1. YAZARLAR

  2. İbrahim ÖZKAN

  3. Ahilik haftası
İbrahim ÖZKAN

İbrahim ÖZKAN

Müzisyen
Yazarın Tüm Yazıları >

Ahilik haftası

A+A-

Dün Maçka Parkı'nda Ahilik konulu çok güzel bir etkinlik vardı, Bu etkinliği düzenleyen AHİ-KONDER, AHİ YAREN PLATFORMU, Oktay ATASOYTV, EFEKT AJANS, İSTANBUL BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ, Beyoğlu Belediyesi Sarıyer Belediyesi ve Şişli Belediyesi olmak üzere hemen hemen bir çok stk ve kurumun iştirakleri ile İstanbul'da özlemini duyduğumuz birlikteligin adeta yansıması olmuştu ve kurumlar arası birliktelik ve dayanışma sağlanmış oldu bunların haricinde hafta sonu itibariyle insanların kaynaşmasına olanak sağlanan güzel bir etkinlikte görev aldık.

İnsanların özlemlerini gözlerinden anladık bu gibi kültürel etkinliklere ne kadar ihtiyacımızın olduğu çok açık anlaşılıyordu günlük siyasi çekişmelerin bizi bir yere getirmeyeceği gibi insanları da ayrıştırmanın bir âlemi yoktur. Bununla birlikte her kesimden insanın katıldığı bir etkinlik olduğu için ayrıca mutlu oldum biz kültür sanat ve medya insanları halkla ne kadar bütünleşirsek o kadar hayat buluyoruz adeta bu yüzden AHİLİK HAFTASI Kutlamasından kareler vermek istedim, bundan hemen hemen bin yıl önce kurulan bir teşkilat olan Ahilik aslında sosyo kültürel zenginliklerimizi bir arada tutma gibi görevleri vardır.

Örneğin vakıflar vardı bu vakıflar akla hayale gelmeyen iyilik ve yardımlaşmalar yapıyordu mesela yaban hayatta yemek bulamayan leyleklere yem verme sokakta bulunan ağaçları budama, susuzlara su verme, çalıştığı evin tabak çanağın kıran hizmetlilere tabak çanak desteği  evlenemeyen gençlerin cevizlerini yapma vakfı rekabet kurulu adalet divanı üyeleri kadılık hizmetleri buna benzer evkaf ve esnaf oda ve yardım ilişkileri ile sosyal hayatta eşitliği adaletin yayılmasına vesile olmuşlardır.

Bununla birlikte bu hizmetler yolu ile yerel yonetime tam bir destek verme görevleri olduğundan şehirdeki adaleti tesis etme kolluk kuvvetleri görevlerini yapma ve ayrımcılığı yok etme esnaf arasında ki sanatı zanaatı kaliteli yapma gibi egitimde özellikle insan yetiştirmek gibi insanı kamil yetiştirme ve hulasa insan olma yolunda kişileri kurumları ve aileleri yetiştirme amacı güden Kendi Türk kültürümüzün özünü oluşturan alim bilim ve sanat önderlerinin emekleri ile adını Ahi Evran'dan alan bir felsefe ve bilimsel yollar izlenmiştir.

Bu sebeple çoğu Horasan'dan gen Türk ve İslam âlimlerinin bu sessiz devrimleri dünyaya açılmış Balkanlar'a hatta daha uzak coğrafyalara kadar nakşedilmiştir. Bu yüzden Ahilik geleneği sadece esnafların kendi aralarında kurdukları bir oluşum değil tamamen yerel yönetime dahil olan kamu kurum yöneticilerinden kişilerinden oluşmaktadır. Bu yüzden öncelikle geçmişimizi iyi bilmemiz gerekmektedir. Geçmişini bilmeyen geleceği okuyamaz. Bu geleneklerimizi son dönemde belki yaşatamadık ama bundan sonraki dönemlerde geleneğimizi yaşatacağız.

AHİLİK temalı kutlama tabi ki ruhuna uygun olarak kutlanmalı tasvir edilmeli. İşte dün bu vardı. Bir taraftan çadırlarda geleneksel yiyeceklerimizi servis eden esnaflarımız bir taraftan folklorümüzü oynayanlar, bir yandan türkülerimizi seslendirenler... İşte özetlediğimiz tablo buydu. Bizler yıllardır batı medeniyetinin güzelliğini övdük, geçmişimizi araştırınca batıdan milyonlarca fersah ötede bir ata yadigarı kültürümüzün olduğunu gördük. Bu yüzdendir ki biz özümüz olmaya ne kadar yaklaştıkça birilerinin uykusu kaçacak. Gençlerimize daha iyi rol modeller olmak için elimizden geldiğince gayret gösteriyoruz göstermeliyiz. Çünkü bu topraklar bizim medeniyet bizim lider bir topluluk olduk ve böylece devam edecektir. AHİLİK HAFTASI ETKİNLİĞİNDE emeği geçenlere en içten teşekkürlerimi sunuyorum.

Sevgiyle saygıyla kalın...

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.