1. YAZARLAR

  2. Nizamettin YILDIRIM

  3. Anketlerin söylediği
Nizamettin YILDIRIM

Nizamettin YILDIRIM

YAD
Yazarın Tüm Yazıları >

Anketlerin söylediği

A+A-

Ekim ayında İstanbul ilinde yerel seçimlere yönelik Mediar şirketi tarafından bir anket gerçekleştirilmiştir.  Araştırmanın örneklemi "Bu araştırmada örneklem büyüklüğü %2 hata payı ile 2403 olarak hesaplanmış ve seçmen sayısı oranına göre ilçelere dağıtılmıştır.  24 Haziran Milletvekili seçimlerinde partilerin aldığı oy oranına göre kota uygulanmış ve her bir ilçede görüşme yapılacak kişi sayısı bu kota üzerinden hesaplanmıştır" diye açıklanmaktadır.

İnternet medyasında yer alan bu ankette “Önümüzdeki pazar günü yerel seçim olsa hangi partinin adayını desteklersiniz?” sorusuna verilen cevaplardan Seçmen eğilimi şu şekilde gözlenmiştir. "Adaylara bağlı" yüzde 8.57, "AK Parti" yüzde 35.46, "CHP" yüzde 25.26, "MHP" yüzde 7.87, "İYİ Parti" yüzde 7.53. "HDP" yüzde 10.49, "SP" yüzde 1.46, "Diğer" yüzde 0.58, "Kararsız" yüzde 2.79".

Bunların dışında, "İlk tercihiniz dışında bir partiyi seçmeniz gerekse hangisini seçersiniz?, 24 Haziran 2018 seçimlerinde hangi partiye oy verdiniz?, Ekonomik bir kriz içinde olduğumuzu düşünüyor musunuz?,  kendinizi nasıl tanımlarsınız?” şeklinde sorular da var.

Araştırmalarda seçmenin bir önceki seçimdeki tercihleri, oy kaymalarını ve parti oylarının nerelerden geldiğini araştırmak için kullanılır. Araştırmayı da bu boyutuyla inceleyeceğiz.

Araştırmalarda bu iki soru SPSS gibi istatistik paket programlar kullanılarak çapraz tablolar oluşturulur, partilerin oy oranları daha ayrıntılı incelenir. Bu sonuç 'seçmen sadakati' diye tanımlanabilir.

Bu araştırmada da bu inceleme yapılmış ve şu sonuçlara ulaşılmıştır: Seçmen sadakati bakımından siyasi partiler, İYİ Parti yüzde 87.30, CHP yüzde 86.87, HDP yüzde 86.41, MHP yüzde 82.47, AK Parti yüzde 82.12 şeklinde sıralanmaktadır.

Görüldüğü gibi en yüksek orana İYİ Parti sahiptir. Bir başka deyişle İYİ Parti seçmeninin yüzde 87.30’u herhangi bir seçimde tekrar bu partiye oy vereceğini beyan ediyor.

24 Haziran 2018 seçimlerine göre oy kullanan İYİ Parti seçmeninin dağılımı da şöyle: İYİ Parti yüzde 87.3, CHP yüzde 2.12, MHP yüzde 1.06, kararsız ve adaylara bağlı diyenler yüzde 4.76'dır. AK Parti'ye hiç oy gitmemesi ve bu partiden oy gelmemesi enteresandır. Aslında MHP'den de cüzi miktarda oy alışverişi de önemlidir. Bizim yaptığımız araştırmalarda da buna yakın oranlar bulduk. İYİ Parti oylarını çoğunlukla küskün ve genç seçmenler oluşturuyordu. Yüksek oranda seçmen sadakati de bu tezi güçlendirmektedir.

Yukarıda açıkladığımız gerçekler ışığında, henüz yeni kurulmuş bir parti olan İYİ Parti artık bir seçmen tabanına sahiptir. Bütün olumsuzluklara, baskılara, ambargolara ve tacizlere rağmen İYİ Parti silinememiştir. Mahalli seçimler bunun teyit edildiği seçim olacaktır. Unutulmamalıdır ki bu seçimlere de dezavantajlı girmektedir.

Ben inanıyorum ki İYİ Parti mahalli seçimlerde kimsenin tahmin edemeyeceği sonuçlar alacaktır. 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.