1. YAZARLAR

  2. Kerim YILMAZ

  3. Beka değil zeka sorunu var
Kerim YILMAZ

Kerim YILMAZ

Platform
Yazarın Tüm Yazıları >

Beka değil zeka sorunu var

A+A-

Önümüzdeki Mart’ta yerel seçimler yapılacak. Köyden kente kadar her yerde sadece o yeri mahallen hizmete yetkili yöneticileri seçilecek. Muhtar, belediye başkanı ve üyeleri ile il genel meclis üyeleri seçilecek. Yetkileri oldukça sınırlı daha çok mahalli ihtiyaçlara göre hizmet edecek. İç dış güvenlik ekonomik/mali, sağlık, eğitim, adalet, ticaret, tarım, sanayi gibi konularda hiçbir yetkisi ve etkisi olmayan yöneticilerin seçimi bir beka sorunu olamayacağına göre bunu söyleyenin zeka sorunu var demektir.

Çünkü hayali düşman üretip devletin beka sorunu var diyenlerin ülkeyi 16 yıldır kesintisiz tek başına iktidar olduklarını gözünden kaçırmaya çalışanlara dikkat etmek gerek. Ve sormak gerek; Beka sorunu niye oldu? Tehdit kim? Saldırı araçları ne? Veya sorun ne kardeşim? Verecekleri cevaplar da yine ham hamaset dolu ve hayali olacak. PKK diyecekler mesela. Oysa 2013'de gülüm sarım açılım yapıp, bölgede sırtında kaleşle gezen teröristlere 'aman dokunmayın' talimatı veren kim? Bölgeyi savaşa hazırlık, siper olacak hendekleri devletin iş makinalarıyla kazdıran kim? Temizlemek için 300’den fazla vatan evladının şehadetine sebep olan kim?

FETÖ diyecekler bir de.. Peki bu FETÖ’ye emniyet ve yargıyı teslim eden kim? Ankara başta büyükşehirleri parsel parsel peşkeş çeken kim? 15 Temmuz hain girişimine katılan generallerin yüzde 72'sini bir yıl önce 2015 Askeri Şurası'nda 'paşa' yapanlar kim? Suriyeliler de diyemezler onları başımıza bela edenler de kendiler. Cevabının iktidar olduğunu herkesin bildiği bu soruları uzatmak mümkün lakin sayfalar yetmez.

Şimdi gelmiş beka sorunu safsatasıyla dikkat etmezsen eğer seni gene ütecekler. Beka sorununu muhtar ve belediye başkanları mı çözecekmiş? Oysa Haziran seçimlerinde 'oy ver çözelim' dendi verdin ama çözülemedi. Tersine o günden beri memleketin hali her geçen gün daha da kötüleşti. Ne yani C.Başkanı’nın ve asker-polis tüm güvenlik güçlerinin, sivil bürokrasinin emrinde olduğu hükumetin çözemediği beka sorununu umum meclis azaları mı çözecekmiş? Komik bile değil. Bu seni kandırmak için basit bir dümen. Bak bunu anlayamayacağını düşünüp aklınla alay ediyorlar. Buna izin verme kardeşim. Ortada bir beka sorunu yok, sadece zeka sorunu var.

Bugün Antalya’da D.Bahçeli " Ne yaptığımızı, neyi amaçladığımızı, nereye varmak istediğimizi dar ufkuyla, güdük aklıyla, çürük ahlakıyla sorgulayıp demagoji ve dedikodu çarkında dönenler yoldan çıkıp yolunu şaşıranlardır" dedi. Anlayan beri gelsin. Düne kadar ağıza alınmayacak hakaretler ettiği AKP’ne yamanmaya gerekçe derdine düşmüş de becermeye yetisi yok.

Soralım O’na da; Çoğu 20 yılı aşkın AKP’li başkanlarının yolsuzluğu bizzat C.Başkanı’nca tescillenmiş ve görevden alınmış (Ankara, İstanbul başta diğerleri) belediyeleri destekleyerek Türkiye’yi mi kurtaracakmış? Beka sorununu imar rantıyla haramileşmiş bir yönetim zihniyetine omuz vererek mi çözecekmiş? Tabi ki değil ve zaten olamaz. Yani bu bir beka değil zeka sorunudur.

Seçimler yereldir. Beka ile uzaktan yakından ilgisi yoktur. Ülkenin beka değil iddia edenlerin ve inananların zeka sorunu vardır. Vereceğiniz oyların işbaşındaki C.Başkanına ya da hükumete hiçbir etkisi yoktur. Yani nasıl verirseniz verin C.Başkanı’da hükumet de değişmeyecek işbaşında olmaya devam edecektir. Ancak yolsuzluk yalan talan ile yarınlarınızı karartan siyaset anlayışına ikaz yapmış olacaksınız. Ola ki ders alır ve kendine çekidüzen verir de, ekonomik sıkıntınızı, işsizliğinizi, geçim zorluğunuzu anlar. Karar da tercih de senin güzel kardeşim.

AKP'nin 16 yıllık  iktidarının sonunda gelinen noktada eğer bir beka sorunu varsa, bunu Çemizgezek,Kaman, Gülşehir, Çiftlik belediye başkanları ya da Eşme'nin umum meclis azası zinhar çözemez. Büyükşehirlerin seçilmiş başkanlarını görevden alan sonra da dönüp 'partime oy verin' diyenin vazifesidir bu. Hani Haziran seçimlerinden önce seçilince her sorunu çözecek milletin adamı var ya O'nun işi. Seçtin çözemedi, gerçeği ve sorunu daha ne zaman anlayacaksın ki?

 Eğitim camiasının Öğretmenler Günü'nü kutluyorum.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.