeyemeyenler ya da ödemekte zorlanan vatandaşlar Mehmet beye ulaşmaya başladılar. Mehmet bey bu faturaları hayırseverlerle buluşturdu. Böylece faturalar bir bir ödenmeye başladı. En güzeli de bütün bunların ihtiyaç sahipleri rencide edilmeden yapılması ve yapılmaya devam ediyor olması. Dün itibariyle toplam 34 bin 500 TL'lik fatura ödendi. Dernek başkanı hedefi en az 100 bin TL olarak açıkladı.

Mehmet Akdeniz bey, dün derneğin devam eden kampanyalarının yanına, yeni bir kampanyaya daha ekledi.. İhtiyaç sahibi ailelerin çocuklarına bayram kıyafeti. Bu yeni kampanyanın da büyük katılımla gerçekleşmesini diliyorum.

Ayrıca, derneğin ihtiyaç sahibi ailelere nakit desteği vermek isteyenlere de rehberlik ettiğini de biliyorum.

Karamürsel Turizm Derneğini ve değerli başkanı Mehmet Akdeniz beyi takdir etmemin bir başka nedeni de, bütün kampanyalarında insanlar arasında inanç. Siyasi parti vb. ayırımlar yapmaması. Bu durum kampanyalara insanların ilgisini artırdı. Hatta her siyasi partiden insanlar, (bazı parti yöneticileri dahil) kampanyalara destek açıklamasında bulundular. Mehmet beyin çabalarıyla partili, partisiz yardımseverler bir ortak amaç etrafında birleştiler.

Karamürsel Turizm Derneği sayesinde şunu gördük ki, güvenini kazandığınızda, insanlar akın akın size koşuyor. Teşekkürler Mehmet Akdeniz ve ekibine bize bunu gösterdikleri için.

Kısacası; Karamürsel Turizm Derneği, bir sivil toplum kuruluşunun olağanüstü dönemlerde nasıl hareket etmesi gerektiğinin dersini verdi. 

Almanya başbakanı Angele Merkel '2. Dünya Savaşı'ndan sonra en büyük kriz ile karşı karşıyayız. Başta işsizlik olmak üzere çok ağır ekonomik ve sosyal sonuçları olacaktır. Bunu alman halkına dürüstçe söylemek benim görevimdir. Siyasi meseleleri bir kenara bırakarak krizin etkilerini azaltmak için birlikte çare aramalıyız.' demiş.

İşte Karamürsel Turizm Derneği, krizin etkilerini ilçede hafifletti ve birlikte çare aramayı başardı. Ortak aklı harekete geçirdi. Başka derneklere de örnek teşkil etmesini diliyorum.

Yazıma son verirken düzenlenen derneğin düzenlediği kampanyalara bir sloganda benden gelsin.

KARAMÜRSEL KARAMÜRSEL'E YETİYOR!

Bu başarılı çalışmaları organize eden güzel insan Mehmet Akdeniz beyi ve dernek mensuplarını, kampanyalara katılım sağlayan tüm hayırsever vatandaşları tebrik ediyor ve saygılarımı arz ediyorum.

İyi ki varsınız..

Karamürsel Turizm Derneğinin yaptığı çalışmaların tüm ülkemize bir güzel örnek oluşturmasını ve iyilik salgını gibi her yere yayılmasını diliyorum.

TÜRKİYE, TÜRKİYE'YE YETER! Diyorum.

Saygılarımla...

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
2 Yorum