1. YAZARLAR

  2. Bahattin AYHAN

  3. Akkuyu Nükleer Santralı!
Bahattin AYHAN

Bahattin AYHAN

Ortak Ses
Yazarın Tüm Yazıları >

Akkuyu Nükleer Santralı!

A+A-

Medyada çıkan haberlere göre Akkuyu Nükleer Santralı tamamen Ruslara devredilmiş. Türk işçisi dahi alınmıyormuş. Konuyu biraz açalım. Rusya başta Seydişehir Aluminyum tesisleri, İskenderun Demir Çelik tesisleri olmak üzere birkaç girişimi oldu. Ve en son Akkuyu Nükleer Santralı'nın yapım işine başlandı. Gelişmelere bakıldığında Ruslar’ın sıcak denizlere inme arzusu sonuçta gerçekleşmiş oldu. Haberlerin yalanlanmadığı ve teyit edilmediğini dikkate alarak bir varsayım üzerinde durmak gerekiyor. Tamamen Akdeniz kıyısında açılan ve Akdeniz’e hakim konumda olan santralın bulunduğu yeri bir nevi üs kabul edebiliriz. Rusya burada konuşlanarak ABD’nin üslerine benzer bir üs kurmuş oluyor. "Rusya’ya bu hak neden verildi? Amacı nedir? Karşılığı nedir?" gibi konularda basına herhangi bir bilgi sunulmamıştır.

Rusya küreselleşmeden yararlanarak artık Ortadoğu’da söz sahibi olmuştur. Suriye’de, Türkiye’de konumunu kuvvetlendirmiştir. Rusya’nın Ukrayna savaşı Rus politikası hakkında gerekli bilgileri bizlere aktarmaktadır. Etrafı Hür Dünya ülkeleri tarafından çevrilen ve Rusya’yı kontrol altına almaktan çok rahatsız olup, bu çemberi kırmaya çalışmış ve başarılı da olmuştur. Diğer taraftan savaş yapmadan Akkuyu Termik Santrali'nin tamamını kendi yönetimleri altına geçirmeleri ile Türkiye'nin bağımsızlığına hançer saplamıştır.

Türkiye ise içeride yolsuzluk, soygun, fakirlik, yoksulluk gibi konularda mücadele ederken ve halkın demoralize olduğu bir dönemde Ruslar'ın santrala hakim olmaları Türkiye'nin geleceğini de tehlikeye atmıştır. Geçim sıkıntısında, açlıkla mücadele eden halk bu son hamleden habersizdir. Siyasi iktidarın bu konuda inandırıcı ve doyurucu olarak halkı aydınlatması bekleniyor. Umarız teyit edilmeyen ve yalanlanmayan bu haber doğru değildir.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.