1. YAZARLAR

  2. Yalçın ERDEBİL

  3. AK Parti de parlamenter sisteme dönüş isteyecek!
Yalçın ERDEBİL

Yalçın ERDEBİL

YAD
Yazarın Tüm Yazıları >

AK Parti de parlamenter sisteme dönüş isteyecek!

A+A-

İktidar; Devlet yönetimini elinde bulundurma ve devlet gücünü kullanma yetkisi anlamına gelir.

Parlamenter sistemde bu yetki, seçimi kazanan parti ya da partiler tarafından kullanılır.

Cumhurbaşkanlığı hükümet sisteminde ise bu yetki, parti ya da partilerden alınarak Cumhurbaşkanı'na verilmiştir.

Sonuç olarak, parti teşkilatlarının eskisine nazaran kurulan hükümet üzerinde daha az etkisi olmaktadır.
Bu durum, milletvekilleri için de geçerlidir. Parlamento ve dolayısıyla Milletvekillerinin de önemi eskisine göre azalmıştır. 

Ben şahsen AK Parti teşkilatlarının da bu durumdan şikayetçi olduklarını düşünüyorum. Çünkü, birçok tanıdığım AK Partili arkadaşım, artık herhangi bir bakana ulaşmakta zorluk çektiklerinden şikayet ediyor.

Zaman geçtikçe atanmış bakanların sadece Cumhurbaşkanı'na karşı sorumlu olması, partiye karşı sorumluluklarının bulunmaması ile ilgili şikayetler daha da artacak gibi görünüyor.

Sonuçta, AK Parti teşkilatları olmasa bile, seçmeninin bir kısmı iyileştirilmiş parlamenter sisteme dönüşün iyi olacağını dillendirmeye başladılar bile. Bu da demektir ki; iyileştirilmiş parlamenter sistemi en sonunda AK Parti de isteyecek.

Anayasa değişikliği ne zaman yapılır, seçime ne zaman gidilir bilemem ama, bir daha ki seçimlerin sistem değişikliğiyle gerçekleşeceğini tahmin ediyorum.

***

İYİ Parti'de kongre süreci başladı. İlçelerden başlayarak şubat ayından itibaren kongreler yapılmaya başlanacak. Partinin geleceği bu kongrelere bağlı. 

Üyelerin büyük bölümü bu kongre sürecini merakla bekliyor. Eğer kucaklayıcı bir ortam hissederlerse devam diyecekler. Aksi halde İYİ Parti'den ayrılmalar yani kopmalar başlayacak.

Bu konuda defalarca yazdım bir kez daha dile getirmek isterim. İYİ Parti kuruluş ilkelerine sıkı sıkıya sarılmalıdır. Parti MHP'den ayrılanların, ANAP ile DYP'ye oy vermiş, ancak AK Parti'ye oy vermek istemeyen insanların, hatta sol partilere oy verip, pişmanlık duyan seçmenlerin de memnun olacakları, ilçe ve il yönetimleri oluşmalıdır. Açıkça ifade etmek gerekirse; sadece MHP'den ayrılmış olanlardan oluşan ilçe ve il yönetimlerinin oluşturulması durumunda, İYİ Parti kendi ayağına kurşun sıkmış olacaktır.

Sonuç olarak İYİ Parti ya bu sınavı hakkıyla verecek ya da kendi sonunu hazırlayacaktır.

Benden uyarması.

Son pişmanlık fayda vermez...

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.