1. YAZARLAR

  2. Beytullah KUDU

  3. Ali Babacan ve İYİ Parti
Beytullah KUDU

Beytullah KUDU

YAD
Yazarın Tüm Yazıları >

Ali Babacan ve İYİ Parti

A+A-

Sanırım yeni kurulması gündemde olan partiye en büyük desteği İYİ Parti verecektir...

Bugün yeni bir parti kurmanın zorluğunu en çok yaşayan parti olarak demokrasiye renklilik katacak olan, "millet ve memleket derdiyle" dertlenen her oluşuma hayırlı olsun demek düşer İYİ Parti'ye...

Türlü ithamlarla  ve iftiralarla hala İYİ Parti'ye saldıran trol kesiminin varlığı aşikarken, bu kesimin kendi menfaatlerine olmadığını düşündükleri her oluşuma aynı hiddetle saldıracaklarını, aynı nefretle de iftira atmaktan sakınmayacaklarını tahmin etmek güç olmasa gerek...

Temel inşaattan düşmüş;

 "Hemen seni bir ortopediciye götürelim" demişler...

"Siz beni inşaattan düşen birine götürün" demiş...

Onun için İYİ Parti yeni parti için ciddi anlamda bir destek veya tecrübe sunumu ortaya koyabilir...

Siyasette 24 saat uzun bir süredir ancak ülkemiz için zaman daralıyor...

Mevcut iktidar ve siyaset zihniyetleri, yaptıkları ve yapmak istedikleri bize göstermektedir ki Cumhuriyetin 100.yılında tekrar Cumhuriyeti ilan etmek durumunda olan bir ülke var ortada..

Onun için ortak paydalarda buluşmak , müşterek ilkeler etrafında siyaset yapmak İYİPARTİ'nin siyasete kazandırmak istediği normalleşme düzlemidir..

Kazanmak veya kaybetmek değil dert,olmamalı da.İYİPARTİ ülkenin kayıplarını ülkenin kazanımına döndürmeye çalışıyor..Bu niyetle mücadele ediyor,kendini millete anlatmak ve milleti ikna etmek için gayret gösteriyor..

Bu mihvalde taşın altına elini koymaya niyeti olan herkese hoşgörüyle yaklaşacağından şüphe yoktur.. 

Türkiyenin ortak akla,birlikte mücadeleye ihtiyaç duyduğu bir ortamda varolan ya da kurulacak olan her siyasi parti veya aktör kayıtsız şartsız olarak öteki görülmemelidir..

Ortaya koyacakları parti proğramı önemlidir.

Özellikle 15 Temmuz darbe girişimiyle hain bir yapının askıya alamadığı demokrasiye 16 Nisan referandumuyla sivil siyasetin darbe yapması,bugün demokrasinin askıya alınmış olması konusunda ortaya koyacakları fikirler önemlidir.
Şahsi hesaplardan arınmış şahsiyetli bir siyaset herkesin temennisidir ve kurulacak yeni parti ile İyi Parti birçok konuda uzlaşı ortaya koyabilecektir..

Birleşenleri, kesişenleri ve bir araya getirdikleri henüz belli olmayan yeni partiye temkinli yaklaşmak ancak tepkili yaklaşmamak kutuplaşan siyaset yerine kucaklaşan siyaset idame ettirme uğraşı adına gereklidir...

Ve her şeyden öte O'cu, Bu'cu, Şu'cu ifadelerinden, ithamlarından muhalefet itinayla sakınmalıdır...

Bu dil ve siyasi üslup; mevcut iktidarın siyasi ömrünü uzatmak, birleşkelerinin de menfaatlerini kaybetmemek  adına benimsedikleri ve etkin kullandıkları bir siyasi taktiktir... Rakibini mecazi anlamda yok etme yöntemidir..

Sabırla, sükunetle İYİ Parti siyasi arenada var oluş temelinde olan memleket menfaatine çalışma ekseninde hareket etmeli, bu eksende çekim merkezi olmaya ve siyasette belirleyici aktör olma yolunda itinayla ve cesaretle yol almalıdır...

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.