1. YAZARLAR

  2. Mehmet YILMAZ

  3. Beka mı, yetersiz bakiye mi?
Mehmet YILMAZ

Mehmet YILMAZ

Platform
Yazarın Tüm Yazıları >

Beka mı, yetersiz bakiye mi?

A+A-

Beka, sözlükte ölümsüzlük, ölmezlik, kalıcılık, varlığı korumak, ebedi olmak olarak tanımlanmaktadır.

Yetersiz Bakiye, elinizdeki kredi kartında size tanımlanan krediyi bitirdiğinizde, kredi limitiniz dolduğunda, alışveriş sonrası kasada, kasiyerin kartı pos makinasına takması sonucu pos cihazının, “Senin kredin bitmiş, kartında yeterli bakiye yok, bu alışverişi yapamazsın” demesidir.

Toplu taşıma araçlarında kullanılan kartın okuyucudan geçerken “bakiyen yetersiz, git doldur da gel” demesidir.

***

Önceki gün İYİ Parti Bursa Millet Vekili Prof. Dr. İsmail Tatlıoğlu, İl Başkan Yardımcısı Nurettin Bacak ile birlikte gazetemizi ziyaret etti. Yaklaşan yerel seçim ile ilgili değerlendirmelerde bulundu.

Bu seçim döneminde iki farklı bakış açısı olduğunu söyledi. İktidarın bütün kredilerini bitirdiğini, verdiği sözleri yerine getirmediğini, bu yüzden sunacağı projelerin, millette karşılık bulamayacağının farkında oldukları için bir “beka problemi” ortaya atarak, 31 Martta yerel seçimini,  genel seçim havasına dönüştürdüğünü ima etti. “Biz yerel seçim olduğunu yerel yöneticilerimizi seçeceğimizi söylüyoruz. Biz istiyoruz ki, Belediye Başkan adayları seçilecekleri il ve ilçelerin problemlerini konuşsun. Ekrana çıkıp tartışsınlar. Millet kimim ne yapacağını öğrensin. İstanbul’da, Ankara’da, İzmir’de Bursa’da adayların ne yapacağını konuşsun. Ne yazık ki iktidar genel seçim havasına soktu. Bu seçim propagandasını da güvenlik ve korku üzerine kurdu” diye sözlerine devam etti.

“Bizim CHP ile ittifak yapmamızı istemiyorlardı. Şimdi de neden HDP ile ittifak yapıyorsunuz diyorlar. Bizi algı oyunlarıyla, olmayan bir ittifakın ortağı olarak gösterme gayreti içerisindeler. Böyle göstermek işlerine geliyor. Toplumu doğru bilgilendirmiyorlar. Gerçeklerin dışında bir kampanya yürütüyorlar. Zaman zaman bazı aktörler kullanıyorlar algı yönetimi için. Bizim abdestimizden şüphemiz yok. Ama yine de kendi kendimize soruyoruz bazen. Acaba diyoruz, bizim tavrımız böyle bir hareketin tavrı mı? Terör örgütüyle ilişkide olan bir insanın tavrı mı? O zaman ne yapmak lazım? Bunu birisinden öğrenmek lazım! Kimden öğrenmek lazım? Yalçın Akdoğan’dan, Beşir Atalay’dan bunu bilen ve yürüten kişiler olarak onlardan bir brifing almamız lazım. Ya hocam, siz bu işi biliyorsunuz. Bizim hareketlerimizde bir benzerlik mi var? Diye sormamız lazım. İnsan bundan usanıyor. Ama biz toplumla meramımızı bıkmadan, usanmadan anlatmaya devam edeceğiz” diye sürdürdü konuşmasını.

Meral Akşener’in demokrasiyle, terör örgütlerinin bütünüyle imtihan olduğunu, başarıyla aldığı diplomasını “28 Şubat’ta” duvara astığını belirtti. “Siz bu gün kalkmış ona dört işlem soruyorsunuz! Siz bir de 7 Haziran seçimlerinden sonra Başbakan Yardımcılığı teklif etmiştiniz” diyerek karalama çabalarına tepki gösterdi.

31 Mart yerel seçimiyle bir tarih yazılacağını iddia eden Tatlıoğlu, bu seçim sonucunda hükümetin alacağı ihtarın toplumun yararına olacağını söyledi. “31 Martta Türk Milletinden alacakları ihtarla bu dobran davranıştan vazgeçecekler, insanlara daha tevazu ile yaklaşacaklar, ötekileştirmekten uzak duracaklar. Kendilerini sorgulamaya çalışacaklar. Sonuç olarak halka daha iyi hizmet edecekler ve kazanan halk olacak” dedi.  

20 yıldan bu yana Nilüfer Belediye Başkanı olan Mustafa Bozbey Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı olursa, nasıl bir beka sorunu oluşur?

***

Beka ve bakiye kavramlarını yukarıda tanımladık. “Yetersiz bakiyeyi”, “beka” ile gizlemeye çalışmanın anlamı nedir?

Geçmişten günümüze iktidarlar ne zaman işler çıkmaza, koltuklar tehlikeye girse, topluma sunacakları inandırıcı bir şey kalmasa, her zaman bu problemleri “beka”(!) ile çözmeye çalışmışlar.

İnsan sormadan edemiyor: Adalet bir beka sorunu mudur?

Devlet kaynaklarının yatırım ve istihdam planlaması yapılmadan betona gömüldü! Bunun sonucu son yılların en yüksek seviyesine çıkan işsizlik bir beka sorunu oluşturmaz mı?

Beyin göçü bir beka sorunu mudur? Genç beyinler neden yurt dışına gitmektedir? Gençlerimizin niteliksiz yetişmesinin sorumlusu kimdir, bu bir beka sorunu oluşturmaz mı?

Tarladan koparılan köylü bir beka sorunu oluşturur mu? Ülkemiz kendi kendine yeten yedi tarım ülkesinden biriyken, üretimde modernizasyona gitmek yerine ekmeyi bırakan köylü bir sorun oluşturmaz mı? Gıdada dışa bağımlı değil idik. Gıdada dışa bağımlılık bir beka sorunu oluşturmaz mı?

Kentsel dönüşümde sırasında, vatandaşın “mülkiyet hakkı” zorlanarak çeşitli yollarla ellerinden alınıp müteahhitlerin insafına bırakılması bir beka sorunu oluşturmaz mı?

Oyların cennetle tahvil edilmesi, camilerin propaganda yeri olarak kullanılması, dinin siyasete alet edilmesi, dinen bir beka sorunu oluşturmaz mı?

“Haine oy vermektense, kendi hırsızıma oy veririm!” Hain kim? Bu nasıl bir cümle? İnsanları ötekileştirmek, kutuplara ayırmak, hain yaftası yapıştırmak bir beka sorunu oluşturmaz mı?

Bu topraklarda “beka” diye bir problem bu gün mü ortaya çıktı? Kastettiğiniz problem bin yıldan beri, Türklerin Anadolu’ya girişinden bu yana yok mu? Yüz yıl önce yok muydu? Çanakkale de yok muydu?

Peki AK Parti iktidara geldiğinde bir beka problemimiz var mıydı? Şayet böyle bir problem varsa, bekamız tehlikedeyse, bu ülkeyi yönetenlerin bir sorumluluğu olmamış mıdır?

Bir işletmeniz olsa, bu işletmeyi defalarca zarara uğratan, iflasın eşiğine getiren bir müdürü, işleri düzeltsin diye iş başında tutar mısınız?

“95 yıllık reklam arası sona erdi diyen bir anlayış la mı çözülecek beka problemi? 10 Kasım'dan bir gün önce, bu ülkenin kurucusuna en ağır hakaretlerde bulunan, sözde tarihçiyi ziyaret için Diyanet işleri başkanı ziyarete gidiyor. “İnsani bir hasta” ziyaretiymiş, kimseden ses yok.

Çanakkale şehitlerini anma töreninde, Atatürk’ü Çanakkale’de yok sayan bir anlayışla mı beka problemini çözeceksiniz?

İzmir’de küçük Öykü için kök hücresi bağışında bulunmak için uzun kuyruklar oluşturan gençlerin profiline baktınız mı?

Futbolda, Türk Milli Takımı dünya üçüncüsü olduğunda, ellerinde ay yıldızlı bayraklarla yurdun her yanında meydanları dolduran coşkulu kalabalıkları hatırlıyor musunuz? Kıbrıs Barış Harekatını hatırlıyor musunuz? Çanakkale’yi anlıyor musunuz?

Korkuya gerek yok! Bu seçimde muhtar seçeceğiz. Belediye Meclis üyelerini seçeceğiz. Belediye başkanları ve Büyükşehir belediye başkanlarını seçeceğiz.

Müsterih olun. Hiç endişeniz olmasın. Bu topraklarda “beka” problemi 100 yıl önce çözülmüştür. Şunu herkes iyi bilmelidir. Türkiye Cumhuriyeti ilelebet payidar kalacaktır.”

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.