Şakir Şükrü ERDÖL

Şakir Şükrü ERDÖL

YAD
Yazarın Tüm Yazıları >

Bayım ahlak?...

A+A-

Siyasette çalışmaların hız kazandığı bu günlerde tabiiki siyasi partilerinde kendilerine göre siyaseten taktikleri ön plana çıkacaktır. Kendi adayları ile en iyisini nasıl yapabilirim çalışması içerisinde olacaklar, ancak şu sıralarda ortalık yerde gezen çok ilginç tiplemeler var.

Bunlar her siyasi partinin içerisinde çöreklenip fırsat kollayan tipler ki hangi parti olursa olsun yaradan bu tiplerden korusun. Siz günlerce iğne ucu ile kuyu kazarsınız onlar menfaat noktasında gözlerini kırpmadan sizi satar. Kazandığınız, emek verdiğiniz kuyuyu, destek aldığı zeminin eline tutuşturduğu kürek ile kapatır.

Bu tipler için vatan millet mefhumu yoktur. Bu tiplerin kıblesi maalesef ceplerine sıkıştırılacak üç-beş kuruştur. Bu üç-beş kuruşa sizi ummadığınız anda derhal satarlar. Aslında tesadüfen yanınızdan geçmiş, belki de aynı fotoğraf karesinde tesadüfen yer almışsınızdır. Ancak onlar bu kareyi öyle allayıp pullarlar ki akıllara zarar.

Bir de yıllarca dostum dediğiniz, güveninizin had safhada olduğu tiplerin satışı vardır ki bunlar hepten moral noktasında sizlere dip yaptırır. Adamı belediye meclis üyeliğinde sıralamaya koyar seçtirirsiniz, diğerini belediye başkanlığında aday olsun diye öne çıkarırsınız, bir başkasını vekil yaparsınız.

Ancak gel gelelim fırsatını bulduğunda aklınca sebepler bularak gemiyi ilk o terk eder. Terk ederken de oy aldığı yapıyı el altından kendince töhmet altında bırakacak kurnazlıkta söylemler ile şark kurnazlığı yapar, 'seçmen yerse yesin yemezse gargara yapsın' diye de kendi çevresinde aklınca dalgasını da geçer.

Oysa insanları günümüzde yüzdelik dilime vurursak, yüzde 60-70'i liderin rüzgarına oy veriyor, geri kalanı adayın ve çevresindeki, yanındaki teşkilatların çabası ile geliyor.

Şimdi bir yapı içerisinde istifalar olacaksa ki oluyor, istifayı edecek olan önce yapının tepesindekinden sonra da arkasında koşturan teşkilatından ve sandığa rey atan seçmeninden helallik alacak.

Bunun dürüstçe açıklaması şu; yapı hakkında hakikaten samimi olarak yanılgı içerisinde bulunduğunu düşünüyorsa, ister meclis üyesi, isterse belediye başkanı, isterse vekil olsun, sadece pozisyonundan değil makamdan da istifa edecek. Örneğin belediye başkanı ise sadece partisinden değil belediye başkanlığından da istifa edecek! Bu işin doğrusu ve ahlaki olanı budur,

Eskiden siyaseten bulunulan bölgenin dolayısıyla ülkenin ilerleyebilmesi için yapılırdı ancak geldiğimiz noktada herkes kendi küçük hesaplarının peşinde,küçük hesaplar peşinde koşturanlar unutmasın ki takke düşüp kel görünende,ne kul indinde ne de yaradanın indinde hesap veremeyecekler,onun içindir ki çok dikkatli olmak lazım.

Selam ve dua ile...

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.